Reklama

Niedziela Lubelska

Prorok żywego Kościoła

Ksiądz Franciszek Blachnicki przez 20 lat był związany z Lublinem.

Niedziela lubelska 9/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Msza św. z kard. Hansem Urs von Balthasarem (po lewej) w kaplicy na Sławinku, styczeń 1972

Msza św. z kard. Hansem Urs von Balthasarem (po lewej) w kaplicy na Sławinku, styczeń 1972

Małe emblematy z greckimi słowami „Światło-Życie” na szyjach tysięcy młodych ludzi w latach 70. XX wieku budziły niepokój ówczesnych władz. Służba bezpieczeństwa przypuszczała, że „foski” są odznaką członków tajnej antykomunistycznej organizacji. Nosili je oazowicze, zrzeszeni w Ruchu Światło-Życie, założonym przez ks. Franciszka Blachnickiego.

Dwa więzienia

Setna rocznica urodzin tego wielkiego charyzmatyka przypada 24 marca br. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki przez 20 lat był silnie związany z Lublinem, najpierw poprzez KUL, a potem przez inicjatywy duszpasterskie, które przetrwały do dzisiaj.

Życiorys ojca Franciszka – tak mówią o nim oazowicze, oprócz dramatów jest pełen odważnych pomysłów, które przyczyniły się do odnowy religijnej i moralnej setek tysięcy Polek i Polaków w czasach komunizmu. Pochodził z Rybnika, brał udział jako żołnierz w kampanii wrześniowej w 1939 r., został zesłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie groziła mu śmierć przez ścięcie, do końca okupacji był więziony przez Niemców. Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego, już jako kapłan założył pierwsze swoje dzieło, przeciwalkoholową Krucjatę Wstrzemięźliwości, za co trafił w 1961 r. na 4 miesiące do więzienia, tym razem komunistycznego. Zaraz po uwolnieniu został wysłany na studia do Lublina.

Dzieła w Lublinie

Początek pobytu ks. Blachnickiego w Lublinie przypada na okres II Soboru Watykańskiego. Wraz z grupą innych księży Blachnicki powołuje Lubelski Zespół Liturgiczny, który promuje posoborową liturgię w całej Polsce. W Lublinie ks. Blachnicki rozszerza dzieło dwutygodniowych rekolekcji zamkniętych, do oazy dla dzieci dochodzą turnusy dla młodzieży i dorosłych, kleryków, a potem dla całych rodzin. Formacja uczestników rekolekcji kontynuowana była w cotygodniowych spotkaniach w parafiach. W duchu Soboru ojciec Franciszek otworzył się na udział świeckich w życiu Kościoła, także w liturgii. Z zaufaniem powierza coraz więcej funkcji dziewczętom i kobietom, one stają się animatorkami i moderatorkami w ruchu. Jego kolejne idee, nowego człowieka, nowego życia i nowej kultury, porywają młodych ludzi w całym kraju.

Reklama

Zapleczem logistycznym dla szybko rozwijającego się ruchu są kolejne domy powstające na lubelskim Sławinku, w pewnym momencie jest ich aż 7. Tutaj przygotowywane były i drukowane materiały formacyjne dla animatorów i oazowiczów. Oprócz Krościenka nad Dunajcem, Lublin jest do dzisiaj ważnym centrum ruchu oazowego.

Oazowy konkurs

Jubileusz setnych urodzin ks. Blachnickiego stał się impulsem do ogłoszenia konkursu przez Archidiecezjalne Centrum Ruchu Światło-Życie w Lublinie. Do 15 maja br. można tworzyć i nadsyłać prace literackie i plastyczne, grafiki komputerowe i gry edukacyjne. Konkurs Ksiądz Franciszek Blachnicki w moim życiu skierowany jest do członków ruchu, których w naszej diecezji są dziesiątki tysięcy. Celem konkursu, oprócz uczczenia sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest też „inspirowanie do podejmowania wysiłku intelektualnego, zgłębiania życiorysu, dzieł ks. Franciszka Blachnickiego, jego związków z Lublinem”. Wszelkie informacje i formularze zgłoszeń są na stronie lubelskiej oazy – https: //lublin.oaza.pl .

Życie i dzieła ojca Franciszka będą wspominane w najbliższym czasie w celebracjach liturgicznych. W sobotę, 27 lutego, o godz. 16.00 w 34. rocznicę śmierci Mszy św. w archikatedrze przewodniczyć będzie bp Mieczysław Cisło. Tuż przed jubileuszem urodzin „sługi Niepokalanej”, 20 marca o godz. 11.00 abp Stanisław Budzik celebrować będzie Eucharystię w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msze św. o beatyfikację ks. Blachnickiego

Dzisiaj – w 100. rocznicę urodzin i chrztu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – w kościołach archidiecezji warszawskiej odbędą się Msze św. w intencji beatyfikacji założyciela Ruchu Światło-Życie.

W Rejonie Centralnym: o godz. 20:15 w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła na Grójeckiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję