Honorowy patronat nad wydarzeniem odbywającym się 14 października w sali widowiskowo-koncertowej „Muza”, sprawował bp Grzegorz Kaszak, który wraz z ks. Markiem Sendkiem – moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, zasiadł w pierwszym rzędzie podczas koncertu.
Reklama
W tym roku twórca Ruchu Światło-Życie obchodziłby 100. urodziny. Celem wydarzenia było ukazanie osobowości ks. Franciszka Blachnickiego jako wychowawcy młodzieży, animatora, patrioty, którego działalność miała ogromny wpływ na budowanie i wzmacnianie Polski. Zawsze tam, gdzie spotykają się członkowie Ruchu Światło-Życie nie brakuje świadectwa. Tak też było na początku koncertu. Andrzej Dubiel – prezes Fundacji „Muza Dei” – Centrum Nowej Kultury, która wydarzenie zorganizowała, podzielił się z publicznością krótką refleksją na temat swojego życia. – Nie byłoby mojego zaangażowania w obszarze kultury, zaangażowania w promocję polskiej muzyki, polskiej kultury chrześcijańskiej, w organizację koncertów, nie byłoby mojego zaangażowania w rekolekcje Strefa Chwały, nie byłoby też tego dzisiejszego wydarzenia, w ogóle nie byłoby „Muza Dei”, gdyby nie dwa bardzo ważne fundamenty – moja rodzina i Ruch Światło-Życie – powiedział Andrzej Dubiel. Ogromną rolę w jego drodze do ewangelizacji poprzez kulturę odegrał ks. Franciszek Blachnicki. – Ksiądz, który stał się bohaterem tego wydarzenia, nie żyje już od 34 lat, ale jego młody duch i zapał ciągle nas zachęcają do własnej formacji i podejmowania nowych dzieł ewangelizacyjnych. Jego przesłanie jest żywe w naszych sercach po dziś dzień – podkreślił organizator wydarzenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Postać sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego ukazał m.in. krótki film wyświetlony na początku spotkania. Założyciela Ruchu Światło-Życie podczas koncertu przybliżał widzom duet aktorów, Dariusz Kowalski i Leszek Zduń. Odczytywali oni rozważania na temat życia ks. Blachnickiego, a także przytaczali jego słowa, ważne dla ruchu oazowego i całego Kościoła.
W czasie koncertu wybrzmiały najważniejsze i najpiękniejsze pieśni korespondujące z życiem ks. Blachnickiego, a przede wszystkim te, które w Ruchu Światło-Życie śpiewał każdy przez wiele lat. – Zebrana publiczność nie pozostawiła wątpliwości, że piosenki te są żywe i znane po dziś dzień. Udowodniła to rozśpiewana sala, a artyści mieli ogromną przyjemność grać i śpiewać ze wsparciem spontanicznego chóru, złożonego z blisko pięciuset głosów – przyznał Andrzej Dubiel.
Za scenariusz i reżyserię spotkania odpowiedzialni byli: Dariusz Kowalski, Andrzej Dubiel i Marcin Pospieszalski, który był także kierownikiem muzycznych wydarzenia. Pozostali artyści, którzy wzięli udział w spektaklu, to: Agnieszka Cudzich, Basia Pospieszalska, Natalia Kawalec, Krzysztof Iwaneczko, Paweł Dusza, Robert Cudzich, Joachim Mencel, Piotr Jankowski i Tomas Sanchez. Wystąpili także zespół Full Power Spirit, kwartet smyczkowy pod kierownictwem Joanny Winiarczyk, a także Chór Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Muza Dei” – Centrum Nowej Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego. Partnerem widowiska Prawda, Krzyż, Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu była również Fundacja Orlen.