Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z gorliwością służyć Bogu

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył sosnowieckim uroczystościom 100. rocznicy powstania Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Niedziela sosnowiecka 36/2021, str. IV

[ TEMATY ]

100‑lecie

Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Pamiątkowe zdjęcie przed katedrą

Pamiątkowe zdjęcie przed katedrą

Jubileusz to dobry czas, by zatrzymać się, spojrzeć wstecz, podsumować to, co było dobre, zauważyć to, co się nie powiodło, by następnie z zebranym doświadczeniem wyruszyć w dalszą drogę i z odnowioną gorliwością świadczyć o Panu w życiu codziennym – powiedział abp Salvatore Pennacchio podczas Mszy św. w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

Odpust zupełny

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus rozpoczęły Wielki Jubileusz 100-lecia założenia zgromadzenia w 1. niedzielę Adwentu 2020. Rok jubileuszowy potrwa do 2 lutego 2022 r. Zgromadzenie otrzymało apostolskie błogosławieństwo Franciszka, a Penitencjaria Apostolska dekretem z 22 października 2020 r. udzieliła siostrom oraz wszystkim uczestnikom celebracji jubileuszowych daru odpustu zupełnego, który będzie można zyskiwać każdego dnia w określonych okolicznościach pod zwykłymi warunkami.

Jubileusz w wielu miejscach

Jak przypomniała s. Konrada Dubel obchody jubileuszowe zostały zainicjowane 29 listopada 2020 r. przez bp. Romualda Kamińskiego w katedrze warszawsko-praskiej, gdyż na terenie tej diecezji znajduje się Dom Generalny zgromadzenia. Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się 21 sierpnia br. w katedrze sosnowieckiej. W prowincji krakowskiej zgromadzenia główna Msza św. jubileuszowa będzie odprawiona w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej 20 listopada br. Prowincja łódzka będzie świętować jubileusz w archikatedrze w Łodzi 9 października br. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W samym dniu 100-rocznicy założenia zgromadzenia, 31 grudnia br., siostry będą modlić się w kościele zakonnym przy Domu Macierzystym Sosnowcu pod przewodnictwem generała Zakonu Karmelitów Bosych. Ponadto w ciągu Roku Jubileuszowego w kościołach parafialnych, przy których mieszkają i pracują siostry, będą celebrowane Msze św. dziękczynne za Zgromadzenie, z udziałem parafian oraz z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. – Naszą modlitwę dziękczynną rozszerzymy o wymiar błagalny w intencjach za Ojca Świętego, Kościół, o beatyfikację założycieli, sługi Bożego o. Anzelma Gądka i czcigodnej sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej, za dzieła ewangelizacyjne, misyjne i charytatywne zgromadzenia oraz o nowe powołania do rodziny zakonnej – powiedziała s. Dubel.

Reklama

Rozniecać miłość

W homilii wygłoszonej na Mszy św. jubileuszowej 21 sierpnia w sosnowieckiej bazylice katedralnej abp Salvatore Pennacchio jasno określił dalsze perspektywy działania Zgromadzenia. – Rozniecać miłość – to wasze zasadnicze zadanie, którego aktualność nie skończy się nigdy, bo świat wciąż spragniony jest miłości, a zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy, jak to mówił św. Paweł – świat nie potrzebuje nauczycieli, a świadków. Drogie siostry, waszym celem jest rozniecać miłość. Ale żeby podjąć się realizacji tego celu same musicie być blisko gorejącego Serca Jezusa, a wzrok mieć wyczulony na dobro i piękno. Wysoką poprzeczkę wyznaczyli wam założyciele – podkreślił nuncjusz i zaapelował, by siostry szły drogą Matki Bożej. – Choć Maryja, matka dwunastoletniego Jezusa – która w pielgrzymce ze świątyni zgubiła Go wśród drogi, a gdy odnalazła wraz ze świętym Józefem kontemplowała – chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu i już nigdy nie pozwoliła Mu zaginąć. Można bowiem być bardzo blisko Jezusa i widzieć Go codziennie w Eucharystii czy w medytacji słowa Bożego, a mimo to zagubić Go w codzienności. W Ewangelii św. Łukasz wyraźnie podkreśla, że Józef i Maryja uczestniczą w wydarzeniach, których nie rozumieją do końca. Tak i my nie rozumiemy i nie znamy przyszłości, ale mamy tę jedną pewność, że wierność drodze, którą przewidział dla nas dobry Bóg nigdy nas nie zawiedzie i nie rozczaruje. Dlatego możemy śpiewać dziś z psalmistą: „Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu, i oznajmiał potęgę Twoją, bo przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie” – powiedział abp Pennacchio.

Reklama

List od Franciszka

Specjalny list do uczestników uroczystości wystosował papież Franciszek. Odczytał go bp Grzegorz Kaszak: „Niech ten wyjątkowy czas łaski, czas dziękczynienia i kontemplacji bóstwa i człowieczeństwa Syna Bożego, pozwoli na nowo skierować serca ku pierwotnej miłości, jaką przekazali siostrom założyciele, sługa Boży o. Anzelm od św. Andrzeja Corsini i czcigodna sługa Boża m. Teresa od św. Józefa. Modlitewna refleksja nad ewangeliczną wartością charyzmatu niech owocuje pogłębieniem ducha dziecięctwa i ducha zawierzenia się Ojcu Niebieskiemu we wspólnotowej i osobistej drodze do świętości. Doskonałość – jak pisała św. Teresa z Lisieux – polega na czynieniu Jego woli, na stawaniu się tym, kim On chce byśmy byli. Realizując zatem misję zgromadzenia zgodnie z karmelitańskim charyzmatem, z odnowionym zapałem podejmujcie nadal wasze posłannictwo, przekazując czułą miłość Boga tym, którzy jej szczególnie potrzebują” – napisał papież Franciszek.

Podziękowanie przełożonej generalnej

Matka Błażeja Stefańska w słowie skierowanym do uczestników uroczystości wskazała, że siostry błogosławią Boga za to, że Jego łaska towarzyszyła zgromadzeniu od początku. – Przez trudny XX wiek, znaczony na ziemi polskiej krwią rodaków w zdobywaniu niepodległości oraz heroiczną postawą w obronie Ojczyzny i wiary, siostry naszego zgromadzenia przez spełnianie misji ewangelizacyjnej włączały się w nurt życia Kościoła w Polsce i na świecie. Przez ostatni czas 9-letniej nowenny starałyśmy się duchowo przygotować na „Wielki Jubileusz Małego Karmelu”. Świętując 100-lecie istnienia zgromadzenia, pełne wdzięczności wspominamy naszych Czcigodnych Założycieli i wraz ze Świętymi Karmelu, „jako ci, którzy miłosierdzia doznali”, ogłaszamy dzieła potęgi naszego Boga. W nowym stuleciu naszej historii pragniemy z nową gorliwością żyć dla Chrystusa i jego Kościoła oraz dzielić się głębokim charyzmatycznym przesłaniem ojca założyciela, sługi Bożego Anzelma Gądka, który wskazując na źródło naszego życia wiary, zachęcał, byśmy wsłuchiwały się w Słowo, które stało się Ciałem, i które daje moc, by stać się dziećmi Bożymi – powiedziała przełożona generalna. Przypomniała także, że zgromadzeniu patronuje św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, doktor Kościoła. – To ona odkryła i wskazała prostą „małą drogę” do świętości. Biorąc wzór z naszej patronki, błogosławimy Boga Wszechmogącego za wszelkie dobre dzieła podejmowane dotąd przez zgromadzenie, ,,które by nie kwitły, gdyby nie cierpienie”. Wiemy, że w aspekcie wiary, także trudne wydarzenia nabierają zbawczego wymiaru i sensu. Rozumiemy, że przeżywane cierpienia, dzięki łasce Bożej będą mocnym fundamentem pod nowe stulecie. Nie poddajemy się zwątpieniu, gdyż wierzymy, iż najmniejsza iskra miłości Bożej może rozpalić wielki ogień, który ogrzeje świat i oświetli każdą ciemność duszy – powiedziała m. Błażeja Stefańska.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: Sto lat karmelitanek Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Niedziela TV

Jubileusz to dobry czas, by zatrzymać się, spojrzeć wstecz, podsumować to, co było dobre i zauważyć to, co się nie powiodło, by następnie z zebranym doświadczeniem wyruszyć w dalszą drogę i z odnowioną miłością świadczyć o Panu w życiu codziennym – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio w homilii podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 100-lecia istnienia karmelitanek Dzieciątka Jezus, sprawowanej w sobotę 21 sierpnia w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Jubileuszową eucharystię wraz z nuncjuszem apostolskim koncelebrowało ponad 20 kapłanów oraz czterech biskupów: ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, bp Jan Piotrowski z Kielc, bp Grzegorz Olszowski z Katowic oraz sosnowiecki biskup pomocniczy senior Piotr Skucha.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję