Reklama

Niedziela Lubelska

Kapłańska sztafeta

Ks. Wiesław Kosicki, dotychczasowy dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, został proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie.

Niedziela lubelska 30/2021, str. III

[ TEMATY ]

proboszcz

Katarzyna Artymiak

Symboliczne przekazanie kluczy do świątyni

Symboliczne przekazanie kluczy do świątyni

Wniedzielę 11 lipca, uroczystej Eucharystii z obrzędem wprowadzenia na urząd kościelny przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Liturgia zgromadziła parafian i gości, w tym pracowników i przyjaciół Caritas. Wierni powitali w swojej wspólnocie nowego kapłana, prosząc go o prowadzenie ziemskimi drogami ku Królestwu Bożemu. Dotychczasowi współpracownicy z Caritas życzyli, by nadal z wielką gorliwością służył Bożej sprawie, i ciesząc się obfitym połowem serc kochających Boga i bliźniego, jako kapitan bezpiecznie prowadził kolejną łódź do portu zbawienia.

Przedsionek nieba

Reklama

W homilii bp Artur Miziński podkreślił, że w zbawczym planie Bożym, na mocy chrztu wszyscy są wezwani do świętości i do głoszenia Królestwa Bożego na ziemi. Jezus wciąż posyła swoich uczniów, by szli z dobrą nowiną o miłości Boga do człowieka i o wiecznym przeznaczeniu wszystkich, niezależnie od tego czy zostaną przyjęci, czy odrzuceni. – Powołując uczniów, Jezus wybiera ich bez żadnych osobistych zasług. Posyła, by z zaufaniem pokładanym w Nim, bez ziemskich zabezpieczeń, głosili Ewangelię. Wyposaża w słowo oraz w moc uzdrawiania i wyrzucania złych duchów – powiedział ksiądz biskup. Jak wskazał, niektórzy są powołani, by przez święcenia kapłańskie w imieniu Chrystusa sprawować sakramenty i głosić słowo Boże. – W każdej wspólnocie są tacy, którzy chcą zamknąć usta głoszącym Chrystusa czy przyjmować połowicznie Jego naukę, ale i ci, którzy są gotowi słuchać Chrystusa i iść za Nim – powiedział bp Miziński. – W takim świecie trzeba żyć i głosić Chrystusa słowem i świadectwem życia, czyniąc ziemię przedsionkiem nieba – podkreślił.

Droga służby

Zadanie głoszenia Ewangelii i sprawowania sakramentów zostało powierzone ks. Wiesławowi Kosickiemu przed 25 laty, gdy przyjął święcenia kapłańskie. Najpierw pracował jako wikariusz w parafii św. Brata Alberta w Puławach, a przed 21 laty wszedł na drogę służby Bogu i ludziom w Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Jak zauważył bp Miziński, doświadczenie służby na drodze miłości świadczonej najbardziej potrzebującym i wrażliwość na bliźniego jest szczególnie potrzebna w pracy parafialnej. Na nowej drodze kapłańskiej posługi cenną pomocą będzie wsparcie dotychczasowego proboszcza, który jako senior pozostaje we wspólnocie parafialnej. Dziękując ks. prał. Józefowi Łukaszowi za jego troskę o duchowy i materialny kształt parafii, bp Artur Miziński podkreślił, że to „owoc głębokiej wiary wyniesionej z domu rodzinnego oraz miłości do Boga i Matki Najświętszej”. – Upływa czas, zmieniają się warunki życia, zmienia się sztafeta posługujących w Kościele. Niezmienny pozostaje Bóg. Wykorzystajmy czas ziemskiego pielgrzymowania na wzrastanie w wierze, dobru i miłości – zaapelował ksiądz biskup.

Realna wspólnota

– Bogu niech będą dzięki za dar życia i powołania, a także wybrania mnie na drogę pasterza wspólnoty Matki Bożej Fatimskiej. Jestem z wami i będę ze wszystkich sił, jak tylko potrafię, głosił słowo Boże i sprawował sakramenty. Będę dla was w świątek, piątek i niedzielę – zapewnił parafian ks. Wiesław Kosicki. Przejmując pałeczkę w sztafecie proboszczów, podziękował poprzednikowi za dzieło tworzenia wspólnoty wiary i miłości opartej na duchowości maryjnej. – Żyjemy w trudnym czasie pandemii, która negatywnie wpłynęła na życie rodzinne, zawodowe i duchowe. Mam jednak nadzieję, że wraz z poprawą sytuacji będziemy wracać do kościoła, by pogłębiać wiarę w realnej wspólnocie parafialnej, słuchając słowa Bożego i korzystając z sakramentów – powiedział ksiądz proboszcz.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy proboszcz w katedrze

W parafii katedralnej w Rzeszowie 2 kwietnia obowiązki pasterza parafii przyjął ks. Krzysztof Gołąbek. W obrzędzie wprowadzenia nowego proboszcza uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie i goście

Podczas Mszy św. o godz. 9 dziekan dekanatu katedralnego ks. Stanisław Potera odczytał dekret nominacyjny. W imieniu kapłanów nowego proboszcza przywitał ks. inf. Stanisław Mac – emerytowany proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję