Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymkowy czas rozpoczęty

Motocykliści i delegacja KHGM Polska Miedź S.A. 9 maja przybyli do sanktuarium, aby prosić o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i św. Józefa.

Niedziela legnicka 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

Monika Łukaszów/Niedziela

Krzeszów po raz 8. stał się miejscem pielgrzymki motocyklistów

Krzeszów po raz 8. stał się miejscem pielgrzymki motocyklistów

Motocykliści zaczęli pojawiać się przed godz. 10. Najpierw na spotkaniu integracyjnym, później na podziwianiu jednośladów, aby ostatecznie uczestniczyć we wspólnej Mszy św. w krzeszowskiej bazylice pod przewodnictwem ks. Dariusza Stańczyka – kapelana Rajdów Katyńskich, proboszcza parafii Świętej Trójcy z Tobolska na Syberii, a także komendanta Wileńskiej Sztafety Niepodległościowej. To już VIII Pielgrzymka Motocyklowa do Krzeszowa.

Była to też swego rodzaju wielka parada motorów. Można było podziwiać i te najnowocześniejsze maszyny, jak i te historyczne, które ich miłośnicy z pieczołowitością i wielkim zaangażowaniem odnawiają, nadając im drugie życie. Jak zgodnie podkreślali oglądający, jedne i drugie cieszyły oko, a do tego ryk silników i klaksonów robił duże wrażenie.

Reklama

Spotkanie było swojego rodzaju rozpoczęciem sezonu motocyklowego na tym terenie, bowiem w kwietniu motocykliści uczestniczyli w ogólnopolskiej pielgrzymce, która odbyła się w Częstochowie.

Miedziowcy

Do Krzeszowa przybyli też przedstawiciele Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, którzy obchodzą w tym roku 60-lecie istnienia. Obok pocztów sztandarowych nie zabrakło także Górniczej Orkiestry Dętej ZG Lubin, która witała wszystkich przybywających, ubogacała liturgię Mszy św. a po niej, zaprezentowała koncert pieśni popularnych i patriotycznych.

Eucharystia

– Jan Paweł II kiedyś tak pięknie wzywał Polski naród: „Polsko zjednocz się w Chrystusie Eucharystycznym”. I Dlatego jesteśmy dziś na tej Eucharystii, aby rozpocząć w tym czasie pandemii nowy sezon motocyklowy – mówił do zgromadzonych ks. Dariusz Stańczyk. Wspominając sylwetki polskich pisarzy i poetów, którzy pokrzepiali serca Polaków przez trudne lata historii naszego narodu, a także przytaczając bohaterów narodowych, którzy ponieśli śmierć w obronie naszego kraju mówił: – Kiedy patrzymy na motocyklistów w różnych rajdach, zlotach, to chciałoby się powiedzieć: W was widzimy obrońców Ojczyzny, obrońców wiary, obrońców ziem kresowych. W was widzimy ludzi, którzy są gotowi czynić to samo, co czyniła polska husaria. I nie inaczej ja osobiście patrzę jako kapłan na motocyklistę. Chcę widzieć w tobie polskiego rycerza, a w wielu przywódcach klubów motocyklowych chcę widzieć hetmana. Chce się takich widzieć wodzów wszystkich polskich klubów motocyklowych, bo właśnie wielcy hetmani bronili naszych Ojczyzn, bronili korony obojga narodów – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie spotkania kapelan Rajdów Katyńskich poświęcił wszystkie motocykle, a zgromadzeni przed bazyliką motocykliści zaśpiewali Hymn Polski. Do uczestników uroczystości słowo przesłała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zostało ono odczytane przez jej przedstawiciela.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Renowacja Pałacu na Wodzie na ukończeniu

Niedziela legnicka 34/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Krzeszów

remont

restauracja

Fundacja EPB

Odrestaurowane wnętrze pawilonu

Odrestaurowane wnętrze pawilonu

Kończą się prace restauratorskie w Letnim Pawilonie na Wodzie w Betlejem, nieopodal krzeszowskiego sanktuarium. To niezwykłe miejsce związane z historią cystersów, które warto odwiedzić.

Wyjątkowe dzieła mistrzów baroku wymagały pilnych prac konserwatorskich. W 2015 r. remont przeszła elewacja. W tym roku dobiegają końca prace konserwatorskie malowideł.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję