Reklama

Czy wiecie, że...

… w malowniczej słowackiej Lewoczy znajduje się perełka gotyckiej sztuki sakralnej? Jest nią najwyższy na świecie gotycki, drewniany ołtarz. Mierzy on 18,62 m wysokości, tym samym jest wyższy od ołtarza mariackiego o ponad 5 m. Prace nad nim trwały 10 lat i zostały ukończone w 1517 r.

Za jego powstanie odpowiada słowacki Wit Stwosz – Mistrz Paweł z Lewoczy. Większość informacji na jego temat przepadła. Z podobieństwa stylów przypuszcza się, że miał on związek z krakowską pracownią Wita Stwosza – być może był jego uczniem. Dzieła Mistrza Pawła są rozsiane po całej Słowacji, ale to ołtarz główny z lewockiej bazyliki św. Jakuba zapewnił mu nieśmiertelną sławę.

Centralną część majestatycznego ołtarza stanowi prawie 2,5-metrowa rzeźba Maryi trzymającej na lewej ręce Dziecię Jezus, zaś w prawej dzierżącej królewskie berło. Nad głową Maryi dostrzeżemy anioły z koroną. W rzeźbach znajdujących się obok wizerunku Matki Bożej rozpoznamy św. Jakuba, patrona tamtejszej świątyni, oraz trzymającego kielich św. Jana Ewangelistę. Każda z tych figur została wykonana z jednego kawałka lipowego drewna. W górnej części ołtarza umieszczono mniejsze statuy przedstawiające Apostołów – prawdopodobnie są one częścią starszego ołtarza, który został zastąpiony przez dzieło Mistrza Pawła.

2021-02-23 11:32

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję