Reklama

Niedziela Kielecka

Wielki Odpust Wiślicki

Od stuleci w święto Narodzenia Najświetszej Maryi Panny gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Niedziela kielecka 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

odpust

Wiślica

T.D.

Uroczysta Suma podczas Wielkiego Odpustu Wiślickiego

Uroczysta Suma podczas Wielkiego Odpustu Wiślickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

Z Maryją zgromadzeni na Świętej Wieczerzy

Pod takim hasłem odbyła się 8 września IV pielgrzymka do Wiślicy. We Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego uczestniczyły grupy pielgrzymkowe, m.in. z Pińczowa (św. Jana Ap. i Ew.), Skalbmierza, Jędrzejowa (Trójcy Świętej), Nowego Korczyna, Buska-Zdroju (św. Brata Alberta), Kielc (Ducha Świętego), z Gliwic; przybyli kanonicy wiśliccy ze scholastykiem ks. Janem Staworzyńskim, strażacy. Witając zgromadzonych ks. prał. Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz w Wiślicy przypomniał ważny w kontekście święta maryjnego i wydarzeń w Kościele fakt – koronację Matki Bożej Łokietkowej (z ok. 1300 r.), 55 lat temu przez bł. prymasa kard. S. Wyszyńskiego. Z kolei bp Jan Piotrowski nawiązał do tradycji chrzcielnej Wiślicy, zachęcając, aby „nasza wiara chrzcielna była busolą, która bezpiecznie poprowadzi nas przez Maryję do Jezusa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Dobrze, że z powrotem jest ruch pielgrzymkowy, choć nie tak duży jak niegdyś – mówi Niedzieli kobieta prowadząca sklep w podziemiach Domu Długosza, związana z Wiślicą od lat 60. XX wieku. – Obrazki z Matką Bożą Łokietkową prawie się dzisiaj rozeszły – dodaje.

Ona prowadzi do Jezusa

W homilii bp Piotrowski zastanawiał się, cytując świętych i błogosławionych, jak naśladować Maryję, jak być w Jej szkole, do czego zachęcali m.in. św. Jan Paweł II czy bł. kard. Stefan Wyszyński. Przypomniał, że Prymas Tysiąclecia dokonał koronacji Uśmiechniętej Madonny Wiślickiej i nauczał, że Maryja wkracza w nasze życie nadprzyrodzone. – Mogę powiedzieć, że jest Ona Królową mojego życia wewnętrznego, nadprzyrodzonego – mówił bp Piotrowski, cytując bł. kard. Wyszyńskiego.

– Maryja jest obecna jako dar błogosławiony, która uwierzyła. Obecna jest jako ta, która uczestniczy w pielgrzymce wiary. To Ona prowadzi nas do Jezusa – mówił bp Jan Piotrowski, zauważając, że Maryja była obecna w obietnicach danych pierwszym rodzicom w raju i w nauczaniu proroków. Nawiązał do genealogii Jezusa i Maryi, przestrzegał przez amoralnym wpływem współczesnego świata. – To Ewangelia ma modelować ludzkie życie, a nie świat ze swymi histerycznymi pomysłami. Nie dajmy się zwodzić światu, ale jak Maryja prośmy Boga, by obficie każdego dnia napełniał go swoją łaską – zachęcał biskup kielecki.

W ramach pielgrzymki diecezjalnej konferencję pt. Maryja, Matka naszej wiary w tajemnicy Narodzenia Syna wygłosił ks. prof. Stanisław Dyk (KUL). Odbyła się także modlitwa południowa z kapitułą wiślicką i wprowadzenie nowych kanoników, nieszpory i różaniec.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo Wiślicy

Niedziela kielecka 38/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Wiślica

T.D.

Liczni pielgrzymi przybywają do Wiślicy, także rowerowi

Liczni pielgrzymi przybywają do Wiślicy, także rowerowi

Co Wiślica, do której od wieków przybywają pielgrzymi, ze św. Jadwigą Królową na czele, oferuje parafianom, pielgrzymom i turystom w Roku Jubileuszowym?

Spuścizna duchowa, historyczna i kulturowa Wiślicy jest ogromna. W każdy piątek miesiąca jest wystawienie Najświętszego Sakramentu z Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15, a kapłani służą w konfesjonale w godz. 15-16. Odbyła się także dekanalna pielgrzymka do sanktuarium w Wiślicy, z udziałem wszystkich parafii. Kościół był pełen pielgrzymów – opowiada ks. Andrzej Waligórski, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Kupny i Prezydent Sutryk odwiedzili katolicką szkołę

2026-01-09 14:22

mat. pras

Arcybiskup Józef Kupny oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odwiedzili dziś Katolicki Zespół Szkolno-przedszkolny przy ul. Paulińskiej 14, prowadzony przez Fundację Bonum Educationis. Goście z uznaniem wypowiadali się o rozwoju placówki, która od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje we Wrocławiu.

Podczas spotkania z zarządem Fundacji rozmawiano o możliwościach dalszego poszerzania katolickiej oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w mieście. Podkreślano, że dobra edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również formowanie osobowości młodego człowieka w oparciu o wartości wypływające z chrześcijaństwa.
CZYTAJ DALEJ

Laureaci Medalu św. Brata Alberta za 2025 r.

2026-01-09 23:00

Archiwum Fundacji im. Brata Alberta

To już tradycja, że na początku stycznia poznajemy laureatów Medalu św. Brata Alberta.

Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 10. rocznicę śmierci swojego patrona, przyznała doroczne Medale Świętego Brata Alberta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję