Reklama

Niedziela Legnicka

Obchody srebrnego jubileuszu Akcji Katolickiej

W gronie jubilatów diecezji jest również Akcja Katolicka (AK), którą do życia powołał pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak w 1995 r.

Niedziela legnicka 28/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Prezes Zarządu Krajowego AK przekazała podziękowanie na ręce przedstawicieli zarządu diecezji

Prezes Zarządu Krajowego AK przekazała podziękowanie na ręce przedstawicieli zarządu diecezji

Uroczystości zaplanowane na rok ubiegły, musiały zostać przesunięte w czasie, z racji pandemii. Dlatego dopiero 23 czerwca, w legnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa nastąpiła pierwsza ich część. Była nią konferencja pt.: Rola katolików świeckich w budowaniu ładu społecznego. Spotkanie rozpoczęto Mszą św., podczas której homilię, poświęconą osobie św. Jana Chrzciciela, z racji wigilii święta jego narodzin, wygłosił ks. prof. Jan Klinkowski, diecezjalny asystent AK.

Konferencja

W drugiej części spotkania, które odbyło się z udziałem prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszuli Furtak, a także innych gości, podjęto rozważanie postawionego tematu. Poprzedzone zostały one modlitwą za żyjących i zmarłych członków stowarzyszenia.

Reklama

Prezes Diecezjalnego Instytutu AK Jan Zimroz złożył podziękowanie księdzu asystentowi, który związany jest z tym ruchem od 1997 r. Przypomniał też, że AK w Polsce swoją historią sięga roku 1930. Po różnych wydarzeniach, związanych z jej istnieniem w czasie powojennym, odżyła po wydarzeniach 1989 r.

Dzieła AK w diecezji

Działalność i obecność Akcji Katolickiej przebiega w różnych wymiarach. Należą do nich: spotkania formacyjne podczas rekolekcji, dni skupienia czy spotkań okolicznościowych, sesje naukowe, szczególnie związane z obchodami Dnia Papieskiego (było ich już 20), zaangażowanie w organizację pielgrzymek osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół do Krzeszowa, a także pielgrzymek dla członków AK z diecezji, organizacja święta patronalnego – Chrystusa Króla z udziałem autorytetów Kościoła i organizacja okolicznościowych koncertów, przedstawień, wystaw, bicicletta – to lokalny pomysł związany ze stworzeniem rowerowej grupy pielgrzymkowej AK, podróżującej po sanktuariach Polski i świata, spotkania regionalne, czy też organizacja konferencji i wystawy z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości.

Życzenia

– Przy okazji jubileuszu najpierw warto wspomnieć ludzi, a potem ich czyny, dokonania i to, co zdążyło urosnąć przez ten czas. Jeśli mamy być ludźmi, którzy zachowują wiarę – to jedno, ale mamy być też ludźmi, którzy tę wiarę pomnażają. Ona ma między nami wzrastać i to jest zadaniem Akcji Katolickiej. Do tego zostaliśmy powołani. To dobry moment, aby podziękować za wszystko, czego od Akcji Katolickiej doświadczyliśmy – mówiła prezes Urszula Furtak, przekazując na ręce ks. Klinkowskiego okolicznościowe gratulacje i podziękowania.

Wykład

Uwieńczeniem był wykład red. Michała Drozdka pt.: Rozwój gospodarczy w perspektywie myśli chrześcijańskiej. Zobowiązania i dylematy. Dotknął on dylematu, który stoi przed Kościołem, a szczególnie przed laikatem, do którego należą sprawy związane z rozwojem gospodarczym. Jak pokazują doświadczenia dziejów, stosowanie zasad katolickiej nauki społecznej najskuteczniej prowadzi do sprawiedliwego i trwałego rozwoju, ten do dobrobytu i bezpieczeństwa, a to sprawia, że rosną postawy konsumpcyjne i hedonistyczne, niechętne wobec domagającej się miłości, wierności, odpowiedzialności, a zwłaszcza trudu i poświęcenia zgodnego z nauką Kościoła.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatroszczyć się o zbawienie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2019, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

Akcja Katolicka

Poznań

bp Mirosław Milewski

Archiwum autora

Z bp. Mirosławem Milewskim, krajowym asystentem Akcji Katolickiej w Polsce

Z bp. Mirosławem Milewskim, krajowym asystentem Akcji Katolickiej w Polsce

Ogólnopolskie rekolekcje dla asystentów diecezjalnych Akcji Katolickiej odbyły się w dniach 4-7 listopada br. w Poznaniu. Były one czasem wspólnej modlitwy i nabożeństw, konferencji i dyskusji oraz poznaniem historii Kościoła w Poznaniu

Rekolekcje prowadził ks. dr hab. Jan Bartoszek. Rekolekcjonista wskazał nam, że aby dobrze móc zatroszczyć się o zbawienie innych, najpierw potrzebna jest troska o własne zbawienie. Trudno, a wręcz niemożliwe byłoby prowadzenie działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej bez odpowiedniej i stałej formacji swojego kapłaństwa. Dlatego wskazując na wielkość kapłaństwa i jego moc, przypomniał nam, abyśmy jednocześnie nie zapominali o naszej chrześcijańskiej drodze realizowanej w kapłaństwie. Ukazując naturę i misję kapłaństwa służebnego, wskazał na wiele różnych niebezpieczeństw i trudności, które dotykają dziś kapłaństwo i pracę duszpasterską. Przestrzegał nas, że wyniosła postawa, próżna chwała, traktowanie Kościoła jako miejsca zarobku, brak modlitwy i brak troski o różne wymiary duszpasterstwa sprawiają, że szczególnie młode pokolenie łatwo odchodzi od Kościoła. Parafianie potrzebują dziś pasterzy, którzy mają silną wiarę, pełną pokory i prostoty, nacechowaną spotkaniem z drugim człowiekiem, a także tego, aby interesowali się ich codziennym życiem, kłopotami i sukcesami, po prostu potrzebują ojcowskiej troski.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję