Reklama

Książka

Z autopsji

Okudżawa. Życie, piosenki, legenda
Dmitrij Bykow

Zapomnianego rosyjskiego poetę, pisarza, pieśniarza można przypomnieć sobie, czytając obszerną biografię Okudżawa. Życie, piosenki, legenda. Książka Dmitrija Bykowa nie tyle przybliża Bułata Okudżawę, ile przedstawia jego trudne i pogmatwane życie. Był synem Gruzina i Ormianki. Ojca, fanatycznego funkcjonariusza aparatu partyjnego, rozstrzelano z rozkazu Stalina. Matkę, też komunistyczną aktywistkę, wywieziono na 18 lat do łagru. W 1942 r. jako osiemnastolatek Bułat zgłosił się na ochotnika do wojska; miał względne szczęście – ranny na początku wojennej przygody walk frontowych zaznał niewiele. Po osobistych doświadczeniach jak nikt potrafił oddać frontową prawdę w wierszach i piosenkach. Chociaż od lat 60. po 90. ubiegłego wieku piosenki Okudżawy cieszyły się w Polsce wielkim powodzeniem, tych popularnych było kilka, góra – kilkanaście. Lukę tę wypełniają wiersze, niektóre po raz pierwszy prezentowane w książce Bykowa.

2021-02-23 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję