Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Cenna lekcja

Wołam do wszystkich rodaków, bohaterskich obrońców ojczyzny, by zapewnić was, że marzenia, z którymi szliście do walki o niepodległość, dziś realizujemy my, wasi spadkobiercy – słowa Apelu Poległych wybrzmiały na wojennym cmentarzu nr 308.

Niedziela małopolska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

cmentarz

Tarnów

Msza św. żałobna

MFS/Niedziela

W centrum cmentarza została odprawiona Msza św. za tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny

W centrum cmentarza została odprawiona Msza św. za tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny

W listopadowy dzień na oddalony od wioski cmentarz zmierzali mieszkańcy Muchówki. Jedni starali się dojechać polną drogą jak najbliżej wojennej nekropolii. Inni wybrali spacer pośród złoconych jesiennymi barwami pól i lasów Pogórza Wiśnickiego.

Modlitwa

To jeden z największych cmentarzy w okręgu bocheńskim z czasów I wojny światowej. Pochowano na nim żołnierzy, którzy zginęli w listopadzie i grudniu 1914 r. w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej. W 56 grobach zbiorowych i 19 pojedynczych spoczywają ciała 96 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 291 – z armii niemieckiej i 606 – z armii rosyjskiej. Do wspólnej modlitwy na wojennym cmentarzu zaprosił mieszkańców Muchówki proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Paweł Bartula, który wspólnie z sercaninem ks. Jerzym Wilkiem odprawił w tym miejscu Mszę św.

Gdy dotarłam na cmentarz, przy polowym ołtarzu trwały ostatnie przygotowania. Krzesła zajmowały starsze osoby. Dzieci wymachiwały biało-czerwonymi chorągiewkami. Po jednej stronie ołtarza ustawili się przedstawiciele stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego ZGP p. panc. Południe, po przeciwnej – stowarzyszenia Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii w barwach 5. Dywizjonu Artylerii Konnej. Przestrzeń pogrążonego zazwyczaj w ciszy cmentarza wypełniły modlitwy, muzyka i słowa pieśni religijnych oraz patriotycznych.

– Pragniemy podziękować Panu Bogu za wolną Polskę – powiedział ks. Bartula, rozpoczynając Eucharystię. I dodał: – Będziemy też prosić Boga, by przyjął tych wszystkich, którzy walczyli za naszą ojczyznę i oddali za nią życie. Zachęcał, abyśmy się modlili o Boże błogosławieństwo dla ojczyzny, o pokój, zgodę, jedność. I apelował: – Módlmy się w intencji polskich żołnierzy broniących naszej granicy z Białorusią!

Nauka

Z kolei w homilii proboszcz zachęcał do odkrycia i wprowadzania w życie cnót. – Sprawiedliwość, roztropność, wstrzemięźliwość i męstwo to cnoty, które odgrywały ważną rolę w życiu naszych bohaterów narodowych – przypomniał ks. Paweł i zapewniał, że ci ludzie tak jak my mieli słabości, jednak potrafili je pokonać. – Ich przykład życia ukazuje nam drogę rozwoju i to, że warto trwać przy Bogu, korzystać z łask, którymi nas obdarza – przekonywał i zachęcał: – Warto trwać przy wartościach, które tworzą naszą tożsamość!

Reklama

Po Mszy św. zebrani uczestniczyli w spotkaniu patriotycznym przygotowanym przez stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne. Reprezentujący je młodzi ludzie nawiązali do historii Polski, przypomnieli list Józefa Piłsudskiego pisany do żołnierzy, odczytali Apel Poległych, złożyli przy pomniku kwiaty, zapalili znicz. Na zakończenie spotkania wybrzmiała Cisza, która w tym miejscu zyskała szczególną oprawę.

– Przed wojną chodziliśmy z panią Muchową na ten cmentarz, aby dbać o groby – wspomina najstarsza mieszkanka Muchówki, 96-letnia Helena Fortuna. Dodaje: – Kiedyś przyjechał do szkoły niemiecki oficer, który szukał grobu swego ojca. Gdy go zaprowadziliśmy na cmentarz, był zaskoczony, że jest on tak zadbany.

Myślę, że dobrze się stało, iż proboszcz zaprosił na wojenną nekropolię parafian, zwłaszcza tych najmłodszych. To dla nich cenna lekcja religii i historii!

2021-11-23 07:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jeż: kiedy poniżane są wizerunki Matki Bożej, w naszych sercach powinna wzbierać fala współczucia Maryi i protestu

[ TEMATY ]

profanacja

Tarnów

pl.wikipedia.org

„Nikt z nas nie pozwoliłby na to, gdyby jego matkę ktoś oczerniał i wyśmiewał, zawrzałaby w nas chęć obrony” - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. i dróżek różańcowych w Zawadzie koło Dębicy. Odnosząc się do niedawnych profanacji i poniżania wizerunków Matki Bożej w Polsce, biskup podkreślił, że w naszych sercach powinna wzbierać fala współczucia dla Maryi, ale też protestu. W sanktuarium w Zawadzie trwają uroczystości z okazji 100-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej. W niedzielę odbędą się główne uroczystości pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreślił w homilii, że imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi. Jak dodał, imię domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję