Reklama

Niedziela Lubelska

Czas słuchania

Do historii przeszła pierwsza sesja plenarna III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

Niedziela lubelska 48/2021, str. V

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

synod2021

Ks. Marek Kuś

Każdy głos jest na wagę złota

Każdy głos jest na wagę złota

Po uroczystej inauguracji, jaka miała miejsce we wrześniu w archikatedrze lubelskiej, rozpoczęły się obrady plenarne. 13 listopada w auli Domu Nadziei Caritas zgromadziło się ponad 200 zaprzysiężonych członków, którzy podjęli dyskusję nad aktualną sytuacją w Kościele w Lublinie. Pierwsza sesja poświęcona była tematom dyskutowanym przez komisje „Duchowość i posługa kapłana” oraz „Kościół w dialogu z kulturą”. – Jesteśmy na etapie wielkiego słuchania. Robimy to, do czego zachęca nas papież Franciszek: uważnie słuchamy – powiedział abp Stanisław Budzik podczas konferencji prasowej.

Kościół i kultura

Prezentując wyniki pracy komisji ds. dialogu z kulturą, ks. Marek Szymański, dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, zwrócił uwagę, że „gdy Kościół rozważa temat kultury, zawsze w centrum refleksji stawia człowieka”. – Kultura jest sposobem wyrażania siebie. Rzeczywistość kultury i jej fenomen obejmuje całe środowisko życia. Kodem kulturowym w Kościele jest Biblia. Gdy dziś zastanawiamy się nad znaczeniem kultury, mamy świadomość, że Kościół traci rolę jedynego edukatora kultury w społeczeństwie. Mamy wielki pluralizm kulturowy i musimy się w nim odnaleźć jako wspólnota – powiedział. Jak podkreślił, „kultura jako twórcze zaangażowanie się człowieka nie może być ignorowana przez katolików”. Przewodniczący zwrócił uwagę na obecność Kościoła w mediach, która powinna wyróżniać się ewangelizacją oraz profesjonalnym działaniem świeckich i duchownych. Komisja wskazała także na obecność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który jest bogactwem lokalnego Kościoła; wśród postulatów znalazło się ożywienie współpracy między uczelnią a parafiami.

Tęsknota za dobrym pasterzem

Komisja duchowości, która pracowała pod kierunkiem ks. Arkadiusza Paśnika, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Lublinie, omawiając wyniki ankiety przeprowadzonej wśród księży i wiernych wskazała na tęsknotę za kapłanem wypełniającym swoje powołanie na wzór Jezusa Dobrego Pasterza. Podkreślone zostało, że kapłan winien być przewodnikiem duchowym, który prowadzi ludzi do Chrystusa przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów. Przypomniane zostały słowa papieża Benedykta XVI: „Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego”. Ponadto przywołana została pamięć o minionych pokoleniach kapłanów, którzy w latach zniewolenia trwali przy Bogu i Ojczyźnie, jak i wyrażona troska o przyszłe pokolenia duchownych. Jak zapisano w projekcie dokumentu, „należy wspierać i podejmować inicjatywy, które mogłyby przyczynić do tego, aby młodzi ludzie także w dzisiejszych trudnych czasach usłyszeli głos wołającego Chrystusa i mieli odwagę pójść za Nim”.

W czasie trwania III Synodu Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się sześć sesji plenarnych. Materiał do dyskusji dostarczają komisje synodalne, które pracują w oparciu o wyniki ankiet opracowanych na poziomie zespołów parafialnych i dekanalnych. Jak sumuje ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu, w prace zaangażowanych jest ok. 5 tys. osób. Kolejne obrady, podejmujące tematy rodziny, młodzieży, ewangelizacji i katechezy, odbędą się wiosną przyszłego roku. Synod potrwa jeszcze ok. dwóch lat; zakończy się przyjęciem dokumentu wyznaczającego kierunki duszpasterstwa w archidiecezji lubelskiej.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Synod jest okazją, która przychodzi sama

[ TEMATY ]

synod

abp Grzegorz Ryś

synod2021

Karol Porwich/Niedziela

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Synod zwołany przez papieża Franciszka w formie trwającego kilka lat procesu, w którym aktywnie będzie uczestniczył cały Lud Boży, nałożył się na wiele już trwających synodów zwołanych przez biskupów w Kościołach lokalnych. Stanowi to również okazję do ożywienia tych inicjatyw. Abp Grzegorz Ryś zapewnia, że bardzo wielu ludzi będzie chciało odpowiedzieć na pytania postawione przez Ojca Świętego.

W rozmowie z Radiem Watykańskim metropolita łódzki powiedział, co jest ważne, aby Synod na poziomie lokalnym spełnił swoje zadanie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich siatkarzy: bądźcie świadkami uczciwości

2023-01-30 15:05

Grzegorz Gałązka

„Życzę wam byście grając bawili się, a także bronili na boisku i poza nim wartości przyjaźni, solidarności i pokoju” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej. Franciszek odniósł do życiowego doświadczenia kilka charakterystycznych elementów gry w siatkówkę.

Ojciec Święty rozpoczął od zagrywki, która rozpoczyna grę. Wskazał, że w życiu codziennym trzeba wziąć odpowiedzialność i zaangażować się. Sport może bardzo pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości i kruchości, w dojrzewaniu do świadomości bycia aktywnymi uczestnikami wydarzeń, które dzieją się wokół. Franciszek wskazał, że zagrywce odpowiada przyjęcie piłki i skierowanie jej na właściwe pole. Należy z cierpliwością i pokorą przyjmować sugestie innych. Nie zostaje się mistrzem bez trenera gotowego towarzyszyć, korygować, podnosić się z porażki oraz dzielić radość zwycięstwa. Potem, jak mówił papież, następuje podanie do partnera, który ma zakończyć akcję. Siatkówka jest grą zespołową, w której każdy jest wezwany do wniesienia wkładu, aby można było odnieść zwycięstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję