Reklama

Niedziela Lubelska

Czas słuchania

Do historii przeszła pierwsza sesja plenarna III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

Niedziela lubelska 48/2021, str. V

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

synod2021

Ks. Marek Kuś

Każdy głos jest na wagę złota

Każdy głos jest na wagę złota

Po uroczystej inauguracji, jaka miała miejsce we wrześniu w archikatedrze lubelskiej, rozpoczęły się obrady plenarne. 13 listopada w auli Domu Nadziei Caritas zgromadziło się ponad 200 zaprzysiężonych członków, którzy podjęli dyskusję nad aktualną sytuacją w Kościele w Lublinie. Pierwsza sesja poświęcona była tematom dyskutowanym przez komisje „Duchowość i posługa kapłana” oraz „Kościół w dialogu z kulturą”. – Jesteśmy na etapie wielkiego słuchania. Robimy to, do czego zachęca nas papież Franciszek: uważnie słuchamy – powiedział abp Stanisław Budzik podczas konferencji prasowej.

Kościół i kultura

Prezentując wyniki pracy komisji ds. dialogu z kulturą, ks. Marek Szymański, dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, zwrócił uwagę, że „gdy Kościół rozważa temat kultury, zawsze w centrum refleksji stawia człowieka”. – Kultura jest sposobem wyrażania siebie. Rzeczywistość kultury i jej fenomen obejmuje całe środowisko życia. Kodem kulturowym w Kościele jest Biblia. Gdy dziś zastanawiamy się nad znaczeniem kultury, mamy świadomość, że Kościół traci rolę jedynego edukatora kultury w społeczeństwie. Mamy wielki pluralizm kulturowy i musimy się w nim odnaleźć jako wspólnota – powiedział. Jak podkreślił, „kultura jako twórcze zaangażowanie się człowieka nie może być ignorowana przez katolików”. Przewodniczący zwrócił uwagę na obecność Kościoła w mediach, która powinna wyróżniać się ewangelizacją oraz profesjonalnym działaniem świeckich i duchownych. Komisja wskazała także na obecność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który jest bogactwem lokalnego Kościoła; wśród postulatów znalazło się ożywienie współpracy między uczelnią a parafiami.

Tęsknota za dobrym pasterzem

Komisja duchowości, która pracowała pod kierunkiem ks. Arkadiusza Paśnika, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Lublinie, omawiając wyniki ankiety przeprowadzonej wśród księży i wiernych wskazała na tęsknotę za kapłanem wypełniającym swoje powołanie na wzór Jezusa Dobrego Pasterza. Podkreślone zostało, że kapłan winien być przewodnikiem duchowym, który prowadzi ludzi do Chrystusa przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów. Przypomniane zostały słowa papieża Benedykta XVI: „Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego”. Ponadto przywołana została pamięć o minionych pokoleniach kapłanów, którzy w latach zniewolenia trwali przy Bogu i Ojczyźnie, jak i wyrażona troska o przyszłe pokolenia duchownych. Jak zapisano w projekcie dokumentu, „należy wspierać i podejmować inicjatywy, które mogłyby przyczynić do tego, aby młodzi ludzie także w dzisiejszych trudnych czasach usłyszeli głos wołającego Chrystusa i mieli odwagę pójść za Nim”.

W czasie trwania III Synodu Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się sześć sesji plenarnych. Materiał do dyskusji dostarczają komisje synodalne, które pracują w oparciu o wyniki ankiet opracowanych na poziomie zespołów parafialnych i dekanalnych. Jak sumuje ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu, w prace zaangażowanych jest ok. 5 tys. osób. Kolejne obrady, podejmujące tematy rodziny, młodzieży, ewangelizacji i katechezy, odbędą się wiosną przyszłego roku. Synod potrwa jeszcze ok. dwóch lat; zakończy się przyjęciem dokumentu wyznaczającego kierunki duszpasterstwa w archidiecezji lubelskiej.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synodalna modlitwa

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

modlitwa

synod2021

Robert Karp

Modlitwa koordynatorów parafialnych

Modlitwa koordynatorów parafialnych

Modlitwa będzie dla nas najważniejsza w dziele synodalnym. Ona ma rozpoczynać każdy namysł, każdą refleksję i spotkanie.

Powiedział ks. Robert Samsel do koordynatorów parafialnych synodu, dodając że: – Codzienna modlitwa ma przyprowadzać nas i tych wszystkich, którzy wezmą udział w tej drodze, do mądrości zgodnej z wolą Bożą. To fundament.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję