Należała do wielkiej i znanej rodziny Ledóchowskich. Do 20. roku życia mieszkała w Austrii, w Loosdorf i St. Pölten. W 1883 r. Ledóchowscy przenieśli się z Austrii na stałe do Polski, do Lipnicy Murowanej k. Bochni.
Po raz pierwszy Maria Teresa spotkała się z ideą misyjną Kościoła w 1886 r. – właśnie w tym czasie kard. Charles Martial Lavigerie (+ 1892), arcybiskup Algieru, rozwijał ożywioną akcję na rzecz Afryki. W celu szerzenia misji Kościoła zaczęła wydawać Echo z Afryki (1890). Następnie z pomocą jednego z jezuitów opracowała statut Sodalicji św. Piotra Klawera. 29 kwietnia 1894 r. przedstawiła go do zatwierdzenia na prywatnej audiencji Leonowi XIII. Papież udzielił dziełu swojego błogosławieństwa. Siedzibą sodalicji były początkowo dwa pokoje przy kościele Świętej Trójcy w Salzburgu. Tam też Maria Teresa założyła muzeum afrykańskie. W 1894 r. miała już własną drukarnię. Echo z Afryki, a od 1911 r. także Murzynek zaczęły wychodzić w 12 językach. Z polecenia Marii Teresy drukowano również broszury misyjne, kalendarze, odezwy itp., a potem katechizmy i książeczki religijne w językach afrykańskich. W 1921 r. Maria Teresa utworzyła akcję „Prasy afrykańskiej” jako pomoc dla misjonarzy w Afryce. Chodziło o druk książek religijnych w językach tubylczych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
9 września 1896 r. na ręce kard. Johannesa Hellera, biskupa Salzburga, Maria Teresa złożyła śluby zakonne. W 1899 r. Święta Kongregacja Rozkrzewiania Wiary, na której czele stał kard. Mieczysław Ledóchowski, wydała pismo pochwalne, a następnie przyjęła sodalicję pod swoją bezpośrednią jurysdykcję. 10 czerwca 1904 r. św. Pius X osobnym breve pochwalił dzieło, a w 1910 r. Stolica Apostolska udzieliła mu definitywnej aprobaty. W 1904 r. Maria Ledóchowska przeniosła swoją stałą siedzibę do Rzymu.
Święty Paweł VI napisał o niej, że „wyprzedziła czasy, w których żyła, tak bardzo niesprzyjające apostolstwu kobiet; musiała przezwyciężyć wiele przeszkód i uprzedzeń, aby móc się oddać apostolstwu i pracy redaktorskiej, i wydawniczej”.