Reklama

Niedziela Przemyska

Za pośrednictwem św. Andrzeja Boboli

30 listopada przypada 430. rocznica urodzin św. Andrzeja. Data urodzin jest umownie przyjęta, gdyż w dokumentach, jakie dotychczas znamy, trudno napotkać wiadomości na ten temat. Tego dnia odbędą się uroczystości ku czci świętego.

Dziwnym się wydaje, że zakon jezuitów, który znany jest w Polsce z bogatego archiwum, nie posiada dokumentu, który podaje datę urodzenia, miejsce i imiona najbliżej rodziny św. Andrzeja Boboli. Stąd przez lata powstawały różne hipotezy, szczególnie dotyczące miejsca jego urodzenia, zaś z ustaleniem daty urodzin nie było większych trudności. Dziś generalnie, jako miejsce urodzin przyjmuje się Strachocinę, parafię w archidiecezji przemyskiej na Podkarpaciu. Wpływ na tę decyzję miała praca ks. Jana Poplatka, jezuity, o bł. Andrzeju Boboli z roku 1936, ale decydujący wydarzenie z 16 maja 1987 r., gdy podobnie jak w Pińsku i Wilnie, św. Andrzej ponownie objawił się i powiedział, że trzeba go tutaj zacząć czcić. Kult świętego w parafii rozpoczął się w roku 1988. Dziś Strachocina staje się ważnym ośrodkiem w szerzeniu jego kultu w naszej Ojczyźnie.

Tutaj odbywają się comiesięczne modlitewne spotkania ze św. Andrzejem Bobolą, a Bobolówka, miejsce zamieszkania szlacheckiej rodziny Bobolów w parafii, nabrała charakteru sakralnego. Gromadzą się w niej patrioci i ci wszyscy, którym na sercu leży katolickie oblicze Ojczyzny. Modlitwy wznoszone w tym miejscu już nie raz okazały się skuteczne i owocne zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym. Dzięki temu istnieje przekonanie, które tu się potwierdza, że na św. Andrzeja zawsze możemy liczyć, szczególnie wówczas, gdy ludzkie możliwości okazują się już niewystarczające.

Dziś, gdy Polską targają liczne podziały, wzajemne oskarżanie się i posądzenia, a zachowania niektórych Polaków zakrawa na zdradę narodową – to sami nie potrafimy z tym sobie poradzić. Ponadto środowiska liberalne na zachodzie Europy, stosujące dyktat wobec Polski i nie przyjmujące żadnych sensownych argumentów, nie zmieniają nastawienia do Polski. Potrzebna więc jest pomoc z nieba.

Świadomi jesteśmy Cudu na Wisłą w roku 1920, który uprosili mieszkańcy Warszawy przez wstawiennictwo błogosławionego wówczas Andrzeja Boboli. Za udział w tym cudzie bł. Andrzej został kanonizowany. Dziś są inne zagrożenia dla Ojczyzny, dlatego podjęliśmy z racji rocznicy urodzin św. Andrzeja Boboli modlitwę nowennową w dniach od 22 do 30 listopada w intencji naszej Ojczyzny w nadziei, że Patron Polski i tym razem nie zawiedzie oczekiwań Polaków.

Reklama

Na zakończenie nowenny, 30 listopada o godz. 15.00 odprawimy Drogę Krzyżową na Bobolówce, a o godz. 17.00 Mszy św. przewodniczyć będzie abp Andrzej Dzięga, metropolita kamieńsko-szczeciński. Cieszyć się należy i dziękować Panu Bogu, że w modlitwę nowennową włączyli się Wojownicy Maryi, którzy w rocznicę urodzin św. Andrzeja Boboli pielgrzymować będą do Strachociny.

Zapraszam wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny do udziału w tej modlitwie na Bobolówce za przyczyną św. Andrzeja Boboli.

2021-11-23 07:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa modlitwa

Niedziela sosnowiecka 5/2022, str. III

[ TEMATY ]

rocznica urodzin

Piotr Lorenc/Niedziela

Jubilat odbiera życzenia

Jubilat odbiera życzenia

Biskup Grzegorz Kaszak sprawował Mszę św. w intencji ks. kanclerza Mariusza Karasia z okazji urodzin.

Modlitewne spotkanie odbyło się 16 stycznia w kościele św. Barbary w Sosnowcu, w parafii, gdzie ks. Kanclerz mieszka i na miarę możliwości i czasu pomaga duszpastersko. Wszystko z racji wspomnienia patrona ks. Karasia i 50. rocznicy urodzin.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Z Niepokalaną – dla ciała i ducha

2022-12-01 19:55

[ TEMATY ]

Nocny Trail dla Niepokalanej

Dorota i Wojciech Szota/maratonczyk.pl

Ofiarują Matce Bożej swój wysiłek i trud, aby polecać przez Jej wstawiennictwo sprawy Kościoła, Ojczyzny i swoje osobiste. Jeszcze tylko do jutra (2 grudnia) można zapisać się na VI Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej, który wystartuje już 3 grudnia.

Do wyboru są 4 trasy o różnej długości i poziomie trudności. Konieczne jest ściągnięcie trasy na telefon przez każdego uczestnika marszu/biegu. Organizatorzy sugerują używanie aplikacji TRASEO (Android / iOS) ponieważ zawiera jednocześnie tryb nawigacji. W przypadku korzystania z Traseo nie trzeba importować śladu, ponieważ znajduje się już na platformie aplikacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję