Reklama

Niedziela Częstochowska

Patron aktualny i potrzebny

Kim był bł. ks. Michael McGivney? Jakie dzieło po sobie pozostawił? Odpowiedzi na te pytania można poznać podczas peregrynacji relikwii, która trwa także w naszej archidiecezji.

Niedziela częstochowska 9/2021, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

bł. ks. Michael McGivney

Marian Sztajner/Niedziela

Wprowadzeniu relikwii przewodniczył abp Depo

Wprowadzeniu relikwii przewodniczył abp Depo

Przyjmujemy z wdzięcznością wobec Boga dar jego beatyfikacji, odczytując znaki Bożej Opatrzności dla naszego trudnego czasu. Dostrzegamy, że Bóg potwierdził jego świętość cudem uzdrowienia nienarodzonego dziecka ze śmiertelnej choroby. Bóg powołuje nas, abyśmy byli obrońcami życia – mówił abp Wacław Depo 21 lutego w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie podczas rozpoczęcia peregrynacji relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Solidarny do końca

Rozpoczynając ją, abp Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, przewodniczył Mszy św. w tej wspólnocie i wygłosił homilię. Ukazał w niej postać bł. ks. McGivneya (1852-90), która „pokazuje wyraźnie, że życie człowieka nie jest ślepym wytworem natury czy przedmiotem transakcji, kiedy się poczyna, a kiedy ma prawo odebrać życie”. Przypomniał, że bł. ks. Michael „przez służbę kapłańską troszczył się o godność i jedność w rodzinach, organizował działania, które kształtowały braterską wspólnotę, był z ludźmi do końca w ich smutkach w czasie pandemii, śmierci i żałoby”. Na podstawie zapisów błogosławionego mówił o zadaniach rycerzy, którymi są: stawanie w obronie wiary, troska o godność i dobro rodziny, „zjednoczenie mężczyzn dzielących wiarę katolicką, aby zdobyć siłę do niesienia wzajemnie pomocy w czasie pandemii, aby zapewnić godny pochówek zmarłym i finansową pomoc rodzinom zmarłych członków”. Zachęcając do spojrzenia na naszą rzeczywistość, metropolita częstochowski podkreślił: – Tak bardzo jest nam potrzebny dzisiaj, żeby powiedzieć, że on to już przeszedł i dlatego mówi do nas: Nie lękajcie się, miejcie nadzieję w Bogu, ratujcie wasze rodziny, wspólnoty, miejsca pracy i bądźcie z chorymi.

Proboszcz ks. Ryszard Umański cieszy się, że jego parafia jako pierwsza przyjmuje relikwie ks. McGivneya. Wyjaśnił, że w tej wspólnocie jest już rada rycerzy: – Chcemy założył drugą radę. To dziękczynienie za relikwie bł. ks. McGivneya.

Reklama

Rycerze w parafiach

O wyjątkowej chwili dla wszystkich Rycerzy Kolumba i ich działalności mówił Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce: – Warto podkreślić, że błogosławiony żył w czasach bardzo podobnych do tych, które mamy obecnie. Pandemia to czas, kiedy rycerze są potrzebni w parafiach. Beatyfikacja i cud pro-life mocno pokazują, że rycerze są za życiem od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W ramach peregrynacji będzie prowadzone konkretne dzieło miłosierdzia, pomocy dla placówek, które chronią życie. Ta pomoc zostanie nakierowana na instytucje i konkretne rodziny w poszczególnych diecezjach. Wyjaśnił, że „ta ścieżka powołania sąsiadów czy znajomych przemienia w braci. I to jest dziedzictwo bł. ks. McGivneya”.

W naszej archidiecezji

Peregrynacja w archidiecezji częstochowskiej, po zakończeniu jej w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie, odbędzie się w parafiach: Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie (27 lutego – 6 marca), Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie (6-13 marca), Zesłania Ducha Świętego w Lindowie (13-20 marca), św. Lamberta w Radomsku (20-27) marca, św. Marii Magdaleny w Działoszynie oraz św. Barbary w Wieluniu (27 marca – 10 kwietnia). Relikwie nawiedzają parafie, w których działają Rycerze Kolumba, a później te, do których zostają zaproszone.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie Druha Wicka

Niedziela wrocławska 15/2022, str. III

[ TEMATY ]

relikwie

bł. ks. Stefan Frelichowski

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Skauci Europy wprowadzili relikwie

Skauci Europy wprowadzili relikwie

Relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy i skautów, trafiły do parafii św. Jana Apostoła.

Druh Wicek dołączył na Zakrzowie do dwóch patronów wrocławskich szczepów: św. Jana Pawła II i św. Hiacynty Marto. Relikwie wprowadzono podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Grzegorz Gac, duszpasterz Skautów Europy. W homilii przybliżył młodym postać błogosławionego, który urodził się w 1913 r. w Chełmży i już jako 14-latek został harcerzem, a harcerstwo stało się jego pasją: – Stefek Frelichowski, mając zaledwie 26 lat, został aresztowany przez Niemców już na początku II wojny światowej. Za co? Za to, że uczył innych, jak być dobrym człowiekiem, bo dalej jako kapłan był harcerzem i wychowywał młodych ludzi. Przewędrował przez sześć obozów. Na sam koniec trafił do Dachau, gdzie na więźniach dokonywano eksperymentów medycznych. Tam potajemnie kontynuował posługę duszpasterską, a gdy w obozie wybuchła epidemia tyfusu, z miłością i z narażeniem życia niósł pomoc chorym. Sam zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję