Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Życie jak wyprawa rowerowa

Podczas rowerowych wypraw przejechali 30 tys. kilometrów. Z treningami –prawie 90. Jubileusz 10-lecia świętowali uczestnicy projektu Rozkręć Wiarę.

Niedziela bielsko-żywiecka 48/2021, str. V

[ TEMATY ]

rower

wyprawa

rowerzyści

TRW

Jubileuszowe zdjęcie uczestników wypraw

Jubileuszowe zdjęcie uczestników wypraw

Jubileuszowa gala odbyła się w MCK w Żywcu. Zaproszono wszystkich, którzy brali udział w którejkolwiek z wypraw, obecne były rodziny cyklistów, przedstawiciele lokalnych władz, wspierających grupę. Zaprezentowano skróty filmów dokumentujących kolejne zagraniczne projekty, ze szczególnym naciskiem na ostatnią wyprawę po Polsce.

Pytany o początki inicjatywy, ks. Grzegorz Kierpiec, sięga do czasów, kiedy sam był uczniem szkoły salezjańskiej i na rowerach zwiedzał oratoria rozsiane po Polsce. Wspomina także rowerowe eskapady z wikariuszem rodzinnej parafii. – Wspomnienia odżyły, gdy byłem księdzem i na pierwszej parafii powstała grupa młodych, z którymi pojechaliśmy ze Świnoujścia do Wilna, a stamtąd do Kielc. Ta pierwsza wyprawa liczyła 1600 km. Kiedy pękła bariera obcego państwa, zapragnęliśmy jeździć coraz dalej, coraz bardziej egzotycznie – tłumaczy.

Cykliści Teamu Rozkręć Wiarę zwiedzili prawie 30 państw, nawiedzili wszystkie większe europejskie sanktuaria, zdobyli alpejskie przełęcze, pojechali do Ziemi Świętej, byli w Afryce na Saharze, w Azji, dojechali na Nordcapp.

Reklama

– Wiele razy doświadczaliśmy własnej słabości, ale też Bożej opieki – wspomina Adam Wawrzeczko. – Kondycyjnie wymagające trasy uczyły nas i pokory i zaufania, cierpliwości, wytrwałości, wiary w siebie i Bożą Opatrzność. Dzięki temu udawało się nam pokonać niejedną fizyczną i mentalną słabość – dodaje. Jego siostra – Monika – spośród swoich podróży wspomina najmocniej drogę do Medjugorie i przywołuje początki w grupie: – Gdy dowiedziałam się o wyprawach z ks. Grzegorzem, to najdłuższa moja trasa rowerowa liczyła 20 km. Gdy dojechałam do Lwowa uwierzyłam, że mogę dotrzeć nawet do Medjugorie.

– Rozkręć Wiarę nauczyło mnie wiary w siebie, w swoje możliwości. Gdy człowiek wierzy, wszystko staje się możliwe – stwierdził Rafał Napierała. – Życie można porównać do rowerowej wyprawy, podczas której nie wiemy, co nas spotka: za zakrętem, jutro, czy za tydzień. Po prostu trzeba robić swoje i zawierzyć, że dotrzemy do celu, nawet gdy dziś jest bardzo ciężko.

Team Rozkręć Wiarę zdradził plany na przyszłość. – Mamy marzenie, by z Polski pojechać do Kazachstanu, ale ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą raczej polecimy samolotem, by tam potem przemierzać stepy i słynny kanion – mówi ks. Grzegorz. – Sezon 2023 to wyprawa do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży. Na dalszym horyzoncie rysują się kraje Ameryki – dodaje duszpasterz.

2021-11-23 07:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MDM, czyli Maraton do Matki

Kiedy w majową sobotę 2000 r. wraz z członkami Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy pojechaliśmy na rodzinną majówkę do oddalonego o 10 km Grzymalina, to nawet mi się nie śniło, iż wkrótce pielgrzymowanie na rowerze stanie się moją życiową pasją, którą będę „zarażał” innych.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

[ TEMATY ]

papież

Sudan Południowy

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Logo wizyty zawiera gołębicę, zarys mapy Sudanu Południowego z kolorami jego flagi, krzyż i dwie ściskające się dłonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję