Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pokojowa walka

Zadaniem chrześcijan, według kard. Mauro Piacenzy, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, jest przywracanie ładu w rzeczywistościach nieuporządkowanych. Jedną z form jego przywracania jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2021, str. II

[ TEMATY ]

adoracja

Kaplica Wieczystej Adoracji

Ks. Daniel Wójcik

Adoracja w Grabowcu trwa od 2 lat

Adoracja w Grabowcu trwa od 2 lat

Prawdziwa obecność Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii daje nam w Kościele możliwość pokojowej walki, w którą może włączyć się każdy wierzący. Wiele parafii na świecie i w Polsce umożliwia adorację Najświętszego Sakramentu w konkretnych godzinach. Ponadto jest również obecna w Kościele idea, która coraz odważniej jest podejmowana we wspólnotach lokalnych, również w Polsce. Chodzi o ideę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, polegającą na nieustannym trwaniu przy Eucharystycznym Jezusie w dzień i w nocy.

Czas przygotowania

Parafią, która w diecezji podjęła taką adorację jest parafia św. Mikołaja w Grabowcu. W tym roku, w lutym przeżywa 2. rocznicę wieczystej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jednocześnie rozpoczyna 10. rocznicę adoracji. Myśl, aby rozpocząć adorację wieczystą została podjęta w 2012 r. przez ks. Zygmunta Żółkiewskiego, obecnego proboszcza. Codziennie, o godz. 8 (po Mszach św. porannych) wystawiano do adoracji Jezusa Eucharystycznego. Adoracja trwała do godz. 15 i kończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Jednocześnie, przez te lata (2012-18) podczas wystawienia Pana Jezusa zawsze była obecna adorująca osoba. Jezus nigdy nie był sam. „Dyżury” przed Najświętszym Sakramentem trwały po godzinie dziennie i podejmowały je chętne osoby w trybie tygodniowym.

Owoce adoracji

6 lat adoracji czasowej pozwoliły stworzyć grunt pod próbę wprowadzenia wieczystej adoracji Pana Jezusa. Udało się zrealizować tę myśl na początku 2019 r. Duchowym wprowadzeniem w tę inicjatywę były adwentowe rekolekcje eucharystyczne prowadzone przez ks. Dominka Samulaka, ojca duchownego seminarium diecezji. Podczas nich wskazywał on na wartość adoracji w dzisiejszym świecie oraz owoce, jakie płyną z takiej modlitwy. Po zakończeniu rekolekcji, wraz z początkiem nowego roku, między innymi podczas wizyty kolędowej, ówcześni duszpasterze oraz wierni tworzyli harmonogram obecności przy Jezusie Eucharystycznym. 10 lutego 2019 r. wystawiono w monstrancji Pana Jezusa w wydzielonej, bocznej kaplicy kościoła parafialnego. Od tego momentu adoracja trwa nieprzerwanie od 2 lat.

Jeżeli wierzymy w realną obecność Jezusa w białej Hostii, to pokojowa walka przed Jego obliczem wydaje się jak najbardziej uzasadniona.

Podziel się cytatem

Nie żałować czasu

Jeżeli wierzymy w realną obecność Jezusa w białej Hostii, to pokojowa walka przed Jego obliczem wydaje się jak najbardziej uzasadniona. Podejmowanie wysiłku, aby scalać na nowo, często anonimowe wspólnoty parafialne, jest dzisiaj potrzebne. Bardzo ważne miejsce w tym procesie ma wspólna modlitwa całej parafii przed Najświętszym Sakramentem w intencjach odnowy Kościoła Chrystusowego.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby ukoić żal

Niedziela częstochowska 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

adoracja

Dzień Dziecka Utraconego

Beata Pieczykura/Niedziela

Podczas adoracji w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

Podczas adoracji w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

W Dzień Dziecka Utraconego rodzice, których dotknęła strata dziecka przed urodzeniem, we wspólnocie Kościoła oddali swój ból samemu Bogu z nadzieją, że doznają pocieszenia.

Jesteś mamą. Jesteś ojcem. Jesteście rodzicami i nieważne, jak długo wasze dziecko było z wami. Ono było niezwykłym darem – te słowa usłyszeli uczestnicy obchodów Dnia Dziecka Utraconego 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję