Reklama

Czy wiecie, że...

… w malowniczej słowackiej Lewoczy znajduje się perełka gotyckiej sztuki sakralnej? Jest nią najwyższy na świecie gotycki, drewniany ołtarz. Mierzy on 18,62 m wysokości, tym samym jest wyższy od ołtarza mariackiego o ponad 5 m. Prace nad nim trwały 10 lat i zostały ukończone w 1517 r.

Za jego powstanie odpowiada słowacki Wit Stwosz – Mistrz Paweł z Lewoczy. Większość informacji na jego temat przepadła. Z podobieństwa stylów przypuszcza się, że miał on związek z krakowską pracownią Wita Stwosza – być może był jego uczniem. Dzieła Mistrza Pawła są rozsiane po całej Słowacji, ale to ołtarz główny z lewockiej bazyliki św. Jakuba zapewnił mu nieśmiertelną sławę.

Centralną część majestatycznego ołtarza stanowi prawie 2,5-metrowa rzeźba Maryi trzymającej na lewej ręce Dziecię Jezus, zaś w prawej dzierżącej królewskie berło. Nad głową Maryi dostrzeżemy anioły z koroną. W rzeźbach znajdujących się obok wizerunku Matki Bożej rozpoznamy św. Jakuba, patrona tamtejszej świątyni, oraz trzymającego kielich św. Jana Ewangelistę. Każda z tych figur została wykonana z jednego kawałka lipowego drewna. W górnej części ołtarza umieszczono mniejsze statuy przedstawiające Apostołów – prawdopodobnie są one częścią starszego ołtarza, który został zastąpiony przez dzieło Mistrza Pawła.

2021-02-23 11:32

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

[ TEMATY ]

Hiszpania

meteoryt

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Meteor wielkości piłki do koszykówki przeleciał nad wyspami La Palma, El Hierro i La Gomera oraz południe Teneryfy i spadł do morza u północnych wybrzeży Gran Canarii w środę wieczorem. Nie było strat ludzkich ani materialnych - poinformował regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

CZYTAJ DALEJ

O przepowiadaniu Słowa Bożego na współczesnej ambonie - jesienna sesja duszpasterska duchowieństwa

2022-12-01 07:54

Ks. Paweł Kłys

Tematem tegorocznej jesiennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa archidiecezji łódzkiej było Słowo Boże w kaznodziejskim przepowiadaniu. Księża diecezjalni i zakonni wysłuchali – podczas dwu spotkań- sześciu wykładów specjalistów od Pisma Świętego, dogmatyki, kaznodziejstwa i retoryki.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

CZYTAJ DALEJ

XXI Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”

2022-12-01 21:29

CAL

W dniach 2 i 3 grudnia w wybranych sklepach w Lublinie, Lubartowie, Chełmie, Piaskach, Rejowcu Fabrycznym, Krasnymstawie, Trawnikach, Niemcach, Dorohusku i Dysie (w sumie w 41 placówkach handlowych) odbędzie się zbiórka żywności dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję