Reklama

Wiadomości

Sprzymierzeniec polskich rodzin

Do Sejmu trafił projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii. – Prezes tego instytutu będzie kimś w rodzaju rzecznika praw rodziny – mówi Bartłomiej Wróblewski, który złożył projekt wraz z innymi posłami PiS.

Nowa instytucja ma być merytorycznym zapleczem dla polityki prorodzinnej państwa. Instytutem ma kierować prezes, podlegać mu będą pięć departamentów i biuro organizacyjne. – Będzie to ważna instytucja badawczo-analityczna, wniesie też istotny wkład w zmagania o prawa rodziny. Prezes instytutu będzie natomiast rzecznikiem praw rodziny – podkreśla Bartłomiej Wróblewski.

Rodzinny think tank

Powołanie instytutu jest odpowiedzią na oczekiwania wielu środowisk prorodzinnych. Sama instytucja jest bardzo ważna także dla całego kraju, bo Polska znajduje się w głębokim kryzysie demograficznym. – Uważamy, że powstanie takiej instytucji, która kompleksowo będzie się zajmować polityką prorodzinną i badaniami nad demografią, to sprawa kluczowa dla naszego kraju – mówi Wróblewski, przedstawiciel posłów wnioskodawców. – Naszym celem jest, by instytucja ta działała w oddaleniu od bieżącej polityki i żeby była zapleczem merytorycznym dla organicznej polityki prorodzinnej.

Zgodnie z projektem ustawy instytut został pomyślany jako think tank polityki prorodzinnej i demograficznej. Nowa instytucja będzie zbierała od różnych organów władzy publicznej i opracowywała informacje o zjawiskach i procesach demograficznych, społecznych i kulturowych w Polsce. Instytut będzie badał procesy społeczne wraz z ich kontekstem kulturowym i ekonomicznym. Na ich podstawie będzie opracowywał prognozy oraz wskazywał szanse i zagrożenia dla rozwoju demograficznego Polski. Do zadań instytutu będą należały również formułowanie wniosków dotyczących polityki rodzinnej i demograficznej, a także opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń pod względem ich wpływu na sytuację rodzin oraz procesy demograficzne.

Konstytucyjne obowiązki

Reklama

Prezes Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii będzie wybierany przez Sejm na wniosek rady, w której skład wejdzie po dwóch członków powoływanych przez prezydenta i Senat oraz pięciu powołanych przez Sejm. Prezes nadzorował badania i analizy polityki prorodzinnej oraz uzyska uprawnienia do tego, by być stroną w sądzie podobnie jak Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka. – Dzięki temu Polska będzie lepiej wypełniać obowiązki wynikające z konstytucji, której zapisy mówią o szczególnej opiece państwa nad rodziną, macierzyństwem, rodzicielstwem, a także rodzicami i dziećmi – tłumaczy poseł Wróblewski.

Podobne instytucje prorodzinne oraz rzecznicy praw rodziny funkcjonują w wielu europejskich państwach. Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem w Grupie Wyszehradzkiej, gdzie taka instytucja dotychczas nie funkcjonowała. – Chodzi o to, by w Polsce była instytucja, która w godz. od 8 do 16 zajmowałaby się systemowo sprawami rodziny i kompleksowo monitorowałaby całą politykę państwa pod tym względem – zaznacza poseł Dominika Chorosińska, która jest członkiem rządowej Rady Rodziny. – Ze wszystkich badań jednoznacznie wynika, że dla większości Polaków synonimem szczęścia indywidualnego jest szczęście rodzinne. Dlatego postulujemy powstanie Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii, który o to szczęście Polaków jeszcze bardziej się zatroszczy – dodaje Chorosińska.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szymański: Polska wydaje coraz mniej na zasiłki dla dzieci!

[ TEMATY ]

polityka

rodzina

Polska

pieniądz

pieniądze

państwo

Bożena Sztajner/Niedziela

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 sierpnia 2012 r. od 1 listopada br. nastąpiły zmiany w podstawowym systemie wsparcia dzieci z rodzin ubogich, jakim są świadczenia rodzinne. Podwyższony został próg uprawniający do tych świadczeń z 504 zł. do 539 zł. Wzrósł też zasiłek rodzinny na dziecko do 5 lat z 68 zł. do 77 zł, zaś na dziecko od 6 – 18 lat z 91 zł. do 106 zł. Nie uległy zmianie dodatki do zasiłku rodzinnego (np.: z tytułu wielodzietności czy dojazdu dziecka do szkoły poza miejscem zamieszkania).

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję