Reklama

Niedziela Kielecka

Dobrzy ludzie z Lubczy

Niewielka parafia w dekanacie wodzisławskim prowadzi wyłącznie własnymi siłami prace remontowe przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

Niedziela kielecka 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Lubcza

T.D.

Trwa remont kościoła w Lubczy

Trwa remont kościoła w Lubczy

Zaniedbana elewacja, widoczna z daleka, nie była dobrą wizytówką parafii, więc wspólnie z parafianami zdecydowaliśmy o remoncie. Kościół nie jest zabytkowy, więc nie mamy żadnego dofinansowania, wszystko robimy sami, ale dobrzy ludzie, moi parafianie, nigdy nie zawiedli – mówi proboszcz – ks. kan. Stanisław Gil.

Mimo pandemii udało się odnowić cały front oraz założyć nową blachę na podporach. Rusztowania i plac robót na tyłach świątyni świadczą o kontynuacji remontu. – W przyszłym roku, może wiosną, cała elewacja będzie już nowa – mówi proboszcz. W planie jest opaska wokół świątyni i malowanie wnętrza. Z postępu prac zadowoleni są parafianie, jak Piotr Lis, który właśnie zmierza na wieczorną Msze św. – Nasz ksiądz kanonik to i do pracy nas pogoni, i do modlitwy zachęci. W parafii musi być lider – podkreśla.

Dużą kwotę na remont, uzbieraną z parafialnych składek (a potrzeba jeszcze co najmniej drugie tyle), wsparło sumą 13 tys. zł Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubcza, natomiast nie udało się uzyskać pomocy ani z urzędu marszałkowskiego, ani z powiatowego. – Gdyby żył śp. premier Gosiewski – wzdycha ksiądz kanonik. Parafianie regularnie sprzątają i dekorują wnętrze. Nad wizualną prezentacją ołtarza czuwa Liturgiczna Służba Ołtarza, której prezesem jest Kamil Mędrych. Sam zrobił dekorację na listopad. Teraz szykuje się już wystrój adwentowy.

Reklama

Parafianie z Lubczy dobrze wspominają czas nawiedzenia obrazu św. Józefa ze Świętą Rodziną, co miało miejsce w czerwcu. Do tego wydarzenia przygotowywali się przez cały marzec i w wielu rodzinach udało się zaszczepić kult patrona. Proboszcz nie zauważa szczególnego zubożenia życia duchowego podczas pandemii. – Kościół był otwarty, intencji nam nie brakuje – mówi.

Dużo życia we wspólnotę wnosi Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza, do której uczęszcza 115 dzieci i w której działa orkiestra dęta. Uczniowie już przygotowują bożonarodzeniowy wieczór kolęd. W parafii widać aktywność kół gospodyń wiejskich i strażaków z Lubczy i Przezwodów.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sędziejowice – parafia tętniąca życiem

Niedziela łódzka 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Ołtarz główny

Ołtarz główny

Uderzenie pioruna zniszczyło XVIII-wieczny drewniany kościół, który stanowił centrum życia miejscowości. W jego miejsce powstała nowa budowla.

Sędziejowice to wieś w powiecie łaskim. Najstarsze zapisy jej dotyczące sięgają 1136 r. Stanowiła ona własność książęcą nadaną arcybiskupom gnieźnieńskim. Parafia erygowana została w XIII wieku przez abp. gnieźnieńskiego Jana Pełkę, a pierwszy kościół św. Marii Magdaleny Pokutnicy i św. Klemensa I Rzymskiego wybudowano w XV wieku.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję