Reklama

Niedziela Legnicka

Dali świadectwo Bożej obecności

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, stała się okazją do dawania świadectwa o Jego obecności w Eucharystii.

Niedziela legnicka 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Artur Grabowski

Znów można było wyruszyć z procesją na ulice miasta

Znów można było wyruszyć z procesją na ulice miasta

Był to także dzień szczególny z innego powodu. Neoprezbiter ks. Karol Diduszko, odprawił w Olszynie swoje prymicje, przewodniczył procesji eucharystycznej i udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

Znów na ulicach

Po roku przerwy możliwe stało się wyjście z eucharystyczną procesją na ulice Olszyny. Parafianie oczekiwali tego bardzo mocno, poświęcając w tej intencji swoją modlitwę. Tradycyjną procesję do czterech ołtarzy poprzedziła Msza św. Aby umożliwić udział większej ilości wiernych, Eucharystia sprawowana była na tarasie Domu Katechetycznego, a uczestnicy liturgii gromadzili się na łące przy plebanii oraz przykościelnym placu.

Z udziałem księdza neoprezbitera

Reklama

Mszy św. przewodniczył neoprezbiter ks. Karol Diduszko, który we wrześniu 2020 r. odbywał w olszyńskiej wspólnocie parafialnej praktykę diakońską. W swojej homilii ks. Karol nawiązał do historii tego święta, które od średniowiecza ma swoje ważne miejsce w kalendarzu liturgicznym. Kaznodzieja wspomniał, iż zostało ono wprowadzone na specjalne życzenie Pana Jezusa, który objawił się Juliannie z Cornillon w 1209 r. Wskazał na to, że Eucharystia jest centrum życia Kościoła – osią całego życia chrześcijańskiego.

Podziękowanie za czas obecności

Po zakończonej Mszy św., liderka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym Elżbieta Żołna, w imieniu całej parafialnej złożyła ks. Karolowi życzenia z racji przyjętego niedawno sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu. Była to także okazja, by jeszcze raz wyrazić wdzięczność za czas praktyki diakońskiej i zaangażowania w sprawy parafii, do której został przysłany jako praktykant.

Procesja

Następnie ks. Karol wystawił w monstrancji Najświętszy Sakrament, który niesiony był do czterech ołtarzy ulicami: Legnicką, Kolejową, 1 Maja, Szkolną i Wolności. Każdy z ołtarzy poświęcony był przeżywanym właśnie jubileuszom i wybitnym postaciom: Rokowi św. Józefa, św. Janowi Pawłowi II, bł. ks. Michałowi Sopoćce i słudze Bożemu Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Przy każdym z nich ks. proboszcz Bogusław Wolański wygłosił krótką homilię. Była to więc okazja do refleksji, modlitewnego skupienia i spojrzenia na Eucharystię oczami świętych, by znów móc dostrzec w Niej kochające oblicze Chrystusa.

Liturgię zakończyło uroczyste Te Deum odśpiewane w kościele parafialnym i błogosławieństwo eucharystyczne. Jednak to nie był jeszcze koniec uroczystości, bowiem ks. Karol, przy znajdującej się przy kościele grocie Matki Bożej, każdego kto tylko chciał, obdarował prymicyjnym kapłańskim błogosławieństwem.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

[ TEMATY ]

Boże Ciało

wikipedia.org

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała. Zwierzyła się z nich swemu spowiednikowi.

Ten jednak zareagował stwierdzeniem: – Po co nowe święto? Ustanowienie Najświętszego Sakramentu obchodzi się uroczyście w Wielki Czwartek, a Eucharystia czczona jest codziennie w odprawianych Mszach św.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję