Reklama

Niedziela Podlaska

W warsztacie św. Józefa

Biorąc pod uwagę potrzebę czasów, a także sugestie o konieczności wprowadzenia do Kościoła szeroko pojętej katechezy dorosłych, Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Siemiatycz zapraszają do domu rekolekcyjnego na cykl katechez.

Niedziela podlaska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

katechezy

Archiwum autora

Cykl katechez odbędzie się w domu rekolekcyjnym w Siemiatyczach

Cykl katechez odbędzie się w domu rekolekcyjnym w Siemiatyczach

Nowa inicjatywa ma swój początek również w wielkim pragnieniu sióstr, by dzielić się swoją wiarą, którą każda darmo otrzymała, a także swoją duchowością, która jest duchowością karmelitańską, na drodze dziecięctwa duchowego.

Bogactwo duchowe

Siostry należą do zgromadzenia agregowanego (włączonego) do Zakonu Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Karmelici Bosi) i wielkiej rodziny Karmelu. W tym roku zgromadzenie cieszy się jubileuszem 100-lecia swojego istnienia. Patronką zgromadzenia jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza i to od niej siostry uczą się, jak iść małą drogą, w całkowitym zawierzeniu Bogu Ojcu. Założyciele zgromadzenia, słudzy Boży o. Anzelm Gądek, karmelita i m. Teresa Kierocińska, jako pierwsi wskazali siostrom drogę, jak słowem i czynem nieść światu bogactwo duchowości św. Teresy. Dziś siostry karmelitanki w różnych częściach Polski i świata wychodzą do powierzonych sobie dusz, niosąc w konkrecie swoich posług i zadań, również owoce swoich modlitw.

Dobrze znamy posługę katechetyczną sióstr karmelitanek w naszej diecezji, ich pracę w kościele czy siemiatyckie dzieło Warsztatów Terapii Zajęciowej. Teraz siostry wychodzą do nas z czymś zupełnie nowym, a zarazem bardzo mocno wpisanym od początku w ich charyzmat – formacja oraz rekolekcje dla osób świeckich i duchownych, z naciskiem na bogactwo, jakie niesie ze sobą duchowość karmelitańska.

Środy w Karmelu ze św. Józefem

Taką nazwę posiadać będą cykliczne, cotygodniowe spotkania w kaplicy i domu sióstr. Pierwsze już 1 grudnia o godz. 19 przy ul. B. Głowackiego 2 w Siemiatyczach. Będzie im patronował św. Józef, bo to jego wizerunek widnieje od lat w rekolekcyjnej kaplicy. Jest opiekunem tego miejsca, szczególnym świętym czczonym w Karmelu, a także przyjacielem podlaskiej ziemi, przez tak wielu ukochanym orędownikiem u Pana. Zaledwie kilka dni temu zakończyliśmy w Kościele Powszechnym rok poświęcony jego osobie, by w ten nowy ruszyć wraz z nim, trzymając go niejako za rękę. Święty Józef często kojarzy nam się z solidną, ciężką pracą w warsztacie stolarskim, ale nie wolno nam zapominać, że tak jak z poświęceniem pracował trzymając w ręce deskę, topór czy dłuto, tak równie solidnie pracował nad sobą. Czytając słowo Boże możemy odnaleźć piękne i bogate duchowo fragmenty, które na tę wewnętrzną orkę Józefa wskazują. Dlatego warsztat św. Józefa jest wyjątkowo korzystnym miejscem, by pod okiem takiego mistrza zacząć coś zmieniać w sobie. A dlaczego środa? Ponieważ w tym właśnie dniu w Kościele wspominamy szczególnie jego osobę. Kiedy rozpoczęto intensywne i daleko już posunięte rozmowy nad tym projektem, okazało się, że jest to dzień, który najbardziej odpowiadał wszystkim koreferentom. Dopiero po czasie zorientowano się, jak celny i opatrznościowy był to wybór.

Reklama

Katechezy dla dorosłych

Widzimy jakie pytania nurtują dziś matki i ojców, babcie i dziadków, a także studentów czy ludzi samotnych. Często zabiegani, dalecy od szkolnej katechezy, zakrzyczani wieloma, często sprzecznymi informacjami, coraz trudniej jest im chronić wybudowane dawno temu fundamenty wiary i w pojedynkę stawać w ich obronie. Środowe spotkania w Karmelu mają na celu wyjść naprzeciw tym potrzebom. Chcemy nie tylko przemawiać z ambony, głosić naukę, ale także stworzyć miejsce i wspólnotę bezpiecznego poruszania się po sprawach wiary, by na nowo doświadczyć, że „nasza Ojczyzna jest w niebie” (Flp 3, 20).

Zawsze o godz. 19

Chcemy, by uczestnicy mieli możliwość wcześniej pójść do swojego parafialnego lub pobliskiego kościoła, aby wyciszyć serce, skorzystać, jeśli jest taka potrzeba, z sakramentu pokuty, nakarmić się Ciałem Jezusa i porozmawiać z Bogiem o swoich sprawach. Zupełnie inaczej będzie wyglądał wówczas czas formacji i pracy nad sobą w „warsztacie św. Józefa”. Jest to też dobra pora dla tych wszystkich, którzy kończą swoje codzienne obowiązki i chcą zainwestować w siebie, „karmiąc” nie tylko swoje ciało, ale inwestując w swojego ducha.

Reklama

Duchowość karmelitańska

Cykl wykładów będzie poświęcony historii tego zakonu i duchowości. Zastanowimy się czym różni się ona od innych duchowości, poznamy charakterystyczne jej rysy, metodę modlitwy karmelitańskiej, a także przybliżymy sylwetki i ducha świętych oraz błogosławionych Karmelu, bardzo licznego grona przyjaciół Chrystusa w ich różnorodności i pięknie. Konferencje z tego cyklu prowadzić będzie ks. dr Jarosław Błażejak wraz z siostrami i ojcami karmelitami.

Konferencje liturgiczne

Nawiązują one przede wszystkim do nauki Ojców Kościoła na temat liturgii Mszy św., jej poszczególnych części. Konferencje będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, ukazując i przybliżając odpowiedzi na pytania typu: co się dzieje? o co chodzi? jak przeżywać? po co to wszystko? Ten cykl poprowadzi Patrycja M. Hurlak, aktorka serialowa i filmowa, znana m.in. z takich produkcji telewizyjnych, jak: Klan, M jak miłość, Egzamin z życia, Blondynka a także filmów: Czeka na nas świat. Ukończyła Szkołę Aktorów Filmowych na Wyższej Szkole Promocji w Warszawie oraz Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie perkusji. Znana z książki Nawrócona wiedźma, która jest autobiograficzną opowieścią o powrocie do wiary w Jezusa. Dziś głosi rekolekcje i uczestniczy w spotkaniach ewangelizacyjnych w całej Polsce, a niedawno wydała książkę pt. Kosmiczna celebracja traktującą m.in. o tematach, które zostaną poruszone na środowych katechezach w Karmelu.

Konferencje biblijne

Jak sama nazwa wskazuje w czasie tej katechezy dotkniemy w sposób szczególny tematu słowa Bożego. Dotkniemy w przenośni i w realu, a to dlatego, że każde spotkanie zostanie połączone z praktycznym wejściem w realne spotkanie ze Słowem. Dlatego dobrze będzie, jeśli podczas tych spotkań będziemy mieli przy sobie swoje własne Pismo Święte. Będzie to też okazja, żeby Pismo Święte, tylko do osobistego użytku, wcześniej nabyć i dzięki wysłuchanym katechezom rozpocząć poważną przygodę ze Słowem. Konferencje będą z pewnością bardzo cenne, ponieważ wygłosi je dla nas znawca tematu – ks. dr Dariusz Kucharek, biblista.

Reklama

Konferencje inicjacyjne

Miałam kiedyś takie zdarzenie w pociągu: obok mnie usiadł pan i widząc, że jestem siostrą zakonną, rozpoczął ze mną rozmowę. Powiedział jedno bardzo mocne zdanie i czekał na moją reakcję. To zdanie brzmiało: „Ja nie wierzę”. Ponieważ usłyszałam tylko bardzo krótki komunikat, postanowiłam lekko dopytać: „ale w co Pan nie wierzy?”. Odpowiedź pełna zaskoczenia i refleksji brzmiała: ,,Nie wiem”. Potem powiedziałam mu, w co ja wierzę. Okazało się, że wierzymy w to samo. Myślę, że wiele osób już nie pamięta tej pierwszej katechezy, a nawet więcej, dla niektórych dopiero przyszedł odpowiedni czas na katechezę, albo przynajmniej dosadną powtórkę. Pomoże nam w tym ks. lic. Wojciech Ryczkowski wraz kapłanami naszej diecezji, którzy będą chcieli dołączyć i podzielić się swoim doświadczeniem wiary.

Chcemy, by jak największe grono osób skorzystało z tych katechez, bo dla was je przygotowujemy. Po więcej szczegółów i informacji zapraszamy na fanpage: karmelrekolsiem oraz pod nr tel. 796 480 054, gdzie odpowiemy na wszystkie pytania.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wierzyć w świecie niewiary?

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2016, str. 6

[ TEMATY ]

katechezy

PB

Kaznodzieja i autor wielu książek o tematyce religijnej dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas katechezy w Hałcnowie

Kaznodzieja i autor wielu książek o tematyce religijnej dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas katechezy w Hałcnowie

Zadaniem chrześcijanina jest wypełnić wolę Boga – tak można streścić katechezę, jaką wygłosił ks. prof. Edward Staniek w Hałcnowie w ramach cyklu „Katechezy w Bazylice”

Znany krakowski patrolog, homileta i były rektor Seminarium Duchownego gościł 22 listopada w Hałcnowie w ramach cyklu „Katechezy w Bazylice”. Ze słuchaczami wypełniającymi świątynię podzielił się swoimi wnioskami na temat: Jak wierzyć w czasach niewiary?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję