Reklama

Polska

By nie zapomnieć

13 grudnia 1981 r. stał się dniem narodowej traumy. Dziś, gdy upływa 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, pielęgnowanie historycznej pamięci o nim jest zadaniem kolejnych pokoleń Polaków.

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie przygotowało wydawnictwo albumowe oraz koncerty patriotyczne. Składają się one na rocznicowy projekt, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Cały projekt został zrealizowany w ramach Programu Fundusz Patriotyczny, ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

W ramach projektu w artystycznej przestrzeni spotykają się ludzie należący do pokolenia Polaków, którzy uczestniczyli w bolesnych wydarzeniach zapoczątkowanych 13 grudnia 1981 r., oraz przedstawiciele młodszego pokolenia, którego zadaniem jest pielęgnowanie historycznej pamięci.

Wydawnictwo okolicznościowe nosi tytuł Trwamy niezłomni. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wiadomości z pierwszej ręki dotyczące tego czasu przekazuje w publikacji historyk, wykładowca akademicki prof. Jan Żaryn, który doświadczył tego, co znaczą rewizja, aresztowanie, oskarżenie, rozprawa sądowa i więzienie. Sytuację społeczno-polityczną poprzedzającą wprowadzenie stanu wojennego i jego konsekwencje opisuje Mateusz Wyrwich, politolog, pisarz, publicysta, m.in. Niedzieli, oraz komentator radiowy i telewizyjny. Spostrzeżenia z pierwszego dnia stanu wojennego spędzonego na Jasnej Górze przekazuje prof. Krystyna Czuba, polityk, wykładowca akademicki, medioznawca.

Bardzo sobie cenię autorski udział w tym wydawnictwie przez zaprezentowanie osobistych doświadczeń ze zmagań z reżimową cenzurą w PRL, szczególnie w okresie stanu wojennego, ale również w następnych latach, aż do zniesienia tego urzędu. Słowo wstępne do publikacji przygotował abp Wacław Depo.

Wydawnictwo albumowe prezentuje zdjęcia wykonane przez Stanisława Markowskiego, wybitnego twórcę fotografii faktu, który ma w swoim dorobku m.in. serię unikatowych zdjęć dokumentujących różne etapy walki narodu polskiego z komunistyczną dyktaturą. Niektóre fotografie, np. z okresu stanu wojennego, artysta wykonywał z narażeniem życia w dosłownie bojowych warunkach. Dramatyczne obrazy zebrane w tej publikacji mają szczególną rolę dokumentacyjną, ale też emocjonalną. Warto wiedzieć, że Stanisław Markowski skomponował muzykę do hymnu Solidarności, do którego słowa napisał Jerzy Narbutt. Pieśń zaczynająca się od słów: „Solidarni, nasz jest ten dzień”, towarzyszyła osobom internowanym w stanie wojennym. Uznana jest również za hymn godności narodu polskiego.

Reklama

Koncert składający się na rocznicowy projekt nosi tytuł Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego. Stanowi artystyczną zadumę nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Został przygotowany w formie poematu wokalnego, zbudowanego z muzyki skomponowanej przez Grzegorza Majkę do utworów poetyckich Tadeusza Szymy, które zostały wydrukowane w publikacji Trwamy niezłomni... z komentarzem kompozytora. Koncepcja koncertu jest bardzo wymowna. Dochodzi bowiem do połączenia dzieł poetyckich autorstwa polskiego patrioty, dysydenta, dziennikarza, filmowca, który odczuł grozę stanu wojennego, z muzyką twórcy, który przyszedł na świat w 1981 r. – w roku rozpoczęcia tych tragicznych doświadczeń politycznych w Polsce.

Koncert będzie zaprezentowany dwukrotnie. 27 listopada o godz. 17 zostanie wykonany w bazylice jasnogórskiej, a 28 listopada o godz. 17 w sali Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie. Wykonawcy: Urszula Borzęcka – sopran, Stanisław Duda – baryton, Gabriela Potępa – klarnet, Katarzyna Sałapa – skrzypce, Grzegorz Majka – fortepian.

Patronat medialny nad wydawnictwem rocznicowym i koncertami sprawuje m.in. Niedziela.

2021-11-22 20:57

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci Gorzowskiego Sierpnia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2022, str. II

[ TEMATY ]

stan wojenny

Maciej Krawcewicz

Obchody upamiętniły walkę Polaków z reżimem komunistycznym

Obchody upamiętniły walkę Polaków z reżimem komunistycznym

30 sierpnia upamiętniono 40. rocznicę protestu Polaków przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

W ich trakcie prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz woj. lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce. – Po latach zmagań z komunistycznym reżimem ten czas stał się początkiem wielkiego zwycięstwa. Pochylam głowę przed waszym bohaterstwem. Dziękuję, że pokonaliście komunę – powiedział prezydent.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję