Reklama

Prasa zagraniczna

Kościół w Meksyku poraniony

Od kwietnia 2020 r. do końca stycznia br. w Meksyku z powodu epidemii zmarło 172 księży, 5 biskupów, 10 diakonów i 7 braci zakonnych. Najtragiczniejszy był pierwszy miesiąc br., gdy średnio umierał jeden kapłan dziennie i zakażenia wzrastały. Dane te zawiera najnowszy raport Katolickiego Ośrodka Multimediów. W styczniu zmarło 37 prezbiterów, 1 biskup pomocniczy, 2 siostry zakonne i 2 diakonów.

America

Kiedy koniec dyspens?

Dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. zostaną najpewniej zniesione, gdy minie zagrożenie epidemiczne, co wiąże się z postępem programu szczepień. W Stanach Zjednoczonych, które są w czołówce pod względem liczby zaszczepionych osób, może się to stać w perspektywie kilku miesięcy. Pierwsza diecezja – Detroit już ogłosiła, że dyspensa przestanie obowiązywać od soboty przed 4. niedzielą Wielkiego Postu. Zapewne wkrótce za przykładem Detroit podążą także inne diecezje. Do życia wiarą potrzebna jest bowiem fizyczna obecność w kościele.

The Telegraph

Kontrowersje w Rumunii

Nie wiadomo, czy to wydarzenie nie będzie miało wpływu na rekordowe w skali Europy i świata zaufanie, jakim Rumuni obdarzają wspólnoty kościelne. Chodzi o tragiczną śmierć 6-tygodniowego dziecka, spowodowaną obrzędem chrztu. Rzecz w tym, że w części cerkwi prawosławnych nadal stosuje się chrzest przez trzykrotne zanurzenie dziecka w wodzie.

Tym razem podczas obrzędu, który odbywał się w miejscowości Suczawa w północnej Rumunii, wydarzyła się tragedia. Dziecko zachłysnęło się wodą i mimo natychmiastowego transportu do szpitala nie udało się go uratować. Informacja o tragedii wzburzyła rumuńską opinię publiczną. Pod petycją do władz Cerkwi o zaprzestanie tej praktyki podpisało się w krótkim czasie kilkadziesiąt tysięcy osób.

W większości cerkwi prawosławni duchowni chrzczą, polewając dziecko niewielką ilością wody, ale w części nadal obowiązuje stara praktyka zanurzania, a część hierarchii prawosławnej niechętnie patrzy na zmiany.

Reklama

Reuters

Awans kobiet

Co oznacza niedawna decyzja papieża mianująca francuską zakonnicę – 52-letnią s. Nathalie Becquart na eksponowane stanowisko w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów? Ruch ten należy odczytywać w kontekście wcześniejszych decyzji Franciszka, które dowodzą, że to, co pisze o kobietach w swoich dokumentach i jak z podziwem o ich możliwościach mówi, nie jest tylko grą.

Co zmienia nominacja s. Nathalie Becquart? Po raz pierwszy w historii Kościoła kobieta będzie mogła głosować i przez to mieć wpływ na tak istotne z punktu widzenia zarządzania wspólnotą Kościoła gremium, jakim jest Synod Biskupów. Francuska zakonnica zna trochę działalność synodalną, bo od 2019 r. doradza Sekretariatowi Generalnemu. Nauczyła się już, że w tej pracy potrzeba cierpliwości. W młodości uwielbiała żeglować po Atlantyku, a i teraz, gdy tylko może, prowadzi rekolekcje na jachcie. Pracę w Watykanie także porównuje do tego, co się dzieje na morzu, gdzie w tym samym rejsie człowiek napotyka sztormy, ale i wspaniałą pogodę.

The Sydney Morning Herald

Na razie wyboru nie będzie

Na Antypodach pojawiają się kontrowersje związane ze szczepionką koncernu AstraZeneca. Nie chodzi o jej niższą skuteczność w porównaniu ze szczepionką Pfizer/BioNTech, ale o metodę jej produkcji, w której wykorzystano linię komórkową abortowanych płodów. Kościół katolicki dopuszcza używanie tej szczepionki, gdy nie ma innego specyfiku, aby ustrzec się przed zagrożeniem utraty zdrowia i życia. Australijscy chrześcijanie – chodzi nie tylko o Kościół katolicki, ale także o anglikański – uznają tę argumentację, ale podkreślają, że w sytuacji, kiedy jest wybór, osoba odczuwająca wyrzut sumienia powinna mieć możliwość wybrania niekontrowersyjnej pod względem moralnym szczepionki. Władze zastrzegają jednak, że takiej możliwości na razie nie będzie. W pierwszej kolejności na Antypody ma trafić 20 mln dawek preparatu Pfizer/BioNTech, a w drugiej – 50 mln dawek AstraZeneca. Dopiero w późniejszym czasie ma się pojawić szczepionka koncernu Novavax.

2021-02-23 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję