Reklama

Niedziela Łódzka

Caritas dla dzieci

W pierwszą niedzielę Adwentu pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię” rozpoczyna się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Niedziela łódzka 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Paulina Dębiec

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb najmłodszych

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb najmłodszych

Dlaczego na początku Adwentu mówimy już o wigilijnym dziele, skoro tyle jeszcze przed nami adwentowych aktywności? Kościół daje nam aż cztery niedziele, by właściwie przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.

Konkretna pomoc

Od 28 lat Adwentowi towarzyszy świeca Caritas. Od początku datki z dystrybucji świec zostają przeznaczone na pomoc dzieciom. I tak od lat Caritas w Polsce może systematycznie wspierać dzieci, które potrzebują konkretnej pomocy. Pozyskane w ramach dzieła środki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Wsparcie najuboższych

Różnorakie ubóstwo dzieci zawsze najbardziej porusza ludzkie serca. Zaradzenie tej biedzie jest jednym z najważniejszych działań Caritas w diecezji, w Polsce i na całym świecie. Jednym z pierwszych działań łódzkiej Caritas były kolonie dla dzieci z najuboższych rodzin. Wypoczynek dzieci finansowany był ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dziś dużo większym wyzwaniem jest wsparcie edukacji i wychowania dzieci, by nie dopuścić do ich wykluczenia społecznego. Łódzka Caritas realizuje te działania w swoich dwóch świetlicach środowiskowych – żywiąc, ucząc i wspierając wychowanie ich podopiecznych. Ważna jest też formacja dzieci i młodzieży w Szkolnych Kołach Caritas. Wigilijne Dzieło wspiera również leczenie i rehabilitację najmłodszych. Warto zauważyć, że znaczna część datków z Wigilijnego Dzieła zostaje w parafiach archidiecezji łódzkiej i wspiera lokalne działania na rzecz dzieci: dożywianie najuboższych, paczki świąteczne, wyprawki szkolne czy organizację kolonii letnich.

Reklama

Wigilijne Dzieło od lat wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 gr z każdej świecy przeznaczane jest na kompleksowy rozwój placówek dla dzieci w krajach rozwijających się.

Świeca – znak jedności

Wigilijna świeca Caritas jest dziś czytelnym znakiem jedności na wielu płaszczyznach. W naszych domach jest znakiem jedności z najmłodszymi, potrzebującymi pomocy, którzy są często niezawinionymi ofiarami wielorakiego ubóstwa dorosłych. Od 1996 r. świeca Caritas jest nośnikiem Betlejemskiego Światła Pokoju, które harcerze ZHP zapalają w grocie Narodzenia Pańskiego, a następnie na świecach Wigilijnego Dzieła przekazują w Adwencie do niezliczonych miejsc w Polsce. W końcu, od 22 lat świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb dzieci – w ekumenicznym dziele, obok Caritas, uczestniczą: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

W 28. edycji akcji łódzka Caritas przygotowała ponad 70 tys. świec, które dostępne są w parafiach archidiecezji łódzkiej. Niech ta mała świeczka „pracuje” na rzecz konkretnych dzieci. Niech jej ciepły płomień będzie znakiem naszej gotowości na przyjęcie w potrzebującym pomocy dziecku – Zbawiciela, który powiedział: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje…” (Mk 9, 37).

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gotuj się, Pan przychodzi

Niedziela łódzka 48/2020, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje

adwent

O. Marcin Szwarc OMI

Adwent to szczególny czas

Adwent to szczególny czas

Adwent to wyraz pochodzący z łaciny. Adventare znaczy: zbliżać się, nadchodzić.

Dla starożytnych Rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Adwent obchodzony jest w Kościele od IV wieku, a od przełomu X/XI stulecia w I Niedzielę Adwentu rozpoczyna się rok liturgiczny. Okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia nazywany był kiedyś po polsku czterdziestnicą, ponieważ dawniej trwał, tak jak Wielki Post, 40 dni, a zaczynał się tuż po dniu św. Marcina. Dlatego mawiano, że „na Marcina jest gęsina”, ponieważ tego dnia świętowano po raz ostatni przed Bożym Narodzeniem.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję