Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 5

Polski fenomen

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch „strumieniach” – na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawianie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość pielgrzymowania. Wyruszali albo sami kapłani, albo niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompanii powróciła do tradycyjnej formy, dostosowała się jednak do koniecznych zaleceń sanitarnych.

Reklama

Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie, czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

Świadectwo wiary i miłości

Pielgrzymki piesze uświadamiają nam, jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa – powiedział abp Wojciech Polak, witając gnieźnieńskich pielgrzymów. Zdaniem prymasa Polski, „ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy – w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie”. Arcybiskup Polak zachęcał pielgrzymów, by czerpiąc z Jezusowego blasku, stawali się na co dzień „małymi lampami Ewangelii, które przyniosą choć trochę miłości i nadziei”.

– Wiara czyni cuda i jest dla każdego – uważa Małgosia Krzemień, która po raz piąty wyruszyła na Jasną Górę. Jak podkreśliła, w tym roku z jeszcze większym zapałem: – Kiedy zamknięto kościoły, weszły te wszystkie ograniczenia, poczułam nagle pustkę.

Reklama

– Modlimy się za naszych rówieśników, by mogli doświadczyć tej radości, której my doświadczamy, by spotkali Jezusa – zapewniła Zuzia z gnieźnieńskiej grupy pomarańczowej.

– Myślę, że ubiegły rok nikogo nie zniechęcił, wręcz przeciwnie – z radością powrócili na pielgrzymkowy szlak. Jest wielu, którzy wyruszyli pierwszy raz. Cieszę się, że ten fenomen trwa – powiedział ks. Wojciech Orzechowski, główny przewodnik gnieźnieńskiej pielgrzymki.

W tradycyjnych pielgrzymkach pojawiają się nowości, niektóre nawet na skalę ogólnopolską. W 29. Pieszej Pielgrzymce Legnickiej została utworzona tzw. grupa kobieca, nazwana też magdaleńską, prowadzona nie przez kapłana, a przez siostrę zakonną ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. – To docenienie i zauważenie roli i posługi niewiast w Kościele – powiedziała siostra przewodnik Magdalena Bartkiewicz. – To tak w nurcie myśli papieża Franciszka, który zauważa kobiety w Kościele. Ksiądz, główny przewodnik, podjął tę myśl, żeby troszeczkę kierowania grupą oddać siostrom i w ogóle kobietom.

W grupie prowadzonej przez siostrę zakonną nie zabrakło również kapłana sprawującego sakramenty, a także innych mężczyzn biorących udział w pielgrzymce.

Tylko na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dotarło ponad 40 pieszych pielgrzymek diecezjalnych.

Jasnogórski flesz

Rozpoczną się duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. W dniach 17-23 sierpnia o godz. 18.30 na szczycie jasnogórskim odprawiana będzie Msza św. ze specjalnymi kazaniami (24 i 25 sierpnia o godz. 19). Głosić je będzie ks. Lucjan Bielas, historyk Kościoła z Krakowa. Na nowennę będą przybywać pieszo wierni częstochowskich parafii.

Na Jasną Górę wciąż docierają kolejne grupy pielgrzymkowe, piesze, rowerowe i biegowe, głównie z pobliskich diecezji i miejscowości.

• 20 sierpnia – Msza św. w intencji o. Samuela Pacholskiego, przeora Jasnej Góry, z racji jego imienin;

• 21 sierpnia – wejdą piesze pielgrzymki: opolska i gliwicka;

• 22 sierpnia – 36. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników. (Msza św. o godz.11 na szczycie).

2021-08-10 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niesamowita święta Rita

Niedziela Ogólnopolska 20/2019, str. 26-27

[ TEMATY ]

św. Rita

Graziako

Św. Rita wzywana jest jako patronka w sprawach – po ludzku sądząc – beznadziejnych

Św. Rita wzywana jest jako patronka w sprawach – po ludzku sądząc – beznadziejnych

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Ciżba napiera na siebie z coraz większą wrzawą i jest tylko krok od bójki. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Umbryjska Cascia od wieków przyjmuje rzesze pielgrzymów i jest świadkiem licznych cudów dokonywanych za wstawiennictwem tej, dla której nie ma spraw beznadziejnych. Św. Rita nieustannie wygrywa w rankingach świętych – we Włoszech ustępuje jedynie św. Antoniemu – a wszystko dzięki skuteczności w największych nawet problemach. Do niej zwracają się o pomoc ludzie dotknięci ciężkimi doświadczeniami, problemami małżeńskimi, matki – także te oczekujące potomstwa czy mające problem z poczęciem dziecka, ale również osoby poniżane, samotne, chore na raka i ranne. Dzięki Ricie wiele małżeństw wybaczyło sobie zdradę małżeńską, wielu podjęło terapię antyalkoholową, a kobiety, które przez lata roniły, urodziły zdrowe dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Jak Bóg może w nas zamieszkać?

2022-05-21 23:20

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Ewangelia J 14, 23-29

1. Człowiek jest mieszkaniem Boga?

CZYTAJ DALEJ

Mają w sobie pokój i dzielą się nim z innymi

2022-05-22 19:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce

Eucharystia z okazji 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce

W parafii św. Michała Archanioła na Ołbinie w uroczystej Eucharystii z okazji 100-lecia obecności w Polsce uczestniczyły wrocławskie wspólnoty Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Modlitwie przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Pizoń, salezjanin, inspektor Inspektorii Wrocławskiej Salezjanów.

W słowie powitania proboszcz parafii ks. Bolesław Kaźmierczak podkreślił, że dziękujemy za posługę i życie sióstr salezjanek, które są darem Boga dla nas. We Wrocławiu trzy wspólnoty sióstr prowadzą wiele dzieł, m.in. szkołę i przedszkole.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję