Reklama

Niedziela Legnicka

Watra z harcerską duszą

Nie tylko spotkaniem przy ognisku mieszkańcy Jeleniej Góry uczcili święto odzyskania niepodległości.

Niedziela legnicka 48/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Grzegorz Gielert

Dla pierwszoklasistów to też było szczególne święto

Dla pierwszoklasistów to też było szczególne święto

Zabrzmiała pieśń: Płonie ognisko i szumią knieje. Pieśń ta wprowadziła zebranych w muzyczną opowieść „o historii znad kresowych stanic, o obrońcach naszych polskich granic”. – Ognisko przeżywane w takiej formie, było jedną z pierwszych inicjatyw, którą podjęło Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, organizując je dla mieszkańców stolicy Karkonoszy – powiedział ks. Mariusz Majewski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze.

Cennym doświadczeniem, które daje to wydarzenie jest fakt, że przy ogniu spotykają się różne pokolenia. I w tym roku, wraz z dorosłymi i młodzieżą, pieśni patriotyczne śpiewały przedszkolaki i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Wspólny śpiew przeplatany był utworami, które wykonały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 27 „Okrąglaczek”, ze Szkoły Podstawowej nr 2 i dzieci z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej u św. Pankracego w Jeleniej Górze.

Żar ogniska rozpalonego na dziedzińcu dawnego kolegium jezuickiego w historycznym centrum Jeleniej Góry rozgrzewał zziębnięte ręce, a jeszcze bardziej rozgrzewał serca dużych i tych małych. Jak każdego roku w przygotowanie ogniska z harcerską „duszą”, włączyli się druhowie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a nauczyciele z „Katolika” częstowali gorącą herbatą.

Także tego dnia, po Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach, dzieci z kl. I Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, zaprezentowały przedstawienie o historii Polski, złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów szkoły.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panteon bohaterów

Niedziela przemyska 47/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

Narodowe Święto Niepodległości

Henryk Grymuza

Fragment pomnika Pamięci Narodowej nocą

Fragment pomnika Pamięci Narodowej nocą

Przed kościołem Chrystusa Króla wybudowano pomnik Pamięci Narodowej.

Pomnik Pamięci Narodowej przed kościołem Chrystusa Króla w Jarosławiu powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. Andrzeja Surowca oraz Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Pomnik zaprojektował i wykonał wybitny artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz. Monument odzwierciedla najważniejsze aspekty historii Polski począwszy od chrztu w 966 r.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję