Reklama

Niedziela Częstochowska

Krzepicki św. Jakub

Cechą charakterystyczną duchowości św. Jakuba Apostoła jest zapatrzenie się w Pana Jezusa. Właśnie chodzenie za Jezusem to najważniejszy rys naszego Patrona – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Sławomir Masłowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Krzepicach.

Niedziela częstochowska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jakub

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Redaktorzy Niedzieli odwiedzili parafię z racji trwającego Roku św. Jakuba.

Duchowość jakubowa i maryjna

– Święty Jakub pokazuje nam, że w centrum naszego życia powinien być Jezus. Sam tę prawdę apostoł potwierdził jako męczennik. Muszę przyznać, że sam ciągle odkrywam postać św. Jakuba – mówi nam ks. Masłowski i dodaje: – W naszej parafii duchowość jakubowa przeplata się z wielką czcią do Matki Bożej.

Reklama

Tak naprawdę na pierwszym miejscu jest Matka Boża Krzepicka. I tak jak za swojego życia św. Jakub był w cieniu Pana Jezusa, tak w naszej wspólnocie jest w cieniu Maryi, Matki Zbawiciela. Oczywiście odpust ku czci naszego patrona obchodzimy bardzo godnie. Dodam, że poza czasem pandemii w Krzepicach odbywały się uroczyste Dni Jakubowe. Również w tym roku kilka dni przed odpustem odbywają się nabożeństwa przygotowujące do tych uroczystości i przybliżające duchowość św. Jakuba Apostoła. Moja myśl jest taka, aby naszym uroczystościom zawsze przewodniczyli kapłani pochodzący z naszej parafii. W tym roku naszym celebransem jest ks. dr Paweł Kostrzewski – kontynuuje ksiądz proboszcz.

Żywa parafia

Szczególnym charyzmatem parafii jest odprawiane w każdą środę nabożeństwo do Matki Bożej Krzepickiej. – To taka nieustająca nowenna. Nabożeństwo do Matki Bożej Krzepickiej trwa już tutaj ponad 100 lat – opowiada ks. Sławomir.

W parafii jest 10 róż Żywego Różańca. – Są róże, w których rodzice modlą się za swoje dzieci. Jako owoc przeżywanego Roku św. Józefa i Roku św. Jakuba powstała również męska róża Żywego Różańca. Są też mężczyźni, którzy mając już własne rodziny, chętnie służą przy ołtarzu. Nasi panowie reprezentują duchowość eucharystyczną i biblijną. Mężczyźni przychodzą pół godziny wcześniej przed poranną Mszą św. i medytują nad Pismem Świętym. To jest bardzo budujące – podkreśla.

Reklama

W parafii działają również Wspólnota Mamre i krąg oazy rodzin. – Bardzo mnie cieszy także blisko 40-osobowa grupa Liturgicznej Służby Ołtarza. Mamy też trzech nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii – mówi kapłan i zaznacza, że codziennie 30-50 osób przychodzi na Mszę św. o godz. 6.30. – To oznacza, że w naszej parafii bardzo dobrze ugruntowana jest duchowość eucharystyczna. Ponadto trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. Są też osoby, które raz bądź dwa razy w miesiącu proszą o nocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem – dodaje.

Parafia znajduje się na szlaku pielgrzymkowym. Przychodzą tu pątnicy m.in. z Poznania, Wielunia i Kalisza. – Należy przypomnieć, że pielgrzymami tego miejsca byli kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła – mówi ks. Masłowski.

„Krzepicka parafia należy do grona prastarych parafii Polski. Swymi korzeniami sięga okresu średniowiecza – czasów panowania ostatniego z Piastów, króla Kazimierza Wielkiego. To on wybudował zamek, nadał Krzepicom prawa miejskie oraz ufundował w XIV wieku gotycki kościół farny” – napisał w opisie parafii Bogdan Napieraj.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Hiszpanii odbyły się uroczystości ku czci św. Jakuba

[ TEMATY ]

Hiszpania

św. Jakub

Dziś święto Jakuba Apostoła, patrona Hiszpanii. Główne uroczystości z udziałem króla Filipa VI odbyły się w Santiago de Compostela. Pomimo pandemii do grobu apostoła przybyło wielu pielgrzymów z kraju i z zagranicy.

Uroczystej mszy przewodniczył abp Julian Barrio. Obecna była para królewska Filip VI i Letizia, a także władze regionalne i miejskie. Ponieważ w średniowiecznej katedrze trwają prace konserwatorskie, tzw. „Msza stacyjna” została przeniesiona do kościoła San Martín Pinario. Zgodnie z tradycją król Filip VI poprosił apostoła o szczególną opiekę dla kraju podczas pandemii i pokonanie trudności. Abp Julián Barrio zachęcił wiernych do solidarności i ufności w tych trudnych czasach.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję