Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wzór do naśladowania

9 kwietnia minęło 20 lat od śmierci ks. Stanisława Łopacińskiego – długoletniego proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, przyjaciela i wieloletniego redaktora Niedzieli.

Niedziela sosnowiecka 16/2021, str. VI

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Stanisław Łopaciński

Ks. Stanisław Łopaciński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Stanisław Łopaciński zmarł w 93. roku życia, do końca pełniąc posługę kapłańską. Spoczął na cmentarzu parafialnym, w grobie kapłańskim, przy ul. Szybikowej w Czeladzi. W testamencie, jaki zostawił, napisał m.in.: „Wdzięczny jestem Bogu za łaskę długiego życia i dar kapłańskiego powołania. Przepraszam wszystkich, którym kiedykolwiek i czymkolwiek sprawiłem przykrość, równocześnie wyrażam wielką wdzięczność moim rodzicom za przykładne wychowanie religijne i pomoc w dobrowolnie obranej drodze życia. Proszę o pamięć w modlitwach (...)”.

– Bardzo żałuję, że nie poznałem nigdy bliżej mojego poprzednika. Ale widać po tym co zostawił w parafii, że był bardzo dobrym proboszczem. Dlatego systematycznie modlimy się za jego duszę i dbamy o jego grób na naszym cmentarzu – powiedział ks. Józef Handerek, proboszcz parafii w Czeladzi-Piaskach. Ks. Łopaciński zapisał się w historii Czeladzi jako człowiek o niezwykle otwartym sercu, wrażliwy na potrzeby bliźniego. Do dziś parafianie przekazują sobie opowieść o tym, jak ks. Stanisław obdarował bliższych i dalszych współpracowników złotymi monetami, które kiedyś sam otrzymał. – Dwie monety dostała od ks. Łopacińskiego moja babcia. Gdy umierała, przekazała je mnie. Dziś żałuje, że sprzedałem je w sklepie numizmatycznym, bo dziś byłaby to wspaniała pamiątka, ale wówczas byłem młodym człowiekiem i potrzebowałem gotówki – opowiada pan Mariusz.

Ks. Stanisław Łopaciński urodził się 17 kwietnia 1908 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Po maturze zdanej w 1928 r. w Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 czerwca 1933 r. w sanktuarium na Jasnej Górze z rąk biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny. Przez całe kapłańskie życie był związany z Zagłębiem. Pierwszą parafią, w jakiej przyszło mu pracować, była wspólnota Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. To właśnie w tej parafii, wraz z członkami Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, co tydzień wydawał czterostronicowy dodatek do tygodnika Niedziela. Nakład pisma sięgał 1200-1500 egzemplarzy tygodniowo, co nawet dziś jest wynikiem rewelacyjnym, a przecież wówczas nie było ani komputerów, ani aparatów cyfrowych, ani sieci internetowej. Wszystko to wymagało wielkiego poświęcenia, entuzjazmu i pracowitości. Następnie ks. Stanisław Łopaciński został administratorem parafii św. Józefa w Dąbrowie Górniczej. A od 25 grudnia 1948 do przejścia na zasłużoną emeryturę w 1989 r. pełnił funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach. Jak łatwo obliczyć, był proboszczem na Piaskach przez 41 lat. Przez ten czas dął się poznać jako wyśmienity duszpasterz, kaznodzieja, gospodarz i spowiednik. 23 września 2000 r., w Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, ks. Stanisław został wyróżniony Medalem Mater Verbi nadawanym przez redakcję Tygodnika Niedziela za – jak czytamy w laudacji – pierwszą redakcję zagłębiowskiego dodatku Niedzieli oraz ciągły i żywy kontakt z redakcją, wnikliwość i kompetencje dziennikarskie godne naśladowania. To oczywiście nie jedyne wyróżnienie, jakie otrzymał kapłan. Przed II wojną odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi za pracę społeczną w chrześcijańskich związkach zawodowych. A w czasie pontyfikatu papieża Pawła VI otrzymał tytuł Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-04-14 07:27

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zima nie odpuszcza. Polaków czeka mroźna niedziela. Kiedy ocieplenie?

2026-02-01 07:42

[ TEMATY ]

zima

ocieplenie

nie odpuszcza

mroźna niedziela

Adobe Stock

Zima nie odpuszcza

Zima nie odpuszcza

W nocy z soboty na niedzielę temperatura w kraju wyniosła od minus 25 do minus 8 st. C. Służby apelują o zwracanie uwagi na osoby zagrożone wychłodzeniem.

Polska jest pod wpływem rozległego wyżu, który swoim zasięgiem obejmuje większość Europy. Przynosi on arktyczne, kontynentalne masy powietrza.
CZYTAJ DALEJ

Papież poświęcił figurę św. Róży z Limy w Ogrodach Watykańskich

2026-01-31 13:59

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Od dziś również Peruwiańczycy mają swe miejsce kultu w Ogrodach Watykańskich. Z inicjatywy peruwiańskiego Episkopatu ustawiono tam figurę św. Róży z Limy oraz mozaikę przedstawiającą wizerunki Matki Bożej z najważniejszych sanktuariów w Peru. Poświęcenia dokonał sam Leon XIV, który przez ponad 20 lat był w tym kraju misjonarzem, w tym przez ponad 8 lat jako biskup.

Na mozaice przedstawiono osiem różnych wizerunków Matki Bożej, czczonej w różnych regionach Peru, oraz dodatkowo wizerunek Maryi Niepokalanej. Natomiast św. Róża została przedstawiona z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Figura upamiętnia mistyczne doświadczenie, którego doznała ta młoda Peruwianka, kiedy modliła się przed wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Dominika w Limie.
CZYTAJ DALEJ

Anioł o twarzy... premier Włoch. Zamieszanie po odnowieniu fresku w bazylice

2026-02-01 08:10

[ TEMATY ]

anioł

Giorgia Meloni

Premier Włoch

La Repubblica/Pixabay

Czy anioł na fresku przypomina premier Włoch

Czy anioł na fresku przypomina premier Włoch

Premier Włoch Giorgia Meloni stwierdziła w sobotę, że nie przypomina anioła. Tak na portalu społecznościowym odniosła się do polemiki, jaka wybuchła, gdy odkryto, że anioł stanowiący dekorację marmurowej rzeźby po konserwacji w bazylice w Rzymie ma jej twarz. Rząd i władze kościelne zapowiedziały kontrole.

O dużym podobieństwie oblicza anioła do twarzy szefowej rządu w historycznej rzymskiej bazylice San Lorenzo in Lucina poinformował w sobotę dziennik „La Repubblica”. Jak wyjaśnił, wizerunek szefowej rządu ma figura anioła na fresku wokół marmurowej rzeźby przedstawiającej króla Włoch Humberta II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję