Reklama

Aspekty

Wyraz miłości do Matki Bożej

Na placu przy wschowskim Ratuszu 4 września odbyła się koronacja łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia, Pani Wschowy.

Koronację obrazu poprzedziła nowenna oraz trzydniowe rekolekcje. Już 3 września na rynku miasta trwało wigilijne czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim. Główne uroczystości odbyły się dzień później. Najpierw z kościoła św. Józefa wyruszyła procesja na wschowski rynek, gdzie została odprawiona Msza św., w której trakcie na obraz zostały nałożone złote korony. Uroczystości przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który przyozdobił skronie Maryi. Z kolei pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński koronował skronie Dzieciątka Jezus.

– Przez całe dzieje Wschowy od momentu ustanowienia tego miasta snuje się myśl o protekcji Maryi nad jego mieszkańcami. Tak więc zgoda Stolicy Apostolskiej na patronat Maryi nad tym miastem nie jest czymś zupełnie przypadkowym, ale wyrazem dalszego ciągu tej samej historii, czci i kultu mieszkańców miasta dla Matki Bożej – powiedział w homilii przewodniczący KEP. – Nasz obraz Wschowskiej Matki Bożej jest niczym innym, jak barokową wersją dawnego renesansowego obrazu Cranacha. Nie wiadomo, kto był jego autorem, natomiast wiadomo, że znajdował się we Wschowie już przed 1778 r. Obraz znaleźli franciszkanie wracający do miasta w 1945 r. Dnia 1 maja 1960 r. przenieśli go do kościoła, do wnęki ołtarza Niepokalanego Poczęcia. Wizerunek przeznaczony do koronacji powinien odznaczać się wyjątkową czcią ze strony wiernych, tak aby obrzęd koronacji był rzeczywistym wyrazem miłości ludu chrześcijańskiego do Matki Zbawiciela. W takim też przekonaniu nakładamy dzisiaj uroczyście korony na skronie Pana Jezusa i Jego Matki, dzięki czemu spełnią się na naszych oczach słowa hymnu Magnificat: „Oto bowiem błogosławić Mnie będą wszystkie pokolenia” – dodał metropolita.

Od momentu koronacji przez cały rok do 4 września 2022 r. decyzją Stolicy Apostolskiej, nawiedzając sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie z Jej łaskami słynącym wizerunkiem, można uzyskać odpust zupełny.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reska Matka Boża Jagodna

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2022, str. IV

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

Archiwum parafii w Resku

Ukoronowany łaskami słynący obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej

Ukoronowany łaskami słynący obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej

Niech rocznice Jej koronacji będą tutaj obchodzone bardzo uroczyście, pamiętajcie o tej dacie, wpiszcie ją w serce i przybywajcie tutaj – powiedział abp Andrzej Dzięga podczas uroczystości.

Niezwykle bogaty i głęboki jest maryjny nurt naszej duchowości. W sposób szczególny dostrzegalny jest on w naszej archidiecezji, która po 400 latach dominacji protestantyzmu od zakończenia II wojny światowej z mozołem odbudowuje kult Matki Syna Bożego. Wymownym tego przejawem są ostatnie koronacje, które dokonały się niedawno w Siekierkach, w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie czy także w Gryfinie. Od wspomnienia Matki Bolesnej, od 15 września 2020 r., dołączyła do tego świętego grona Figura Matki Bożej Cierpiącej, królującej w kościele Miłosierdzia Bożego w Stargardzie. Kolejnym świętym miejscem od 2 lipca 2022 r. stało się Resko, z królującym obrazem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję