Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wielki jubileusz 100-lecia

100-lecie Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus świętowano w Sosnowcu, gdzie zostało ono powołane do istnienia.

Niedziela sosnowiecka 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce

Arcybiskup Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w sosnowieckiej bazylice katedralnej 21 sierpnia. Liturgia była centralnym punktem obchodów 100-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Mszę św. sprawowało jeszcze czterech biskupów: bp Grzegorz Kaszak, biskup kielecki Jan Piotrowski, bp Grzegorz Olszowski z Katowic, bp senior Piotr Skucha, a także ponad 20 kapłanów, m.in. o. Piotr Jackowski – prowincjał krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych. Przybyło ok. 180 Karmelitanek Dzieciątka Jezus z przełożoną generalną m. Błażeją Stefańską.

Przed Mszą św. prof. dr hab. Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosił prelekcję zatytułowaną Powołane do modlitwy i pracy. Rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 1921 – 2021. Dzięki temu wystąpieniu wierni przybyli na uroczystości mogli zapoznać się z niełatwymi początkami Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus oraz z postaciami jego założycieli, o. Anzelma Gądka i Matki Teresy Kierocińskiej. – Sto lat wydaje się być krótkim czasem, ale to czas obfitujący w przeróżne wydarzenia: polityczne, gospodarcze i społeczne. One również wpływały na funkcjonowanie Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Ojciec Anzelm Gądek tworząc nowe zgromadzenie miał świadomość, że nadchodzą zupełnie nowe czasy. Utworzenie wspólnoty zbiegło się z odrodzeniem państwa polskiego. To była poważna zmiana. Potrzebne były nowe metody działania i nowe instrumenty. I to widać w programie i konstytucjach przygotowanych przez założycieli. Mało tego, te założenia okazały się ponadczasowe i znajdują aktualność także i dziś – mówił prof. Krzyżanowski.

Po uroczystościach goście mieli okazję zwiedzić interaktywne Muzeum w Domu Macierzystym Karmelitanek Dzieciątka Jezus, znajdującym się w Sosnowcu przy ulicy Matki Teresy Kierocińskiej 25. Tam też odbyła się projekcja filmu o zgromadzeniu. Był oczywiście czas na modlitwę przy sarkofagu współzałożycielki zgromadzenia.

Więcej o jubileuszu na str. IV-V

2021-08-31 12:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

moneta

100‑lecie niepodległości

100‑lecie

BPJG/Marek Kępiński

Złota kula niepodległości

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję