Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Górnicy przed „Barbórką”

„Stać na straży moralnie zdrowej rodziny” – postulował bp Paweł Stobrawa z Opola, który przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. podczas 31. Pielgrzymki Górników.

Biskup Stobrawa podziękował w homilii wszystkim pracownikom przemysłu wydobywczego za ich ciężką pracę, za dostarczanie surowców potrzebnych w codziennym egzystowaniu. Wyraził też troskę branży górniczej o miejsca pracy oraz zapewnił o modlitwie za bezrobotnych. Zachęcał, by górnicy mimo niepokojów towarzyszących ich pracy „inwestowali w swoje życie duchowe”, by opierali się na wierze. Apelował, by „stali na straży moralnie zdrowej rodziny”. Podkreślił, że dziś bardzo potrzeba rodzin „wielkich miłością i silnych Bogiem”.

Górnicy wyrażali swoje obawy związane z zamykaniem kopalń i zakładów. Pielgrzymka była podziękowaniem za całoroczną pracę oraz modlitwą o bezpieczeństwo w kopalniach i za tych, którzy odeszli już na „wieczną szychtę”.

Ks. Dolindo Ruotolo „zagrał” na Jasnej Górze

był Zakochany w Matce Bożej i Jej był także bliski – mówił o ks. Dolindo Ruotolo znawca jego duchowości ks. Robert Skrzypczak, inicjator „Wieczoru z ks. Dolindo na Jasnej Górze”. W 51. rocznicę śmierci tego włoskiego kapłana, znanego z zawierzenia: „Jezu, Ty się tym zajmij”, zanoszona była modlitwa o jego beatyfikację. Zabrzmiała muzyka skomponowana przez ks. Dolindo, po raz pierwszy od jego czasów wykonane zostały jego kantaty. – To wydarzenie nie tylko duchowe, ale i historyczne – zauważyli organizatorzy wieczoru.

Odnosząc się do wielkiej popularności tego włoskiego kapłana w naszym kraju, ks. Skrzypczak zauważył, że dla zabieganego zlaicyzowanego człowieka, ks. Dolindo jest jak „aparat tlenowy” wiary, która nie jest cepeliowską tradycją, ale postawą życiową dającą duchową siłę.

Jubileusz jasnogórskiej szkoły muzycznej

10-lecie swego istnienia świętowała jasnogórska szkoła muzyczna. Na tę uroczystość okolicznościowy list wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Przypomniał, że „z kontemplacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej inspirację czerpali tacy twórcy jak Feliks Nowowiejski, Wojciech Kilar czy Henryk Mikołaj Górecki”. „Cieszę się, że te wspaniałe tradycje są dzisiaj kontynuowane przez uczniów Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie. Życzę całej społeczności szkoły wielu sukcesów, radości z dzielenia się pięknem muzyki i wytrwałości w rozwijaniu talentów” – napisał Andrzej Duda.

Reklama

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. powstała w 2011 r. i nawiązuje do tradycji muzycznych i edukacyjnych Kapeli Jasnogórskiej założonej przez paulinów w XVI wieku.

– To dziękczynienie Bogu za każdego, kto swoją pracą sprawia, że to dzieło się rozwija – powiedział podczas Mszy św. kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. W koncercie galowym wykonanym przez uczniów zabrzmiała muzyka ze zbiorów jasnogórskich – Completorium o. Eryka Briknera, paulina tworzącego w XVIII wieku.

Od tego roku szkolnego rozpoczęła swoją działalność Jasnogórska Szkoła Muzyczna II stopnia.

Jasnogórski flesz

Jasnogórska wieża została podświetlona na czerwono w ramach ogólnoświatowej kampanii RedWeek, organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jej celem jest pogłębienie świadomości, że chrześcijanie są prześladowani za wiarę. Czerwone światło symbolizuje krew męczenników.

Msze św. roratnie będą odprawiane o godz. 6 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej (w dni powszednie).

• 4 grudnia – pierwszosobotnie zawierzenie inicjowane przez Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski; pielgrzymka stanu dziewic, wdów i wdowców, pustelnic i pustelników; początek Adwentowych Wieczorów Organowych (godz. 17).

• 5 grudnia – modlitwa przed Dniem Pomocy Kościołowi na Wschodzie; pielgrzymka Romów.

2021-11-22 20:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

70-ciu posłów i senatorów oraz europarlamenatrzystów z różnych klubów parlamentarnych przybyło na doroczną 31. Pielgrzymkę Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę. Na pielgrzymce obecna jest po raz pierwszy jako marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Tradycyjnie modlitewne spotkanie w sanktuarium odbyło się 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej).

„To jest dla mnie wyjątkowy dzień dzisiaj, wyjątkowa okoliczność dlatego, że my, jako parlamentarzyści i ja, jako marszałek Sejmu, czuję na sobie olbrzymią odpowiedzialność za sprawy, które podejmujemy każdego dnia, bo to jest służba w interesie Ojczyzny i w interesie narodu - mówi marszałek Elżbieta Witek w rozmowie z mediami jasnogórskimi - A bardzo często są tak trudne sprawy, że samemu człowiek nie dałby rady. W związku z tym przychodzimy tutaj do Matki Boskiej do Częstochowy na Jasną Górę prosić, żeby zechciała nam każdego dnia pomagać w podejmowaniu dobrych decyzji, poniekąd to jest nasza odpowiedzialność wobec Polski, wobec Polaków”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję