Reklama

Niedziela Małopolska

Kościoły stacyjne Krakowa

W okresie Wielkiego Postu abp Marek Jędraszewski wraz z biskupami pomocniczymi zaprasza krakowian oraz pielgrzymów do codziennego nawiedzania kościołów stacyjnych.

Niedziela małopolska 9/2021, str. III

[ TEMATY ]

kościoły stacyjne

Anna Bandura

Kościół św. Anny to jeden z kościołów stacyjnych

Kościół św. Anny to jeden z kościołów stacyjnych

Od Środy Popielcowej do soboty przed Niedzielą Palmową (z wyłączeniem niedziel) wierni mogą pielgrzymować szlakiem krakowskich kościołów stacyjnych. Hasłem tegorocznej modlitwy jest „Kierunek: Nadzieja”. Liturgii każdego dnia przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz lub jeden z biskupów pomocniczych czy biskupów seniorów.

Początki

Tradycja nawiedzania kościołów stacyjnych pochodzi z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wtedy to papieże spotykali się z wyznawcami Jezusa w wyznaczonych świątyniach Rzymu, by następnie w procesji wędrować do innego kościoła. W nich Ojciec Święty sprawował Eucharystię. Celem tych pielgrzymek było m.in. zbudowanie poczucia wspólnoty pomiędzy biskupem a żyjącymi w tamtych czasach chrześcijanami. Podobnie dziś, obecność biskupa jest znakiem jedności Kościoła, umacnia też wiernych w wytrwaniu w podejmowanych wyrzeczeniach.

Istotnym wymiarem liturgii stacyjnej jest jej pokutny charakter. Istnieje potrzeba wynagradzania Panu Bogu za grzech osobisty, który zawsze uderza w duchowe dobra całego Kościoła. Jak nauczał Jan Paweł II, każdy grzech rodzi konsekwencje wychodzące poza ramy życia popełniającej go osoby, dotyka naszych bliźnich, często dopiero w dalekiej przyszłości i szkodzi życiu społecznemu.

Ważnym elementem duchowości liturgii stacyjnej jest też ukazanie miasta jako świętego miejsca – kościoły stacyjne zlokalizowane są w różnych dzielnicach. Uczestnicy dnia stacyjnego rozważają słowo Boże, poszczą, podejmują modlitwę, a podczas Eucharystii składają ofiarę na dzieła miłosierdzia. To wszystko ma zbliżyć wiernych do pełniejszego zrozumienia Paschy Chrystusa.

Dobry powrót

Ta szczególna forma duchowego przeżywania Wielkiego Postu w Krakowie została zapoczątkowana w 2017 r. przez abp. Jędraszewskiego, który wcześniej, w 2013 r. jako metropolita łódzki ustanowił sprawowanie liturgii w Łodzi. Tradycja nawiedzania kościołów stacyjnych była kultywowana w Rzymie do początków XIV wieku. W Wiecznym Mieście przywrócono ją w 1979 r.

Reklama

Warto przyjąć do serca Chrystusowe wezwanie do nawrócenia. Jezus zaprasza każdego z nas do ciągłej i wytrwałej przemiany życia. Pierwszym krokiem jest odrzucenie grzechu, kolejnym, równie istotnym, pokutowanie za popełnione zło. Udział we wspólnotowej modlitwie kościołów stacyjnych może być zewnętrznym znakiem codziennego nawracania się i nieustannej odnowy serca.

Zapowiedzi nabożeństw w kościołach stacyjnych będą publikowane m.in. na stronie: www.krakow.niedziela.pl.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wezwanie do wyrzeczenia się przemocy i przebaczania na nabożeństwie stacyjnym

[ TEMATY ]

kościoły stacyjne

Bożena Sztajner/Niedziela

Wielkie zło zaczyna się w ludzkim sercu od codziennych małych niesnasek, rodzinnych i sąsiedzkich zatargów i prześladowania słabszych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. odprawionej w kościele św. Szczepana w ramach wielkopostnych nabożeństw stacyjnych. Biskup podkreślił, że zadaniem uczniów Chrystusa jest położenie tamy złu i powstrzymanie przemocy, której jest coraz więcej w życiu osobistym, społecznym i politycznym.

Bp Muskus mówił, że wyznaczony przez Jezusa cel, jakim jest dążenie do Boskiej doskonałości, wydaje się nieosiągalny, jednak stanowi on jedyną drogę człowieka, który pragnie być Jego uczniem. „Nie jest to jednak droga religijnego perfekcjonizmu, zdobywania punktów za gorliwe wypełnianie praktyk, ale bolesna konfrontacja z tym, co w nas najbardziej wrażliwe: podatnością na zranienia i krzywdy. Jezus wyznacza nam drogę radykalnej miłości, która polega na umiejętności przebaczania doznanych urazów, ale każe iść dalej i kochać tych, którzy nam wyrządzili zło” - mówił w homilii.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #129

2023-01-29 08:31

[ TEMATY ]

Młode Homilie

Ewangelia komentarz

ks. Konrad Jasiewicz

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #129

Czy chcesz być szczęśliwy? Co to w ogóle znaczy? I czy każdy może osiągnąć taki stan? Posłuchajcie komentarza ks. Konrada Jasiewicza na IV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję