Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wielkie świętowanie

21 sierpnia w bazylice katedralnej oraz w Domu Macierzystym w Sosnowcu odbędą się obchody 100. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Niedziela sosnowiecka 33/2021, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Modlitwa w kościele zakonnym sióstr Karmelitanek

Modlitwa w kościele zakonnym sióstr Karmelitanek

Uroczystościom przyświeca myśl sługi Bożego o. Anzelma Gądka: „Bogu naszemu Maleńkiemu, Synowi Ojca w niebie Jedynemu, cześć, dziękczynienie, wierność teraz i zawsze, w życiu i śmierci, w krzyżu i chwale!”.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w bazylice katedralnej w Sosnowcu o godz. 11.00 od prelekcji powołaniowej do modlitwy i pracy. Następnie prof. dr hab. Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawi rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W samo południe abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce będzie sprawował koncelebrowaną Mszę św. z okazji 100-lecia Zgromadzenia oraz 75. rocznicy śmierci czcigodnej sługi Bożej Teresy Kierocińskiej.

Po południu uroczystości przeniosą się do Domu Macierzystego Zgromadzenia przy ul. M. Teresy Kierocińskiej 25 w Sosnowcu. Po godz. 15.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Domu Macierzystego. Zostanie pokazany filmu o wspólnocie Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi. Nie zabraknie modlitwy przy sarkofagu Matki Teresy Kierocińskiej. Zaplanowany jest także koncert pieśni religijnych. Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w uroczystościach, a nie będą mogli tego uczynić, mamy dobrą wiadomość – uroczystości będą transmitowane on-line.

Muzeum Domu Macierzystego to perła wśród placówek tego typu. Siostry z niebywałą pieczołowitością i dokładnością odtworzyły realia, w jakich przyszło pracować współzałożycielce zgromadzenia i pierwszym siostrom. Misją muzeum jest przybliżanie życia i posługi Matki Teresy Kierocińskiej oraz sługi Bożego o. Anzelma Gądka – założyciela, a także upowszechnianie wiedzy o duchowości, historii i współczesności zgromadzenia. Ekspozycja wzbogacona jest o stanowiska multimedialne, co umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z wieloma działaniami Matki Teresy, zasłużonej dla Sosnowca i całego Zagłębia. Jest ukazana pomoc potrzebującym w czasie II wojny światowej, współpraca z Armią Krajową, ukrywanie dzieci żydowskich. W muzeum można także zobaczyć prezentację ponad 50 istniejących obecnie domów zakonnych zgromadzenia.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50 lat posługi karmelitanek

Niedziela podlaska 34/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica

karmelitanki

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

50 lecie

Archiwum Sióstr Karmelitanek z Siemiatycz

Peregrynacja relikwii św. Teresy, 2005 r.

Peregrynacja relikwii św. Teresy, 2005 r.

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus powstało w 1921 r. z inicjatywy sługi Bożego o. Anzelma Gądka i sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej. Za cel nowa rodzina zakonna obrała sobie pracę na rzecz najmniejszych tego świata, realizując słowa Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

Z Bożą pomocą Karmel Dzieciątka Jezus rozrastał się i do 1970 r. było już 25 domów zakonnych, szczególnie na południu Polski i w jej centralnej części. 28 sierpnia 1970 r. także na ziemię podlaską Boży Siewca rzucił ziarno, które zakiełkowało i wydało plon. Msza św. dziękczynna 23 sierpnia w Siemiatyczach, pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, wpisuje się w złoty jubileusz.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję