Reklama

Aspekty

Poznać św. Jakuba

W Kościele trwa Rok Święty Jakubowy. Ze względu na panującą pandemię, decyzją papieża Franciszka, po raz pierwszy w historii będzie on przedłużony do roku 2022.

Rok Święty Jakubowy to rok jubileuszowy obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada w niedzielę. Możliwość taka zdarza się co 5, 6 i 11 lat. W Roku Jakubowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny nie tylko za nawiedzenie grobu św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela, ale także innego wyznaczonego kościoła, spełniając pozostałe warunki. Pierwszy rok święty przypadł w 1126 r., a ustanowiony został przez papieża Kaliksta II.

Symbol Bożych łask

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Rok Święty Jakubowy zainaugurował bp Tadeusz Lityński 10 stycznia symbolicznym otwarciem drzwi jubileuszowych sanktuarium w Jakubowie. To pierwsze w Polsce sanktuarium poświęcone św. Jakubowi. – To symbol otwarcia Bożych łask jakie Pan Bóg zsyła na ludzi w Roku Jubileuszowym. Te drzwi zostaną uroczyście zamknięte 31 grudnia 2022 r., a w tym czasie wierni poprzez nawiedzenie naszego sanktuarium będą mieli możliwość zyskiwania łaski odpustu zupełnego – mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. A trzeba przyznać, że jest to miejsce szczególne na mapie naszej diecezji z kościołem św. Jakuba, który zgodnie z zapisami kronikarskimi istnieje tam od 991 r. i ze słynnym źródełkiem św. Jakuba, do którego już w XII wieku przybywali licznie pielgrzymi. To, co obecnie dzieje się z kultem św. Jakuba w Polsce, to – jak mówi ks. Czerwiński – efekt kilkunastu lat pracy i związanej z tym historii. W Roku Świętym Jakubowym 21 września do sanktuarium w Jakubowie przybędzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Wśród 48 kościołów stacyjnych w Polsce trzy z nich znajdują się w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i są położone na Drodze św. Jakuba, szlaku pielgrzymim do grobu św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela. Obok Jakubowa są to kościół św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim oraz kościół św. Jakuba Apostoła w Konradowie.

Pod zwykłymi warunkami

Reklama

– Zgodnie z dekretem Stolica Apostolska udziela odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia św. oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego, wiernym, którzy w tym czasie, wyrzekając się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu będą pielgrzymować do któregoś z kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w nabożeństwach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiedni czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Mary Panny i św. Jakuba Większego Apostoła – mówi ks. Piotr Grabowski, proboszcz parafii św. Jakuba w Ośnie Lubuskim. – Odpust mogą zyskać także chorzy, osoby w podeszłym wieku i inni, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu. Chcąc zyskać odpust, powinni wzbudzić intencje wypełnienia zwyczajnych warunków, gdy będzie to możliwe i przed dowolnym obrazem św. Jakuba łączyć się duchowo z obchodami jubileuszowymi poleciwszy Miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia i niedogodności swojego życia.

Gorliwość i świadectwo

Proboszcz z Ośna Lubuskiego dodaje, że w Roku Świętym Jakubowym każda Msza św. w kościele parafialnym jest zakończona wezwaniem do św. Jakuba. Dodatkowo w każdy poniedziałek po wieczornej Mszy św. również sprawowane są modlitwy do patrona parafii, a każdego 25. dnia miesiąca jest to Litania do św. Jakuba. – Co miesiąc mamy jednodniową Jakubową pielgrzymkę po sanktuariach naszej diecezji. Tradycyjnie przed odpustem rozpoczniemy Nowennę do św. Jakuba. W nurt Roku Jakubowego wpisuje się nasza Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna do Górzycy, która odbędzie się 25 września. Oprócz tego planujemy wypominki Jakubowe w listopadzie i przeżywanie Adwentu ze św. Jakubem Apostołem – mówi ks. Piotr Grabowski. – Św. Jakub jest dla nas dzisiaj przykładem apostolskiej gorliwości głoszenia Chrystusa, niezależnie od tego jak się jest przyjmowanym. To pierwszy z Apostołów, który oddał życie za Pana Jezusa, dając do końca świadectwo całym swoim życiem. Podobnie i my powinniśmy głosić Chrystusa swoim osobistym świadectwem.

Potrzeba niewiele

– W Roku Świętym Jakubowym przybywa do nas więcej pielgrzymów. Nie są to tłumy, ale widać duży ruch. Ludzie są świadomi tych odpustów – mówi ks. Sławomir Kukla, proboszcz parafii św. Jakuba w Konradowie. Dodaje, że w ostatnim czasie przy plebanii powstała Wiata św. Jakuba, gdzie pielgrzymi mogą się zatrzymać i odpocząć, a także figura Apostoła. Dodatkowo stanęły tablice, które informują o historii parafii, kościoła oraz o warunkach zyskania odpustów w Roku Świętym Jakubowym. – Pielgrzymi nie idą tylko do nas, ale także w stronę Jakubowa, czy jeszcze dalej do samego grobu św. Jakuba. Znają naszą parafię, wiedzą, że mogą u nas odpocząć. Przybywają do nas pojedynczy pielgrzymi, grupy pielgrzymów, a także pielgrzymi rowerowi. Papież Franciszek w tym roku zrobił wszystko, żeby ułatwić każdemu uzyskanie odpustu. Pielgrzymowanie Jakubowe dokonuje się bardziej indywidualnie, w ciszy, spokoju. Wtedy łatwiej o kontemplowanie Pana Boga i rewizję swojego życia. Tego nam dzisiaj brakuje. Natomiast św. Jakub niewiele ze sobą zabierając, uczy nas zaufania Panu Bogu, uczy nas, by reflektować się, patrzeć na swoje życie jako pielgrzymowanie w kierunku Pana Boga i życia wiecznego. Rok, który przeżywamy jest okazją, by bliżej poznać Apostoła i doświadczyć jego obecności – kończy ks. Sławomir Kukla.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laboratorium szpitalne na liście

[ TEMATY ]

szpital

Zielona Góra

COVID‑19

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze /Fb/

Laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zostało wpisane na oficjalną listę Ministerstwa Zdrowia tzw. laboratoriów COVID-19.

Jak informuje portal pulsmedycyny.pl obecnie w Polsce 121 laboratoriów wykonuje badania diagnostyczne pod kątem COVID-19. To stan na 6 maja 2020 r. W poprzednim wykazie liczba ta wynosiła 100. Listę taką opublikowało ministerstwo zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję