Reklama

Niedziela Małopolska

W Krakowie patriotycznie

Pod patronatem Niedzieli w pięknej scenerii krakowskich Sukiennic odbył się VII Dzień Patrioty. Jego organizatorem było wydawnictwo Biały Kruk.

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 44

[ TEMATY ]

patriotyzm

Michał Klag/Biały Kruk

Anna Popek rozmawia z autorami książki Mikołaj święty – Jolantą Sosnowską i Adamem Bujakiem podczas VII Dnia Patrioty

Anna Popek rozmawia z autorami książki Mikołaj święty – Jolantą Sosnowską
i Adamem Bujakiem podczas VII Dnia Patrioty

W tegorocznym spotkaniu 21 listopada wzięli udział: prof. Wojciech Polak, prof. Wojciech Roszkowski, ks. prof. Janusz Królikowski, Jolanta Sosnowska i Adam Bujak. Siódmą już edycję krakowskiego święta prowadziła, tak jak przed rokiem, telewizyjna prezenterka Anna Popek.

Dzień Patrioty jest organizowany przez znane z krzewienia polskości i wiary wydawnictwo Biały Kruk. Impreza już na stałe wpisała się w pejzaż polskiej kultury i polskiego życia literackiego. Ten cykl spotkań gromadzi najważniejszych twórców polskiego życia kulturalnego, wybitnych pisarzy i artystów tworzących w duchu chrześcijańskim. Niestety, ze względu na pandemię COVID-19 spotkanie po raz drugi musiało się odbyć bez udziału czytelniczej publiczności, ale było rejestrowane przez Telewizję Polską.

Pierwszym gościem Anny Popek był prof. Wojciech Polak, współautor książki o stanie wojennym Nikczemność i honor, która ukazała się na 40. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Profesor przekonywał, że 13 grudnia 1981 r. nie było żadnej groźby interwencji sowieckiej, a wprowadzenie stanu wojennego było ciosem wymierzonym przez komunistów w polski naród: – Ze strony Sowietów nie groziła nam wówczas inwazja. Wręcz przeciwnie, to Jaruzelski sam prosił o to w Moskwie, bo chciał mieć gwarancje, na wypadek gdyby własnymi siłami nie udało mu się spacyfikować kraju. Obradujące 10 grudnia Biuro Polityczne KPZR kategorycznie odmówiło. Sowieci zupełnie wykluczali w tym czasie jakąkolwiek interwencję w Polsce. Profesor Polak zwrócił ponadto uwagę na kluczową rolę Kościoła w podtrzymaniu ducha narodu w tym trudnym czasie.

O Kościele, jego historii i znaczeniu w obecnych czasach wypowiadali się również kolejni dwaj rozmówcy Anny Popek. Powodem podjęcia tego tematu były najnowsze dzieła autorów Białego Kruka – dwutomowa Historia chrześcijaństwa prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła ks. prof. Janusza Królikowskiego. Obaj wybitni autorzy przyznali, że chrześcijaństwo w Europie – i niestety także w Polsce – przeżywa dzisiaj kryzys. Równocześnie wyrazili nadzieję, że to właśnie znad Wisły może wyjść iskra odnawiająca naszą wiarę, a tym samym i nas.

Reklama

Wielokrotnie bywało już tak w przeszłości, że – wydawałoby się – zupełnie nieoczekiwanie pojawiali się święci, którzy odnawiali oblicze Kościoła i świata. Zwrócili na to uwagę Jolanta Sosnowska i Adam Bujak, autorzy książki Mikołaj święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry, którzy przypominali prawdziwą postać bp. Mikołaja, by przeciwstawić się jego skomercjalizowanej, pogańskiej karykaturze. – Już od małego chłopca wierzyłem w św. Mikołaja, który początkowo rzeczywiście był tylko tym, który przynosił prezenty. Później jednak poznałem jego prawdziwą postać, która mnie zafascynowała. Okazuje się, że w Polsce kult tego świętego jest bardzo powszechny. Poświęcono mu wiele wspaniałych świątyń, dzieł sztuki – wyjaśniał Adam Bujak, który sfotografował dziesiątki świątyń pod wezwaniem św. Mikołaja, a także przedstawiających go obrazów i rzeźb. – Zależało nam na odkłamaniu postaci św. Mikołaja – powiedziała Jolanta Sosnowska. – Historyczny Mikołaj, kapłan i biskup, był osobą niezwykle pokorną i miłosierną. Pomagał potrzebującym, wyzwalał ludzi niesłusznie skazanych, skrzywdzonych. To właśnie jego dobroć, wrażliwość na ludzką biedę – materialną i moralną – stały się prawdziwym źródłem późniejszych legend, które zapoczątkowały zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia. Pierwowzór tego święta – żyjący na przełomie III i IV wieku św. Mikołaj pozostaje już dzisiaj niejednokrotnie nierozpoznawalny – dodała.

Partnerami VII Dnia Patrioty byli PGNiG S.A. oraz PKN ORLEN. Impreza odbyła się w reżimie sanitarnym i przy współpracy z TVP Historia.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z tym patriotyzmem?

Niedziela częstochowska 7/2019, str. II

[ TEMATY ]

patriotyzm

Jakub Krechowicz/fotolia.com

Patriotyzm według najprostszej definicji, to miłość do ojczyzny. Ale każda epoka dodawała do tej definicji jakieś swoje cechy, wzbogacała ją. Romantycy głosili patriotyzm walki – Polski nie było na mapach Europy i trzeba było sięgać do walki, kiedy sytuacje wymagały heroizmu i poświęcenia, ofiary z życia. Z kolei pozytywiści głosili patriotyzm pracy, bo taka była potrzeba chwili. Kiedy Polska była już wolna i suwerenna, trzeba było zadbać o jej utrzymanie i zatrzymanie, żeby wróg jej nie zagrabił. A ciągle byliśmy w zagrożeniu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję