Reklama

Niedziela Podlaska

Przez Bramę do Źródła

W Pustelni Zwiastowania w Poletyłach dziękowaliśmy, że Pan jest naszym DOMEM i że daje nam ludzi, którzy są dla nas BRAMĄ.

Niedziela podlaska 29/2021, str. VI

[ TEMATY ]

poświęcenie

Basia Czukiewska

Bp Piotr Sawczuk poświęcił nowo powstałą Bramę i krzyż w Pustelni

Bp Piotr Sawczuk poświęcił nowo powstałą Bramę i krzyż w Pustelni

Był to czas łaski i wielkiej radości dla gospodarza miejsca ks. Roberta Grzybowskiego oraz wszystkich zaproszonych gości, w tym bp. Piotra Szawczuka. 26 czerwca ksiądz biskup uroczyście poświęcił krzyż oraz Bramę – budynek, który prowadzi do serca Pustelni, do domu, gdzie króluje cicha modlitwa i adoracja, a najważniejszym filarem i wartością tego miejsca jest słowo Boże.

Port dla potrzebujących

Patronem poświęconej przez bp. Sawczuka Bramy został Jan Chrzciciel – ten, który sam był Bramą i który przygotował drogę Panu. Do Poletył zjechali się wszyscy, którzy w ostatnich latach trudzili się przy budowie budynku, wspierali to dzieło w sposób materialny lub duchowy, by stworzyć cichy port dla potrzebujących.

Reklama

Zaproszeni goście zgromadzili się w sercu Pustelni, aby w milczeniu trwać przez godzinę u źródła Miłości, wpatrując się w Boskie Słońce wystawione na ołtarzu. Następnie br. Ireneusz Maria ze Wspólnot Jerozolimskich odprawił uroczystą Mszę św. z asystą dwóch kapłanów. Homilię wygłosił ks. Robert Grzybowski, który wyjaśnił, na czym polega charyzmat tego Bożego miejsca. Gospodarz Pustelni wspomniał, że biblijnym motywem, który inspirował i przyświecał budowie Pustelni Zwiastowania, było to, aby Pustelnia stała się upragnionym miastem ucieczki, miejscem azylu, gdzie będzie mógł się schronić największy zbrodniarz, grzesznik, złoczyńca, morderca i w tym miejscu nie zostanie pomszczony. Ksiądz Robert niejednokrotnie podkreślał, że Pustelnia jest miejscem, gdzie się nie oskarża i nie obwinia, ale szuka się motywów do usprawiedliwiania innych. Aby przyjmować biednych i pobitych, witać przybyszów oraz odbywać pierwsze rozmowy z tymi, którzy szukają schronienia, powstała Brama Jana Chrzciciela. Na zakończenie ks. Grzybowski powiedział, że każdy, kto chce być uczniem Pana, powinien utożsamić się z Bramą.

Głęboka symbolika

Po Eucharystii bp Piotr uroczyście poświęcił Bramę Jana Chrzciciela i krzyż umieszczony na pięknym kamieniu pod dębem. Podziękował za zaproszenie i zauważył, że Pustelnia staje się coraz bardziej otwarta dla ludzi. Podkreślił również głęboką symbolikę Bramy i zachęcił do tego, by przechodzić przez Chrystusa, który jest Bramą i w ten sposób odkrywać Jego moc i miłość. Ponadto, Pasterz diecezji zaprosił, by wszyscy, którzy opuszczają to miejsce, nieśli Pana do swoich domów, rodzin i miejsc pracy, by w ten sposób szerzyła się chwała i królestwo naszego Pana. Na zakończenie, przy poświęconym krzyżu, odśpiewaliśmy uroczyście Nieszpory. W tym dniu rozbrzmiewały dzwony na całe Poletyły, ogłaszając, że Pustelnia jest miejscem dla każdego i że każdy może tu przyjechać, by się schronić, złapać oddech i zaczerpnąć życia.

Jeśli szukasz dziś Pana, nie znajdujesz nigdzie sensu, czujesz, że umierasz w swojej codzienności, że uchodzi z ciebie życie, dopadają cię różnego rodzaju oskarżenia, nie masz gdzie się schronić, to wyjdź na pustynię, aby szukać życia. Pustelnia jest miejscem, gdzie możesz doświadczyć, że nasz Pan, który jest Miłością, jest blisko ciebie. Tu będziesz miał możliwość przejść przez Bramę i dotrzeć do źródła wody żywej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie kościoła w Kamiennej Górze

Niedziela legnicka 45/2018, str. I

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Ks. Piotr Nowosielski

Kamiennogórski kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa nawiązuje stylem do tradycyjnych podsudeckich świątyń

Kamiennogórski kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa nawiązuje stylem do tradycyjnych podsudeckich świątyń

Poświęcenie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze miało miejsce 21 października br. Świątynię, wzniesioną w latach 1994–2000, poświęcił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję