Reklama

Prasa zagraniczna

100. rocznica zamachu na Matkę Bożą

Arcybiskup Meksyku kard. Carlos Aguiar Retes otworzył 14 listopada Drzwi Święte w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, czym rozpoczął nadzwyczajny jubileusz w tym najliczniej odwiedzanym sanktuarium maryjnym na świecie. Odbywa się on w 100. rocznicę próby zniszczenia czczonego tam XVI-wiecznego wizerunku Matki Bożej, kiedy to w bukiecie kwiatów został podłożony ładunek wybuchowy. Bomba uszkodziła nawet fundamenty świątyni, ale wizerunek nie doznał uszczerbku.

CNA
Kościół wobec kryzysu

Wobec krzysu na granicy polsko-białoruskiej Kościół katolicki na Białorusi wezwał swoich wiernych do modlitwy w intencji migrantów. Nie wspomniał jednak nic o przyczynach tego kryzysu, za którym stoi polityka białoruskiego reżimu, który w ten sposób próbuje wymóc na Polsce i całej UE zniesienie sankcji ekonomicznych, nałożonych po ubiegłorocznych sfałszowanych wyborach. W części polskich środowisk mieszane uczucia wzbudziła także wypowiedź abp. Paula Gallaghera, który jest odpowiedzialny za relacje Watykanu z zagranicą. – Wiemy, że np. w Polsce Kościół był krytyczny wobec podejścia władz i starał się je zachęcić do bardziej humanitarnego oraz elastycznego podejścia do imigrantów – powiedział arcybiskup. – Myślę, że polscy biskupi nie zgadzają się z polityką powstrzymywania imigrantów przez władze. Uważam, że to głos Kościoła, który zachęca, by patrzeć na tę sytuację przez pryzmat ludzi, którzy znajdują się w poważnej sytuacji – dodał. Nie bez znaczenia jest, że słowa te padły w Moskwie.

SETTIMANA
Reguły konklawe

Z racji wieku Franciszka myśli się już o przyszłym konklawe. Coraz częściej pojawiają się głosy, że reguły ustalone w 1996 r. przez św. Jana Pawła II wymagają zmiany, bo świat radykalnie się zmienił. W warunkach choćby niepodzielnego panowania mediów społecznościowych istnieje ryzyko, że wybór według starych reguł może nie być do końca wolny. Do tego obecne Kolegium Kardynalskie – z racji tego, że papież, który do grona swoich doradców dobiera duchownych ze światowych peryferii – nie jest takie zwarte. Kardynałowie nie znają się tak dobrze jak 20 lat temu. Do tego dochodzą możliwe prowokacje, np. oskarżenia o pedofilię, które od razu zdyskwalifikowałyby nawet najlepszego kandydata. Wobec tego niektórzy komentatorzy proponują, żeby konklawe wydłużyć, by dać kardynałom szansę wzajemnego poznania się. Należy również, przynajmniej w pierwszej fazie, „zwolnić” głosowania. Są też propozycje ograniczenia liczby elektorów, a nawet nadania tego prawa tylko tym z Rzymu, oraz nieograniczenia grona kandydatów tylko do kardynałów.

Reklama

INTERFAX RELIGION
Bliska współpraca

Rosyjski premier Michaił Miszustin skomplementował Franciszka i Watykan. Okazją do tego była wizyta w Moskwie abp. Paula Gallaghera, szefa watykańskiego MSZ. Zdaniem Miszustina, papież z uwagą i pełnym szacunkiem śledzi stanowisko Rosji w wielu kwestiach międzynarodowych. Obydwie dyplomacje szczególnie intensywnie i owocnie współpracują na polach walki z terroryzmem, ekstremizmem oraz obrony prześladowanych chrześcijan, szczególnie na Bliskim Wschodzie. Strona rosyjska widzi także inne możliwości współpracy. Są nimi ochrona zdrowia i edukacja.

SIR
Dobrze wcale

W Europie księża katoliccy są coraz starsi i jest ich coraz mniej. Również we Włoszech, ale można powiedzieć, że na Półwyspie Apenińskim nie jest jeszcze najgorzej. W Kościele we Włoszech pracuje ok. 32 tys. księży. Na jednego przypada 2 tys. Włochów. Niestety, w ostatniej dekadzie ta liczba zmniejszyła się o 11%. Choć włoskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Europie, średnia wieku kapłanów mieści się poniżej tej średniej. Gdyby nie stale powiększająca się liczba kapłanów obcokrajowców, byłaby wyższa – dziś co dwunasty ksiądz we Włoszech to obcokrajowiec, znacznie młodszy niż jego włoscy współbracia. Włoscy księża są też zapracowani, bo na jednego proboszcza przypada statystycznie 1,7 parafii. Odpowiedzialni za powołania do kapłaństwa we Włoszech jeszcze nie biją na alarm, ale podkreślają, że ta statystyka powinna motywować do podejmowania działań na polu duszpasterstwa powołań.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Gigantyczna pomoc

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

[ TEMATY ]

papież

Sudan Południowy

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Logo wizyty zawiera gołębicę, zarys mapy Sudanu Południowego z kolorami jego flagi, krzyż i dwie ściskające się dłonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję