Reklama

Niedziela Łódzka

Wspólnotowe spotkania

Od tego roku decyzją papieża Franciszka Światowy Dzień Młodzieży obchodzimy w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Niedziela łódzka 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Antoni Zalewski

Tegoroczne ŚDM odbyły się w kilku miejscach archidiecezji łódzkiej

Tegoroczne ŚDM odbyły się w kilku miejscach archidiecezji łódzkiej

Światowe Dni Młodzieży każdy z nas może przeżyć we własnej diecezji, nie przemierzając tysięcy kilometrów na spotkanie z Ojcem Świętym. W tym roku odbyły się one pod hasłem „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. W łódzkiej wspólnocie spotkania w ramach obchodów ŚDM miały miejsce nie tylko w Łodzi, ale także w Bełchatowie, Koluszkach, Piotrkowie Trybunalskim, Sokolnikach Lesie i Łasku. Uczestnicy skupili się na orędziu papieża, a także dowiedzieli się o organizacji światowego spotkania młodych w Lizbonie, które odbędzie się w sierpniu 2023 r. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i uwielbienia Pana. Na spotkanie młodych przybyli również goście specjalni: s. Joanna Jabłońska, klaretynka, o. Marcin Kowalewski, klaretyn oraz abp Grzegorz Ryś.

Po wielu tygodniach izolacji w domu to wydarzenie ma wyjątkowy charakter. Młodzi ludzie mogą ponownie spotkać się we wspólnocie i wymienić doświadczeniami. – Ojciec Święty w swoim orędziu na XXXVI ŚDM pisze, że kiedy przyjmujemy nowe życie, otrzymane na Chrzcie Świętym, dostajemy także misję od Pana: „będziesz mi świadkiem”. Organizowanie takich wyjątkowych spotkań, skupiających wielu młodych, jest poniekąd wypełnianiem tego powołania. W tych obchodach najbardziej podziwiam ludzi, którym rzeczywiście się chce, którzy szukają źródła nadziei na odkrycie tego, co piękne. Światowy Dzień Młodzieży uświadamia, że autorytetami nie są dla dzisiejszego pokolenia jedynie bohaterowie sprzed lat, ale coraz częściej autorytetami możemy być my, młodzi dla siebie nawzajem. Razem możemy odczytywać kierunek, który wskazuje kompas miłości XXI wieku – powiedział Paweł Masiarek, uczestnik.

Pierwsze ŚDM z inicjatywy Jana Pawła II odbyły się w Rzymie w 1985 r. Od tamtej pory młodzi spotykają się z Ojcem Świętym co 2-3 lata.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weszli na chwilę, zostali na zawsze

Niedziela częstochowska 33/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Archiwum parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

Dzieci jednego Boga – Światowe Dni Młodzieży w Polsce – 2016

Dzieci jednego Boga –  Światowe Dni Młodzieży w Polsce – 2016

Gdyby ktoś sześć lat temu powiedział mi, że te kilka dni tak bardzo zmieni moje życie, uśmiechnęłabym się tylko ironicznie. Ja w Kościele? A jednak! Światowe Dni Młodzieży wywróciły moje życie do góry nogami. Choć dziś powiedziałabym, że postawiły mnie na nogi.

W 2016 r. byliśmy świadkami (i nie tylko, bo wielu z nas czynnie brało udział w tych wydarzeniach) niesamowitego zrywu, wielkiej Bożej radości, energii młodych ludzi. Światowe Dni Młodzieży zorganizowane w naszym kraju były pewnym przełomem. Co nam zostało z tamtych dni? Kto po sześciu latach nadal trwa? A jakie wnioski ma młodzież? Poznajcie troje młodych ludzi z naszej archidiecezji, dla których te kilka dni było przełomowe i zamieniło się w… kilka lat i pewność wiecznego życia przy Panu Bogu.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję