Reklama

Niedziela Rzeszowska

ŚWIĘCANY

Raz na 500 lat

Kościół parafialny św. Anny służy mieszkańcom miejscowości i okolicy od 1520 r.

Niedziela rzeszowska 33/2021, str. II

[ TEMATY ]

św. Anna

Ks. Piotr Potyrała

Orędownictwo św. Anny nad tym miejscem trwa od 500 lat

Orędownictwo św. Anny nad tym miejscem trwa od 500 lat

Tegoroczny odpust ku czci patronki był okazją do podziękowania Panu Bogu za niezliczone łaski, których doznają ludzie w tym miejscu od 500 lat, a także do duchowego umocnienia parafian w już rozpoczętym dziele budowy nowej świątyni.

Reklama

Uroczystej Mszy św. odpustowej sprawowanej 26 lipca w Święcanach przewodniczył bp Edward Białogłowski, który w homilii przypomniał biblijne znaczenie procesu wznoszenia świątyni. Kaznodzieja przywołał bogatą historię święcańskiego kościoła, doceniając trud i zaangażowanie duszpasterzy oraz parafian w materialny i duchowy rozwój wspólnoty. Biskup podkreślił również wkład ks. prał. Jana Kulpy, który w trudnych czasach komunizmu wybudował trzy kaplice dojazdowe – do dziś służące mieszkańcom Święcan i Siepietnicy. Kontynuacją tego dzieła jest budowa nowego kościoła. Tego ambitnego zadania podjął się obecny proboszcz ks. kan. Krzysztof Biernacki. – Oby nowy kościół służył ludziom przez kolejne 500 lat – powiedział w kazaniu Biskup. W czasie Mszy św. bp Edward Białogłowski poświęcił kamień węgielny przywieziony z Ziemi Świętej. Dokonano również odczytania i podpisania aktu erekcyjnego.

Po Eucharystii jej uczestnicy udali się w procesji do nowego kościoła, gdzie Biskup dokonał wmurowania kamienia węgielnego.

Projekt architektoniczny wznoszonej świątyni wykonał Andrzej Węgrzynowicz, zaś jej konstruktorem jest Jerzy Kurczap. Parafian cieszy fakt, iż nowa świątynia ma już pierwszą kondygnację murów. To umacnia nadzieję, że odpustowa uroczystość wyprosi dalsze Boże błogosławieństwo i doda sił w trudzie wznoszenia nowego kościoła.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Anno, wstawiaj się za nami!

Niedziela częstochowska 33/2016, str. 7

[ TEMATY ]

św. Anna

Anna Wyszyńska

Procesja eucharystyczna na zakończenie odpustu

Procesja eucharystyczna na zakończenie odpustu

Jednym z miejsc na mapie Polski, gdzie mimo wichrów naszej historii modlitwa i przekaz wiary trwają nieprzerwanie od wieków, jest sanktuarium św. Anny w gminie Przyrów 35 km od Częstochowy

Jego historia sięga końca XV wieku. W latach 1609-17 wzniesiono tu kościół, a nieco później klasztor Ojców Bernardynów. W archiwum znajduje się dokument z pieczęcią króla Zygmunta III Wazy, który wyraził zgodę na tę fundację.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod twoją opieką?

2022-05-22 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock

Postójmy z Maryją przy garnkach, popatrzmy, jak rozwiesza pranie, zmywa podłogę – w domu, do którego Jezus wrócił z Nią i Józefem, „i był im poddany”. Niech ten obraz się w nas „rozrośnie” i wyda owoce.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi. Łk 2,51-52

CZYTAJ DALEJ

Głosić Słowo i żyć Słowem

22 maja 14 duchownych archidiecezji częstochowskiej obchodziło 28. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Z tej okazji odprawili Mszę św. w kościele Przemienienia Pańskiego w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Wachowski, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie oraz duktor rocznika, a homilię wygłosił ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej i moderator krajowy Stowarzyszenia Żywy Różaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję