Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pokojowa walka

Zadaniem chrześcijan, według kard. Mauro Piacenzy, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, jest przywracanie ładu w rzeczywistościach nieuporządkowanych. Jedną z form jego przywracania jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2021, str. II

[ TEMATY ]

adoracja

Kaplica Wieczystej Adoracji

Ks. Daniel Wójcik

Adoracja w Grabowcu trwa od 2 lat

Adoracja w Grabowcu trwa od 2 lat

Prawdziwa obecność Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii daje nam w Kościele możliwość pokojowej walki, w którą może włączyć się każdy wierzący. Wiele parafii na świecie i w Polsce umożliwia adorację Najświętszego Sakramentu w konkretnych godzinach. Ponadto jest również obecna w Kościele idea, która coraz odważniej jest podejmowana we wspólnotach lokalnych, również w Polsce. Chodzi o ideę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, polegającą na nieustannym trwaniu przy Eucharystycznym Jezusie w dzień i w nocy.

Czas przygotowania

Parafią, która w diecezji podjęła taką adorację jest parafia św. Mikołaja w Grabowcu. W tym roku, w lutym przeżywa 2. rocznicę wieczystej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jednocześnie rozpoczyna 10. rocznicę adoracji. Myśl, aby rozpocząć adorację wieczystą została podjęta w 2012 r. przez ks. Zygmunta Żółkiewskiego, obecnego proboszcza. Codziennie, o godz. 8 (po Mszach św. porannych) wystawiano do adoracji Jezusa Eucharystycznego. Adoracja trwała do godz. 15 i kończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Jednocześnie, przez te lata (2012-18) podczas wystawienia Pana Jezusa zawsze była obecna adorująca osoba. Jezus nigdy nie był sam. „Dyżury” przed Najświętszym Sakramentem trwały po godzinie dziennie i podejmowały je chętne osoby w trybie tygodniowym.

Owoce adoracji

6 lat adoracji czasowej pozwoliły stworzyć grunt pod próbę wprowadzenia wieczystej adoracji Pana Jezusa. Udało się zrealizować tę myśl na początku 2019 r. Duchowym wprowadzeniem w tę inicjatywę były adwentowe rekolekcje eucharystyczne prowadzone przez ks. Dominka Samulaka, ojca duchownego seminarium diecezji. Podczas nich wskazywał on na wartość adoracji w dzisiejszym świecie oraz owoce, jakie płyną z takiej modlitwy. Po zakończeniu rekolekcji, wraz z początkiem nowego roku, między innymi podczas wizyty kolędowej, ówcześni duszpasterze oraz wierni tworzyli harmonogram obecności przy Jezusie Eucharystycznym. 10 lutego 2019 r. wystawiono w monstrancji Pana Jezusa w wydzielonej, bocznej kaplicy kościoła parafialnego. Od tego momentu adoracja trwa nieprzerwanie od 2 lat.

Jeżeli wierzymy w realną obecność Jezusa w białej Hostii, to pokojowa walka przed Jego obliczem wydaje się jak najbardziej uzasadniona.

Podziel się cytatem

Nie żałować czasu

Jeżeli wierzymy w realną obecność Jezusa w białej Hostii, to pokojowa walka przed Jego obliczem wydaje się jak najbardziej uzasadniona. Podejmowanie wysiłku, aby scalać na nowo, często anonimowe wspólnoty parafialne, jest dzisiaj potrzebne. Bardzo ważne miejsce w tym procesie ma wspólna modlitwa całej parafii przed Najświętszym Sakramentem w intencjach odnowy Kościoła Chrystusowego.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczysta Adoracja w Łagiewnikach

[ TEMATY ]

adoracja

Kaplica Wieczystej Adoracji

B. M. Sztajner/Niedziela

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

Od 3 kwietnia 2005 roku w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa nieustanna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

W liście poprzedzającym utworzenie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Łagiewnikach z 31 marca 2005 roku Jan Paweł II napisał:

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję