Reklama

Wiadomości

Życie po covidzie

Każdego dnia przybywa osób, które pokonały COVID-19. Ujemny test po przejściu choroby nie zawsze jednak oznacza powrót do pełnej kondycji.

Na początku lutego liczba ozdrowieńców w Polsce wynosiła prawie 1,3 mln. Wiele osób, które przeszły COVID-19, wraca do zdrowia, ale u niemałej części pacjentów choroba powoduje różne, często przewlekłe powikłania.

Wirus i jego skutki

Z komplikacjami pocovidowymi muszą się liczyć zwłaszcza osoby, które najciężej przeszły chorobę i były z tego powodu hospitalizowane.

– Przypuszczam, że ok. 90% pacjentów, którzy zostali wypisani z oddziału covidowego, doświadcza przez dłuższy czas negatywnych skutków tej choroby. Tej liczby proszę nie traktować dosłownie, ale taki jest rząd wielkości – mówi dr n. med. Włodzimierz Wróbel, pulmonolog pracujący na oddziale covidowym.

Najczęściej zgłaszane objawy utrzymujące się lub pojawiające się po przejściu choroby to: odczucie zmęczenia, osłabienie, duszność, kaszel, bóle stawów, bóle w klatce piersiowej, problemy z węchem i smakiem. Czasem pacjenci mówią o trudnościach z myśleniem i koncentracją, o bezsenności, apatii oraz tzw. kołataniu serca.

Najpoważniejsze ślady, które pozostawia SARS-CoV-2, to zaburzenia czynności płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia pracy nerek i wątroby. Koronawirus może też powodować zmiany neurologiczne.

Od początku pandemii wiadomo, że narządem najczęściej atakowanym przez koronawirusa są płuca. – Jeżeli chodzi o tempo cofania się zmian w płucach, to nie ma reguły – wyjaśnia dr Wróbel. – Są osoby, u których obraz w tomografii komputerowej wykazuje zajęcie 80-85% tkanki płucnej, a później w miarę szybko ich stan się poprawia i wracają do życia bez inwalidztwa. Są też pacjenci, którzy mają zajętą mniejszą powierzchnię płuc, ale zmiany chorobowe cofają się u nich znacznie wolniej i te osoby wymagają opieki medycznej.

Stan pacjenta decyduje o wyborze drogi postępowania po opuszczeniu oddziału covidowego. – Większości pacjentów zalecamy w wypisie kontrolę w poradni pulmonologicznej, a za ok. 3 miesiące wykonanie tomografii klatki piersiowej – wyjaśnia dr Wróbel. – Pacjentom, u których koronawirus dokonał dużych spustoszeń w tkance płucnej, zalecamy steryd systemowy. W lżejszych przypadkach wystarczy steryd wziewny połączony z lekiem rozkurczającym oskrzela. Pacjenci otrzymują też receptę na heparynę drobnocząsteczkową, aby zapobiec zatorowości. Jeżeli zmiany pocovidowe są bardzo zaawansowane, kierujemy pacjenta na specjalistyczną rehabilitację. Wszystkim zalecamy systematyczne ćwiczenia oddechowe. Najprostsze z nich to: pacjent bierze głęboki wdech, a wydech wykonuje przez tzw. zasznurowane, czyli zwężone usta.

Reklama

Pilotażowa rehabilitacja

Pierwszym ośrodkiem w Polsce, który realizuje pilotażowy program rehabilitacji pacjentów po przebytym COVID-19, jest szpital MSWiA w Głuchołazach. Ta placówka, specjalizująca się w leczeniu pacjentów z chorobami płuc, opracowała program, który jest realizowany na oddziale rehabilitacji oddechowej. Pierwszych pacjentów, u których choroba zostawiła trwały ślad, przede wszystkim w płucach, ale również w układzie krążenia czy ogólnej sprawności, przyjęto jesienią ub.r. Obecnie najbliższe wolne terminy to marzec 2022 r. Turnus realizowany w ramach NFZ ma na celu remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej pacjenta, jego sprawności oddechowej, siły mięśniowej oraz ogólnej sprawności fizycznej. Jeśli pacjent wymaga wsparcia psychicznego, prowadzona jest psychoterapia. Pilotażowy program pozwoli również zebrać dane o długotrwałych skutkach choroby.

W sieci można znaleźć również oferty pobytów rehabilitacyjnych dla ozdrowieńców w uzdrowiskach, m.in. w Ustroniu, Inowrocławiu, Lądku-Zdroju i innych, ale na warunkach komercyjnych. Kuracja taka, w zależności od decyzji pacjenta, może trwać 7, 14 i więcej dni. Organizatorzy oferują działania z zakresu szeroko rozumianej fizjoterapii, a ponadto opiekę psychologiczną i konsultację z dietetykiem.

Reklama

Ze względu na fakt, że wielu ozdrowieńców ma komplikacje i problem z powrotem do normalnej aktywności, tworzone są specjalistyczne placówki dla pacjentów z pocovidowymi powikłaniami. Jedną z nich jest otwarty w grudniu 2020 r. Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19 we Wrocławiu, działający przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc. Kompleksowa opieka w tym ośrodku obejmuje badania laboratoryjne i diagnostyczne, konsultacje rehabilitanta, psychologa, dietetyka i pracownika socjalnego.

Vademecum ozdrowieńca

Ozdrowieńcy, którzy nie mają możliwości leczenia w specjalistycznej poradni, pozostają pod opieką lekarza rodzinnego. – W postępowaniu pocovidowym ważna jest ocena funkcjonowania płuc, wydolności nerek, trzustki i wątroby – mówi dr Wróbel. – Pacjenci, którzy najciężej przeszli chorobę, powinni sprawdzić w laboratorium poziom cukru i kreatyniny, wykonać próby wątrobowe. Takie badania polecam również pacjentom, u których infekcja wywołała stan nadmiernego lęku o własne zdrowie. Wykonanie podstawowych badań jest dobrym panaceum na takie przewrażliwienie.

Uniwersalnym zaleceniem dla ozdrowieńców jest dbanie o swój dobrostan, co oznacza m.in. większą dawkę wypoczynku i snu oraz stopniowo zwiększaną aktywność fizyczną. Trzeba też pamiętać o reżimie sanitarnym, a przede wszystkim o zaszczepieniu się, ponieważ zdarzają się przypadki ponownego zachorowania na COVID-19, a jak podkreślają epidemiolodzy, ryzyko to rośnie wraz z rozprzestrzenianiem się jego nowych wariantów.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) promuje metody rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19. Na stronie KIF dostępne są trzy filmiki informujące, jak prowadzić rehabilitację w domu. Tematy filmów to: „Pozycje łagodzące duszności i techniki oddychania”, „Ćwiczenia po opuszczeniu szpitala” i „Wskazówki dla pacjenta – powrót do codziennego życia”. Instruktorami w filmach są znani aktorzy. Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów KIF. Jak podkreślają specjaliści proponowane ćwiczenia oraz zalecenia są ważne, ale nie powinny zastępować zaleceń czy indywidualnie dobranego programu ćwiczeń, przekazanego pacjentowi przez personel medyczny podczas wypisu ze szpitala. Adres strony: fizjoterapiaporusza.pl/rehabilitacja-po-covid.
akw

2021-02-23 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu prosi o wyrozumiałość wobec obostrzeń i wzywa do solidarności

[ TEMATY ]

episkopat

abp Stanisław Gądecki

KEP

epidemia

koronawirus

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W przesłaniu na piątą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, prosi o wyrozumiałość wobec obostrzeń, które wiążą się ze stanem epidemii koronawirusa oraz apeluje o solidarność.

„Kościoły nie są zamknięte, są otwarte dla modlitwy prywatnej, niemniej jednak jesteśmy zobowiązani do respektowania porządku naturalnego, jaki jest wymuszony przez stan epidemii” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję