Reklama

Niedziela Legnicka

Nieustanny Różaniec w intencji zakończenia pandemii

Krzeszowskie sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to szczególne miejsce, gdzie rozwija się modlitwa różańcowa.

Niedziela legnicka 9/2021, str. VI

[ TEMATY ]

różaniec

Ks. Waldemar Wesołowski

Ks. Marian Kopko jest diecezjalnym moderatorem Żywego Różańca

Ks. Marian Kopko jest diecezjalnym moderatorem Żywego Różańca

Każdego roku do tronu Matki Bożej pielgrzymują tysiące wiernych, zwłaszcza w I sobotę października, na doroczne spotkanie Żywego Różańca.

Moderator

Diecezjalnym moderatorem wspólnoty jest kustosz krzeszowski ks. Marian Kopko. – Nie wypuszczam różańca z rąk, towarzyszy mi już od lat. Wiem, że jest w nim wielka siła – podkreśla. Każdego roku pielgrzymi przybywający do Matki Bożej dzielą się swoimi świadectwami mocy Różańca. Przed ikoną Matki Bożej zostawiają swoje podziękowania i prośby.

Nieustanny Różaniec

Już od 2016 r. w Krzeszowie, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, które obchodzone jest jako Dzień Świętości Życia, zapoczątkowany został nieustanny Różaniec. Przez cały rok o wyznaczonej godzinie zanoszona jest modlitwa różańcowa w ważnych dla Kościoła i Ojczyzny intencjach.

Nieustanny Różaniec to swojego rodzaju sztafeta osób podejmujących kolejno modlitwę różańcową przez godzinę w tygodniu. W ten sposób podtrzymywana jest nieprzerwana modlitwa przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Zatem każda godzina dnia wypełniona jest modlitwą różańcową. Dzięki tej inicjatywie powstała niezwykła wspólnota osób, zanosząca zgodnie prośby i błagania. – Można wybrać dowolne tajemnice różańcowe i modlić się w każdym miejscu i tam, gdzie jesteśmy. Obecnie do wspólnoty należy 366 osób ze 125 miejscowości i 4 krajów – mówi ks. Kopko.

Na stronie sanktuarium została stworzona specjalna zakładka, poświęcona nieustannemu Różańcowi, gdzie znajdziemy również kalendarz modlitwy z informacjami o osobach, które zadeklarowały w niej swój udział.

O ustanie pandemii

Do intencji, które towarzyszą wiernym podczas modlitwy, została dołączona jeszcze jedna: o ustanie pandemii.

Do wspólnoty należy 366 osób ze 125 miejscowości i 4 krajów.

Podziel się cytatem

– Serdecznie zachęcamy do tego modlitewnego szturmu do nieba przez wstawiennictwo Matki Bożej. W modlitwie powierzajmy intencje: o zatrzymanie epidemii na świecie, o zdrowie i wytrwanie w cierpieniu dla wszystkich, których dotknęła ta choroba, o opiekę duchową dla służby medycznej, o pokój wewnętrzny dla wszystkich rodzin, pamięcią modlitewną otaczamy osoby, które odeszły do Pana – podkreśla ksiądz kustosz.

Reklama

Czas pandemii sprawił, że wielu z nas pozostaje długi czas w domach. – Marnujemy wiele czasu i sił na różne troski, lęki, obawy. Wiele czasu spędzamy przed telewizorem. Wielu z nas korzysta z dyspensy udzielonej przez biskupa i nie uczestniczy w liturgii w kościele, zatem tym bardziej warto wziąć różaniec do ręki i tak wykorzystać ten czas. A jeden Różaniec to tylko 15-20 minut. Gdybyśmy wszystkie tajemnice spletli w codzienny modlitewny wieniec, to byłaby to odpowiedź na pragnienie Jezusa z Ogrójca: „Czuwajcie i módlcie się” – zauważa ks. Kopko.

Jak się włączyć?

Aby zostać członkiem nieustannego Różańca przy krzeszowskim sanktuarium wystarczy zadeklarować chęć włączenia się do niego. Można to uczynić pisemnie, telefonicznie lub mailowo. Wybieramy sobie godzinę modlitwy raz w tygodniu. Mogą w niej uczestniczyć osoby z całej Polski, również z zagranicy.

Więcej informacji znajdziemy na stronie sanktuarium: www.opactwo.eu.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja w Licheniu prosi o różaniec

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Trzecim miejscem, które nawiedzamy z różańcem w ręku, to nasze narodowe sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

Tu kult Maryi związany jest z Jej objawieniami z 1850 roku. Jak podają przekazy historyczne, pasterz, Mikołaj Sikatka, często modlił się przed leśną kapliczką, w której znajdował się obraz Maryi odnaleziony przez byłego żołnierza Tomasza Kłosowskiego, przedstawiający Jej wizerunek w takiej postaci, w jakiej sobie życzyła. W maju 1850 roku, kiedy Mikołaj klęcząc na trawie odmawiał różaniec, zbliżyła się do niego nieznana mu, piękna niewiasta. Była to Najświętsza Maryja Panna, która pochwaliwszy Boga przekazała mu swoje orędzie do ludu, mówiąc między innymi: „Zachęcaj ludzi do pokuty i modlitwy... Zwłaszcza niech ludzie modlą się na różańcu, rozważając życie i mękę Pana Jezusa”... Po tych słowach Pani ukazała Mikołajowi długi różaniec składający się z piętnastu tajemnic. Podczas drugiego objawienia powtórzyła to polecenie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję