Reklama

Niedziela Łódzka

Wspólnotowe spotkania

Od tego roku decyzją papieża Franciszka Światowy Dzień Młodzieży obchodzimy w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Niedziela łódzka 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Antoni Zalewski

Tegoroczne ŚDM odbyły się w kilku miejscach archidiecezji łódzkiej

Tegoroczne ŚDM odbyły się w kilku miejscach archidiecezji łódzkiej

Światowe Dni Młodzieży każdy z nas może przeżyć we własnej diecezji, nie przemierzając tysięcy kilometrów na spotkanie z Ojcem Świętym. W tym roku odbyły się one pod hasłem „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. W łódzkiej wspólnocie spotkania w ramach obchodów ŚDM miały miejsce nie tylko w Łodzi, ale także w Bełchatowie, Koluszkach, Piotrkowie Trybunalskim, Sokolnikach Lesie i Łasku. Uczestnicy skupili się na orędziu papieża, a także dowiedzieli się o organizacji światowego spotkania młodych w Lizbonie, które odbędzie się w sierpniu 2023 r. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i uwielbienia Pana. Na spotkanie młodych przybyli również goście specjalni: s. Joanna Jabłońska, klaretynka, o. Marcin Kowalewski, klaretyn oraz abp Grzegorz Ryś.

Po wielu tygodniach izolacji w domu to wydarzenie ma wyjątkowy charakter. Młodzi ludzie mogą ponownie spotkać się we wspólnocie i wymienić doświadczeniami. – Ojciec Święty w swoim orędziu na XXXVI ŚDM pisze, że kiedy przyjmujemy nowe życie, otrzymane na Chrzcie Świętym, dostajemy także misję od Pana: „będziesz mi świadkiem”. Organizowanie takich wyjątkowych spotkań, skupiających wielu młodych, jest poniekąd wypełnianiem tego powołania. W tych obchodach najbardziej podziwiam ludzi, którym rzeczywiście się chce, którzy szukają źródła nadziei na odkrycie tego, co piękne. Światowy Dzień Młodzieży uświadamia, że autorytetami nie są dla dzisiejszego pokolenia jedynie bohaterowie sprzed lat, ale coraz częściej autorytetami możemy być my, młodzi dla siebie nawzajem. Razem możemy odczytywać kierunek, który wskazuje kompas miłości XXI wieku – powiedział Paweł Masiarek, uczestnik.

Pierwsze ŚDM z inicjatywy Jana Pawła II odbyły się w Rzymie w 1985 r. Od tamtej pory młodzi spotykają się z Ojcem Świętym co 2-3 lata.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków zaczyna się w Lublinie

Niedziela lubelska 6/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Piotr Duda/Archiwum Lubelskiego Biura ŚDM

Archidiecezja lubelska jest gotowa na przyjęcie 6 tys. gości z różnych stron świata; połowa z nich już potwierdziła swój przyjazd. Nasz region wybrała młodzież m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Brazylii, USA, Kuby i Słowenii. Młodzi ze wszystkich stron świata przybędą do nas, bo wierzą, że tu doświadczą żywej wiary. Uczestnicy diecezjalnego etapu ŚDM, jaki odbędzie się w dniach 20-25 lipca, zostaną przyjęci przez rodziny ok. 80 parafii Lublina i innych miast diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję