Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Górnicy przed „Barbórką”

„Stać na straży moralnie zdrowej rodziny” – postulował bp Paweł Stobrawa z Opola, który przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. podczas 31. Pielgrzymki Górników.

Biskup Stobrawa podziękował w homilii wszystkim pracownikom przemysłu wydobywczego za ich ciężką pracę, za dostarczanie surowców potrzebnych w codziennym egzystowaniu. Wyraził też troskę branży górniczej o miejsca pracy oraz zapewnił o modlitwie za bezrobotnych. Zachęcał, by górnicy mimo niepokojów towarzyszących ich pracy „inwestowali w swoje życie duchowe”, by opierali się na wierze. Apelował, by „stali na straży moralnie zdrowej rodziny”. Podkreślił, że dziś bardzo potrzeba rodzin „wielkich miłością i silnych Bogiem”.

Górnicy wyrażali swoje obawy związane z zamykaniem kopalń i zakładów. Pielgrzymka była podziękowaniem za całoroczną pracę oraz modlitwą o bezpieczeństwo w kopalniach i za tych, którzy odeszli już na „wieczną szychtę”.

Ks. Dolindo Ruotolo „zagrał” na Jasnej Górze

był Zakochany w Matce Bożej i Jej był także bliski – mówił o ks. Dolindo Ruotolo znawca jego duchowości ks. Robert Skrzypczak, inicjator „Wieczoru z ks. Dolindo na Jasnej Górze”. W 51. rocznicę śmierci tego włoskiego kapłana, znanego z zawierzenia: „Jezu, Ty się tym zajmij”, zanoszona była modlitwa o jego beatyfikację. Zabrzmiała muzyka skomponowana przez ks. Dolindo, po raz pierwszy od jego czasów wykonane zostały jego kantaty. – To wydarzenie nie tylko duchowe, ale i historyczne – zauważyli organizatorzy wieczoru.

Odnosząc się do wielkiej popularności tego włoskiego kapłana w naszym kraju, ks. Skrzypczak zauważył, że dla zabieganego zlaicyzowanego człowieka, ks. Dolindo jest jak „aparat tlenowy” wiary, która nie jest cepeliowską tradycją, ale postawą życiową dającą duchową siłę.

Jubileusz jasnogórskiej szkoły muzycznej

10-lecie swego istnienia świętowała jasnogórska szkoła muzyczna. Na tę uroczystość okolicznościowy list wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Przypomniał, że „z kontemplacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej inspirację czerpali tacy twórcy jak Feliks Nowowiejski, Wojciech Kilar czy Henryk Mikołaj Górecki”. „Cieszę się, że te wspaniałe tradycje są dzisiaj kontynuowane przez uczniów Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie. Życzę całej społeczności szkoły wielu sukcesów, radości z dzielenia się pięknem muzyki i wytrwałości w rozwijaniu talentów” – napisał Andrzej Duda.

Reklama

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. powstała w 2011 r. i nawiązuje do tradycji muzycznych i edukacyjnych Kapeli Jasnogórskiej założonej przez paulinów w XVI wieku.

– To dziękczynienie Bogu za każdego, kto swoją pracą sprawia, że to dzieło się rozwija – powiedział podczas Mszy św. kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. W koncercie galowym wykonanym przez uczniów zabrzmiała muzyka ze zbiorów jasnogórskich – Completorium o. Eryka Briknera, paulina tworzącego w XVIII wieku.

Od tego roku szkolnego rozpoczęła swoją działalność Jasnogórska Szkoła Muzyczna II stopnia.

Jasnogórski flesz

Jasnogórska wieża została podświetlona na czerwono w ramach ogólnoświatowej kampanii RedWeek, organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jej celem jest pogłębienie świadomości, że chrześcijanie są prześladowani za wiarę. Czerwone światło symbolizuje krew męczenników.

Msze św. roratnie będą odprawiane o godz. 6 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej (w dni powszednie).

• 4 grudnia – pierwszosobotnie zawierzenie inicjowane przez Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski; pielgrzymka stanu dziewic, wdów i wdowców, pustelnic i pustelników; początek Adwentowych Wieczorów Organowych (godz. 17).

• 5 grudnia – modlitwa przed Dniem Pomocy Kościołowi na Wschodzie; pielgrzymka Romów.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200-letnie organy godzinkowe trafiły do remontu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

twitter.com/JasnaGoraNews

Kolejne organy z Jasnej Góry trafiły do remontu. Choć liczą sobie 200 lat, już niebawem tzw. organy godzinkowe odzyskają swoją świetność. Przez lata były zdeponowane w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach, a po remoncie wrócą do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było ich pierwotne miejsce. Dziś odbył się ich demontaż.

Decyzja o renowacji tego starego instrumentu zapadła, kiedy po zagospodarowaniu zebranej kwoty na remont organów w Kaplicy Matki Bożej, okazało się, że została „nadwyżka” - wyjaśnił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. - Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Chcemy być w porządku wobec wszystkich ofiarodawców i po namowie z przeorem i pozostałymi ojcami ustaliśmy, że przywrócimy do kaplicy jasnogórskiej organy godzinkowe – mówił zakonnik.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję