Reklama

Niedziela Podlaska

Powołani do świętości

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dla każdego członka Akcji Katolickiej i KSM to najważniejszy dzień w roku – uroczystość patronalna wspólnoty.

Niedziela podlaska 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM DD

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata gromadzi osoby zatroskane o wzrost wiary – podkreślił biskup

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata gromadzi osoby zatroskane o wzrost wiary – podkreślił biskup

Tegoroczna uroczystość miała miejsce 21 listopada i była celebrowana w katedrze drohiczyńskiej. Biskup Piotr Sawczuk w poczet pełnoprawnych członków obu wspólnot włączył nowych kandydatów, którzy odpowiedzieli „Gotów!” na służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Warto wspomnieć, ze każdy z kandydatów do tego wydarzenia swoje przygotowanie rozpoczął nieco wcześniej. Przynależność do oddziału parafialnego nowo zaprzysiężonych osób rozpoczęła się w oddziałach parafialnych. To tam zdobyli i ciągle dbają o formację osobistą, duchową oraz tożsamościową poprzez aktywne uczestnictwo w życiu parafii, a także w różnych inicjatywach organizowanych przez swoje zarządy na szczeblu diecezjalnym.

Biskup w kazaniu mówił: – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata gromadzi osoby zatroskane o wzrost wiary oraz o wzrost i rozwój tych dzieł, na których najbardziej zależy Chrystusowi najwyższemu Kapłanowi i Królowi wszechświata. Na tych dziełach zależy również Kościołowi, którego aktywną cząstkę stanowicie. (…) Zarówno Akcja Katolicka, jak i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, to stowarzyszenia, które złotymi czcionkami zapisały się w dziejach Kościoła na naszej ziemi.

Za znaczące zasługi dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej honorowym członkiem został ks. prał. dr hab. Tadeusz Syczewski.

Reklama

Nowymi członkami Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej zostali z nowo powołanego oddziału w parafii Kamionna: Urszula Dybka, Beata Gliwicka, Urszula Kądziela, Agnieszka Mielcarz, Katarzyna Puchta, Iwona Wieczorek, Robert Wieczorek, z Węgrowa: Grażyna Bembenek, z Prostyni: Ewa Szymanik, z Sokołowa Podlaskiego: Teresa Lachowska.

W poczet Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zostali włączeni: Patrycja Królik – Prostyń, Oliwia Oniśk – Prostyń, Gabriela Rybaczuk – Sarnaki, Wiktoria Talarek – Prostyń, Rafał Wierak – Siemiatycze, Viktoria Yatsyniak – Łochów.

O tym, czym jest wspólnota i o samym momencie złożenia przyrzeczenia, podzieliła się Gabriela Rybaczuk: – Było to dla mnie ogromne przeżycie, na które czekałam, bardzo długo. Moment, gdy w drohiczyńskiej katedrze rozbrzmiał hymn Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży był bardzo wzruszający. Jestem dumna, że stałam się jego pełnoprawnym członkiem. W KSM-owym duchu dorastałam od najmłodszych lat, ponieważ moje starsze siostry od lat są aktywnymi jego członkami i teraz, tak jak one, z dumą na piersi mogę nosić odznakę, posługiwać się legitymacją członkowską, a na domowej półce zagości kolejny dyplom druha. Cieszę się, że od dziś mogę jeszcze bardziej i aktywniej uczestniczyć w życiu stowarzyszenia, a złożone przyrzeczenie otwiera wiele możliwości.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka w Roku Jubileuszu 1050-lecia

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Graziako

W roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski Akcja Katolicka włączy się w centralne i diecezjalne obchody tego wydarzenia. 500. przedstawicieli organizacji z całego kraju weźmie udział w świętowaniu jubileuszowym, które 16 kwietnia odbędzie się na Stadionie INEA w Poznaniu. Akcja Katolicka obecna będzie także na uroczystościach w Gnieźnie.

Stowarzyszenie podejmie też własne inicjatywy. Tegoroczna ogólnopolska pielgrzymka na Jasną Górę, zaplanowana na 19-20 czerwca, odbędzie się pod hasłem „Z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Polskę”. Pielgrzymce towarzyszyć będzie konferencja poświęcona jubileuszowi.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

[ TEMATY ]

papież

Sudan Południowy

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Logo wizyty zawiera gołębicę, zarys mapy Sudanu Południowego z kolorami jego flagi, krzyż i dwie ściskające się dłonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję