Reklama

Niedziela Legnicka

Zgorzelec

Modlitwa za zmarłych księży

W parafii św. Jadwigi 26 czerwca została odprawiona Msza św. w intencji księży proboszczów, którzy odeszli do wieczności.

Niedziela legnicka 28/2021, str. II

[ TEMATY ]

modlitwa za kapłanów

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Nowy grobowiec dla kapłanów

Nowy grobowiec dla kapłanów

Była ona połączona z uroczystością poświęcenia miejsca na cmentarzu komunalnym z grobowcem przeznaczonym dla zmarłych księży.

Reklama

Wspominano zmarłych proboszczów zgorzeleckich: ks. Franciszka Szolca, ks. Józefa Rogoża, ks. Jana Szyszkę, ks. Jana Kozaka, ks. Stanisława Potockiego, ks. Witolda Sidora-Pidorskiego i ks. Kazimierza Pietkuna. Ciało śp. ks. Kazimierza zostało złożone już w nowym miejscu, po jego śmierci przed dwoma laty.

Uroczystości przewodniczył dziekan dekanatu ks. Jan Kułyna z udziałem m.in. wikariusza generalnego diecezji Görlitz ks. Alfreda Hoffmana, księży z dekanatu oraz księży z rocznika święceń. Msza św. była też sprawowana w intencji fundatorów grobowca, wykonawców i dobrodziejów. Ksiądz dziekan przypomniał historię powstania tej inicjatywy, podkreślając, że jest to także wyraz wdzięczności kapłanom, którzy stają przed ludźmi jako narzędzie w rękach Pana Boga.

Na cmentarzu, gdzie odbyła się druga część uroczystości, ksiądz dziekan złożył podziękowanie burmistrzowi miasta za wyznaczenie kwatery oraz panom: Markowi Górce za realizację grobowca i Kamilowi Dobrzyckiemu za wykonanie nagrobka, a także raz jeszcze wszystkim fundatorom za ofiary złożone na ten cel. Poprosił też, aby było to odtąd miejsce modlitwy za zmarłych księży, którzy pochowani są na różnych cmentarzach, ale są związani z miastem.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Margaretkowa modlitwa

Niedziela sosnowiecka 43/2020, str. I

[ TEMATY ]

margaretka

modlitwa za kapłanów

Maria Fortuna-Sudor

Uczestnicy pielgrzymki modlili się za kapłanów

Uczestnicy pielgrzymki modlili się za kapłanów

Wierni z diecezji sosnowieckiej, m.in. z Będzina i Dąbrowy Górniczej, przybyli do Łagiewnik na V Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu „Margaretka”.

Tradycyjnie już uczestnicy pielgrzymki wspólnie modlili się Różańcem i wysłuchali okolicznościowej konferencji 10 cnót Maryi drogą do świętości, którą wygłosił opiekun Apostolatu „Margaretka” w diecezji kaliskiej, ks. Łukasz Pondel.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję