Reklama

Niedziela Małopolska

W Krakowie patriotycznie

Pod patronatem Niedzieli w pięknej scenerii krakowskich Sukiennic odbył się VII Dzień Patrioty. Jego organizatorem było wydawnictwo Biały Kruk.

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 44

[ TEMATY ]

patriotyzm

Michał Klag/Biały Kruk

Anna Popek rozmawia z autorami książki Mikołaj święty – Jolantą Sosnowską i Adamem Bujakiem podczas VII Dnia Patrioty

Anna Popek rozmawia z autorami książki Mikołaj święty – Jolantą Sosnowską
i Adamem Bujakiem podczas VII Dnia Patrioty

W tegorocznym spotkaniu 21 listopada wzięli udział: prof. Wojciech Polak, prof. Wojciech Roszkowski, ks. prof. Janusz Królikowski, Jolanta Sosnowska i Adam Bujak. Siódmą już edycję krakowskiego święta prowadziła, tak jak przed rokiem, telewizyjna prezenterka Anna Popek.

Dzień Patrioty jest organizowany przez znane z krzewienia polskości i wiary wydawnictwo Biały Kruk. Impreza już na stałe wpisała się w pejzaż polskiej kultury i polskiego życia literackiego. Ten cykl spotkań gromadzi najważniejszych twórców polskiego życia kulturalnego, wybitnych pisarzy i artystów tworzących w duchu chrześcijańskim. Niestety, ze względu na pandemię COVID-19 spotkanie po raz drugi musiało się odbyć bez udziału czytelniczej publiczności, ale było rejestrowane przez Telewizję Polską.

Pierwszym gościem Anny Popek był prof. Wojciech Polak, współautor książki o stanie wojennym Nikczemność i honor, która ukazała się na 40. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Profesor przekonywał, że 13 grudnia 1981 r. nie było żadnej groźby interwencji sowieckiej, a wprowadzenie stanu wojennego było ciosem wymierzonym przez komunistów w polski naród: – Ze strony Sowietów nie groziła nam wówczas inwazja. Wręcz przeciwnie, to Jaruzelski sam prosił o to w Moskwie, bo chciał mieć gwarancje, na wypadek gdyby własnymi siłami nie udało mu się spacyfikować kraju. Obradujące 10 grudnia Biuro Polityczne KPZR kategorycznie odmówiło. Sowieci zupełnie wykluczali w tym czasie jakąkolwiek interwencję w Polsce. Profesor Polak zwrócił ponadto uwagę na kluczową rolę Kościoła w podtrzymaniu ducha narodu w tym trudnym czasie.

O Kościele, jego historii i znaczeniu w obecnych czasach wypowiadali się również kolejni dwaj rozmówcy Anny Popek. Powodem podjęcia tego tematu były najnowsze dzieła autorów Białego Kruka – dwutomowa Historia chrześcijaństwa prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła ks. prof. Janusza Królikowskiego. Obaj wybitni autorzy przyznali, że chrześcijaństwo w Europie – i niestety także w Polsce – przeżywa dzisiaj kryzys. Równocześnie wyrazili nadzieję, że to właśnie znad Wisły może wyjść iskra odnawiająca naszą wiarę, a tym samym i nas.

Reklama

Wielokrotnie bywało już tak w przeszłości, że – wydawałoby się – zupełnie nieoczekiwanie pojawiali się święci, którzy odnawiali oblicze Kościoła i świata. Zwrócili na to uwagę Jolanta Sosnowska i Adam Bujak, autorzy książki Mikołaj święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry, którzy przypominali prawdziwą postać bp. Mikołaja, by przeciwstawić się jego skomercjalizowanej, pogańskiej karykaturze. – Już od małego chłopca wierzyłem w św. Mikołaja, który początkowo rzeczywiście był tylko tym, który przynosił prezenty. Później jednak poznałem jego prawdziwą postać, która mnie zafascynowała. Okazuje się, że w Polsce kult tego świętego jest bardzo powszechny. Poświęcono mu wiele wspaniałych świątyń, dzieł sztuki – wyjaśniał Adam Bujak, który sfotografował dziesiątki świątyń pod wezwaniem św. Mikołaja, a także przedstawiających go obrazów i rzeźb. – Zależało nam na odkłamaniu postaci św. Mikołaja – powiedziała Jolanta Sosnowska. – Historyczny Mikołaj, kapłan i biskup, był osobą niezwykle pokorną i miłosierną. Pomagał potrzebującym, wyzwalał ludzi niesłusznie skazanych, skrzywdzonych. To właśnie jego dobroć, wrażliwość na ludzką biedę – materialną i moralną – stały się prawdziwym źródłem późniejszych legend, które zapoczątkowały zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia. Pierwowzór tego święta – żyjący na przełomie III i IV wieku św. Mikołaj pozostaje już dzisiaj niejednokrotnie nierozpoznawalny – dodała.

Partnerami VII Dnia Patrioty byli PGNiG S.A. oraz PKN ORLEN. Impreza odbyła się w reżimie sanitarnym i przy współpracy z TVP Historia.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Nacjonalizm a patriotyzm

[ TEMATY ]

patriotyzm

nacjonalizm

Jakub Krechowicz/Fotolia.com

„W przeciwieństwie do nacjonalizmu – patriotyzm jest postawą godną pielęgnowania” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w słowie pt. „Nacjonalizm a patriotyzm”, wydanym z okazji obchodzonego dziś XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce oraz w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nakreśla w nim różnice między tymi dwoma pojęciami i postawami.

Jednocześnie przewodniczący Episkopatu krytykuje postawy internacjonalizmu i kosmopolityzmu, które - jak zauważa - odmawiają człowiekowi „prawa do zabiegania o dobro własnego narodu z uwagi na rzekome bezwzględne pierwszeństwo klasy czy abstrakcyjnie rozumianej ludzkości”.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Spektakl „Dziewczynka z zapałkami” w Sanoku

2023-01-30 10:19

ks. Jakub Kostrząb

W spektakl zaangażowana była cała parafia farna w Sanoku

W spektakl zaangażowana była cała parafia farna w Sanoku

W sobotę i niedzielę, 28 i 29 stycznia 2023 r., w Sanockim Domu Kultury z inicjatywy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku został odegrany spektakl według opowiadania Hansa Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. W rolę aktorów wcieliło się ponad pięćdziesięciu parafian, a sala widowiskowa pękała w szwach.

W sobotnim spektaklu wziął udział abp Adam Szal. Metropolita przemyski docenił pracę, talent i zaangażowanie aktorów, ale także ucieszył się liczną obecnością widowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję