Reklama

Modlitewny strzał w dziesiątkę

Warto na nowo odkryć wartość aktów strzelistych. To doskonała modlitwa dla zabieganych.

Niedziela Ogólnopolska 9/2021, str. 52

[ TEMATY ]

modlitwa

Studio Graficzne TK Niedziela

Jeśli mówimy o strzałach w dziesiątkę, to akty strzeliste są właśnie o tym. Idąc klasykiem: krótko i na temat! Decyzją woli „puszczam” szybką strzałę modlitwy uwielbienia, prośby i dziękczynienia, aby rozbudzić w sobie Bożą obecność, zaufanie do Stwórcy, podziw dla Jego dzieł.

Choć praktyka tej modlitwy ma wielowiekową tradycję, to w dzisiejszym zabieganym świecie warto pamiętać o aktach strzelistych, aby na nowo „zagospodarować” codzienną przestrzeń tu i teraz.

Kontakt z Ojcem

„Powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać” (Łk 18,1). Akty strzeliste są odpowiedzią na słowa Jezusa o nieustannej modlitwie. Mówią o kontakcie z Ojcem, odkrywaniu Jego „Jestem” i mojego „jestem”, zaufaniu, bliskości oraz moich wątpliwościach. To spontaniczne poruszenia serca pojawiające się w związku z tym, co właśnie przeżywam, z działaniami, które podejmuję, wydarzeniami, w których uczestniczę, trudnościami, z którymi się zmagam, marzeniami i pomysłami, których realizacja wydaje się wyzwaniem porównywalnym do zdobycia obu biegunów zimą.

Uświęcający nawyk

Już Ojcowie Pustyni zachęcali do modlitwy aktami strzelistymi, wskazując na ich nieocenioną pomoc w oczyszczaniu i umacnianiu duszy oraz podtrzymywaniu wrażliwości na Bożą obecność, co jest skuteczną zaporą na pokusy szatana. Święty Josemaria Escrivá de Balaguer przekonuje, że „akty strzeliste nie paraliżują pracy, podobnie jak bicie serca nie przeszkadza ruchom ciała”. Oznacza to, że akty strzeliste są dla człowieka po prostu naturalne i wpisują się nawet w najbardziej napięty grafik. To modlitwa dla zabieganych. Wielokrotnie podejmowane w ciągu dnia jako osobiste westchnienia, żarliwe zawołania, ubrane w proste słowa, powszechnie znane modlitwy, cytaty z Pisma Świętego, nie paraliżują wykonywanej pracy, a służą naszemu zbawieniu.

Modlitwa „na miarę”

Jeśli damy się prowadzić Duchowi Świętemu, każdy z nas może samodzielnie tworzyć akty strzeliste, aby uwielbiać Boga w Trójcy Jedynego, przepraszać Go, prosić o potrzebne łaski, przyzywać wstawiennictwa Matki Najświętszej, aniołów i świętych. Można połączyć swoje codzienne czynności z konkretnymi aktami strzelistymi – np. gdy wykonujemy wszelkie czynności porządkujące i higieniczne: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mt 8, 2); dzwonek telefonu/do drzwi: „Przyjdź, Panie Jezu!” (Ap 22, 20); spojrzenie przez okno: „Panie, żebym przejrzał” (Łk 18, 41); kiedy ktoś cię potrzebuje (albo dziecko płacze w nocy): „Oto jestem, przecież mnie wołałeś” (1 Sm 3, 6); gdy mijasz kościół: „Chwała Ojcu...”. Tu osobista kreatywność ma pole do działania.

Reklama

Bogactwo Kościoła jest ogromne. Oto wybrane propozycje: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1, 38); „Panie, dopomóż mi” (Mt 15, 25); „Ulituj się nade mną, Panie, synu Dawida!” (Mt 15, 22); „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mt 8, 2). „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!” (Mk 10, 47); „Jezu, ufam Tobie!” (św. Faustyna); „Jezu, Ty się tym zajmij!” (o. Dolindo Ruotolo); „Na większą chwałę Bożą. Ad maiorem Dei gloriam” (św. Ignacy Loyola); „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21, 17); „O Maryjo Panno najpobożniejsza, daj umysłowi memu skupienie” (św. Jan XXIII).

Możesz się zatem zawsze i wszędzie modlić aktami strzelistymi – kiedy otwierasz oczy, wstajesz, ćwiczysz, robisz śniadanie, wstajesz w nocy do dziecka, pijesz kawę, biegniesz na przystanek, idziesz do szkoły, mijasz kościół, przydrożny krzyż, jedziesz tramwajem, gotujesz obiad, robisz pranie, odkurzasz, bawisz się z dziećmi, pielęgnujesz balkon, pielisz działkę, idziesz do parku na „kije”, kładziesz się spać...

Akt strzelisty to strzała, która w mgnieniu oka jest u Celu.

2021-02-23 11:32

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: Asia Bibi modli się o uwolnienie

[ TEMATY ]

modlitwa

Asia Bibi

www.christianisinpakistan.com

Z okazji świąt wielkanocnych Asii Bibi zezwolono spożyć kolację w towarzystwie swego męża. Ta pakistańska chrześcijanka i matka pięciorga dzieci w 2010 r. została skazana na karę śmierci przez powieszenie za rzekomą obrazę Mahometa. Uwięziona od niemal ośmiu lat, czeka na rozpatrzenie swej apelacji.

Podczas pośpiesznej kolacji z mężem modliła się wraz z nim o swe uwolnienie. „Proszę Cię Panie Jezu, daj mi wolność. Ty, który powstałeś z martwych, Ty Zmartwychwstały, spraw, aby również Twoja córka Asia wraz z Tobą powstała. Skrusz moje kajdany, spraw, by moje serce mogło się wyrwać zza tych krat i towarzysz mej duszy, by była bliska mym krewnym i była zawsze blisko Ciebie. Nie opuszczaj mnie w chwili trwogi, nie pozbawiaj mnie swej obecności. Ty, który cierpiałeś męki i krzyż, ulżyj moim cierpieniom. Trzymaj mnie blisko siebie, Panie Jezu” – modliła się w Wielki Czwartek Asia Bibi. Ze specjalnym apelem zwróciła się również do Papieża Franciszka, aby zawsze o niej pamiętał w swoich modlitwach.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję