Reklama

Włochy

W obiektywie mistrza

Niedawno Adam Bujak wrócił do Rzymu, a wszystko za sprawą wystawy fotograficznej o kard. Karolu Wojtyle.

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 40

[ TEMATY ]

wystawa

fotografia

Karol Wojtyła

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Spośród 200 zdjęć prezentowanych na wystawie wiele ukazuje Karola Wojtyłę w jego Krakowie. Na zdjęciu Adam Bujak z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim

Spośród 200 zdjęć prezentowanych na wystawie wiele ukazuje Karola Wojtyłę
w jego Krakowie. Na zdjęciu Adam Bujak z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim

Wystawę Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka można oglądać w salach Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu, popularnie zwanego Angelicum, gdzie młody ks. Wojtyła studiował w latach 1946-48. Na jej inaugurację wybrano liturgiczne wspomnienie świętego papieża, 22 października. Spośród 200 prezentowanych zdjęć wiele ukazuje kard. Wojtyłę w jego Krakowie, w szczególnych momentach historii Polski. Są wśród nich także jego piękne portrety czy fotografie wnętrza jego mieszkania. Bujak fotografował Wojtyłę przez ponad 40 lat. Jak wspomina, pierwsze zdjęcia zrobił przyszłemu papieżowi w katedrze na Wawelu w 1958 r., a ostatnie – w czasie podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 2002 r.

Dla mnie inauguracja wystawy była okazją do spotkania się z przyjacielem, przywołała również na myśl wiele osobistych wspomnień. Od 1980 r. mieszkałem w rzymskim Domu dla Pielgrzymów Polskich przy via Pfeiffer. Przez lata był to główny punkt oparcia dla Polaków, którzy przyjeżdżali na spotkanie z Janem Pawłem II. Mieszkali tu pielgrzymi, ale także goście papieża – jego krakowscy znajomi i przyjaciele, m.in. osoby ze „Środowiska”. To właśnie tam poznałem Adama Bujaka. Przyjeżdżał do Rzymu, by fotografować tego samego człowieka, którego fotografował w Krakowie, a którego wybrano na biskupa Rzymu. Mógł zostać watykańskim fotografem papieża, ale nie myślał o przeprowadzce do Rzymu ani nie chciał „pstrykać” tysięcy seryjnych zdjęć pielgrzymom w czasie audiencji. Robił natomiast fotografie, które były dokumentacją pontyfikatu, oraz portrety ukazujące osobowość Ojca Świętego.

W tych pierwszych latach pontyfikatu świat starał się poznać nowego papieża, który był nieznany szerszej opinii publicznej. Pomocą w tym poznawaniu były właśnie zdjęcia Bujaka – często ilustrowały one artykuły o dawnym arcybiskupie Krakowa. Z czasem zaprzyjaźniliśmy się z Adamem i mieszkał u mnie podczas swoich rzymskich pobytów. Rozpoczęliśmy też współpracę, której rezultatem było kilka książek.

Reklama

Tak jak ludzie nie znali nowego papieża, tak Polacy pielgrzymujący do Rzymu mało co wiedzieli o Watykanie. Dyskutowaliśmy z Adamem, jak przybliżyć naszym rodakom papiestwo, jego historię i Watykan. Uznaliśmy, że należy przygotować serię albumów z jego zdjęciami, które zachęcałyby do lektury. Adama zafascynowały Ogrody Watykańskie i letnia rezydencja papieska w Castel Gandolfo z otaczającymi ją ogrodami i parkami. Dlatego pierwszy album był poświęcony tym szczególnym zakątkom państwa papieskiego. W 1990 r. ukazał się album W Ogrodach Watykanu i Castel Gandolfo, a w następnym roku – książka Ogrody Papieskie. W 1991 r. wydany został następny album, tym razem o Bazylice św. Piotra. Adam Bujak, dzięki życzliwości ks. Stanisława Dziwisza, miał również możliwość fotografowania miejsc niedostępnych dla innych, takich jak rezydencja papieska. Tak zrodził się pomysł wydania albumu, który nosił tytuł Watykański Pałac Apostolski. Pozycja ta ukazała się z okazji 15. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Apostolską.

W ostatnich latach pontyfikatu Jana Pawła II Adam Bujak rzadko przyjeżdżał do Rzymu, ja natomiast rzadko jeździłem do Polski, nie było więc okazji do spotkań. Dlatego z radością przyjąłem wiadomość o jego wystawie w Rzymie – tym bardziej że od śmierci Jana Pawła II minęło 16 lat i we Włoszech pojawiło się już następne pokolenie ludzi, którzy nie zetknęli się z nim osobiście. To przede wszystkim temu pokoleniu, m.in. studentom Angelicum, zdjęcia Bujaka przybliżają historię życia Karola Wojtyły w jego ojczyźnie.

Organizatorem wystawy, którą można oglądać do 9 grudnia, jest Uniwersytet św. Tomasza przy współpracy: Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy w Polsce

Niedziela małopolska 48/2012, str. 7

[ TEMATY ]

fotografia

S. Elżbieta Siepak

Cudowny obraz Jezusa Miłosiernego został zaprezentowany w Internecie w technologii gigapikselowej. Można go zobaczyć na stronie www.faustyna.pl

Cudowny obraz Jezusa Miłosiernego został zaprezentowany w Internecie w
technologii gigapikselowej. Można go zobaczyć na stronie www.faustyna.pl

Jest młodym, wykształconym, ambitnym człowiekiem; architektem i fotografem. Na krakowskim Salwatorze działa jako radny dzielnicy. Podkreśla, że jest katolikiem i dobro Kościoła leży mu na sercu

O Piotrze Tumidajskim zrobiło się głośno na przełomie października i listopada, gdy zrealizował, jako pierwszy w Polsce, niezwykły projekt. Jest nim sfotografowanie, a następnie prezentacja w Internecie, na stronie: www.faustyna.pl w technologii gigapikselowej cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły z kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. - To mój największy zrealizowany projekt - przyznaje Piotr Tumidajski. - Sam pomysł pojawił się parę lat temu. Chciałem sfotografować dzieło w ultrarozdzielczości. Ta technika dotychczas nie była wykorzystywana w Polsce. Żadne muzeum w naszym kraju nie posiada fotografii w tak wysokiej rozdzielczości.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję